WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/ CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA
Wniosek o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
"TROTE DEL TRENTINO"
Nr UE: PGI-IT-0965-AM02 - 18 września 2020
ChOG (X) ChOG ()
Dopuszcza się również stosowanie w żywieniu przetworzonych białek zwierzęcych otrzymywanych ze zwierząt nie- będących przeżuwaczami oraz mieszanek paszowych składających się z takich białek"
otrzymuje brzmienie:
"Ponadto zakazane jest stosowanie następujących surowców:
– surowy olej kukurydziany;
– gluten kukurydziany;
– makuch lub mączka z orzeszków ziemnych;
– nasiona gorczycy i produkty białkowe uzyskane w wyniku ich przetwarzania;
– ziarna sezamu i produkty białkowe uzyskane w wyniku ich przetwarzania".
Należy wyjaśnić definicję postu, aby nie odnosił się on do ostatniego dnia karmienia, a raczej do zawieszenia dawki tuczącej. Zezwolono także na podawanie zwierzętom dawki bytowej w okresie po wycofaniu dawki tuczącej, pod warunkiem że przewód pokarmowy jest pusty w chwili uboju.
Celem tej zmiany jest wyjaśnienie przepisów dotyczących żywienia zwierząt, tak aby zagwarantować, że przy jednoczesnym poszanowaniu dobrostanu zwierząt w przewodzie pokarmowym nie zalega niestrawiony pokarm w chwili uboju. Należy zatem sprecyzować, że okres postu odnosi się do dawki tuczącej. Zauważono, że w pewnych okolicznościach z przyczyn strukturalnych na wiele dni zawieszano dawkę tuczącą w odniesieniu do całego stawu ryb przeznaczonych do uboju, co oznacza, że niektóre zwierzęta mogły nie otrzymywać pożywienia przez 15-20 dni. Tak znaczne ograniczenie dostępu do pożywienia nie może być w pełni zgodne z przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt, ponadto może prowadzić do utraty jędrności mięśni, a tym samym do utraty szczególnych właściwości ChOG, zwłaszcza latem. W związku z tym dodano wyraźne odniesienie do zawieszenia dawki tuczącej i stwierdzono, że w razie potrzeby zwierzęta mogą otrzymać dawkę bytową, pod warunkiem że spełnione są wymogi dotyczące nie- zalegania niestrawionego pokarmu w przewodzie pokarmowym.
Następujące zdanie w specyfikacji produktu:
"Zanim dorosłe ryby zostaną wysłane do przetwarzania, należy przestrzegać następujących okresów postu, liczonych od dnia następującego po ostatnim dniu karmienia, w zależności od temperatury wody:"
otrzymuje brzmienie:
"Zanim dorosłe ryby zostaną wysłane do przetwarzania, należy przestrzegać następujących okresów zawieszenia dawki tuczącej, liczonych od dnia następującego po ostatnim dniu karmienia, w zależności od temperatury wody:".
Dodaje się akapit w brzmieniu:
"Aby utrzymać wysoki poziom dobrostanu zwierząt, zezwala się na podawanie zwierzętom dawki bytowej w okresie po wycofaniu dawki tuczącej, pod warunkiem że przewód pokarmowy jest w chwili uboju pusty".
Art. 5. ust. 4 - Pakowanie
Następujący akapit:
"Przetworzony produkt powinien być sprzedawany na tackach z polistyrenu pod folią, w pojemnikach z polistyrenu pod folią lub w opakowaniach pakowanych próżniowo bądź w atmosferze modyfikowanej"
otrzymuje brzmienie:
"Produkt końcowy należy sprzedawać na tackach z polistyrenu pod folią, w pojemnikach z polistyrenu pod folią lub z lodem, w pojemnikach z tworzywa sztucznego pod folią lub z lodem, w standardowych opakowaniach pakowanych próżniowo lub w innych pojemnikach pakowanych próżniowo bądź w atmosferze modyfikowanej".
Zdanie:
"Ryby sprzedawane w całości lub patroszone ważą co najmniej 200 g"
otrzymuje brzmienie:
"Masa przedubojowa ryb sprzedawanych w całości lub patroszonych musi wynosić co najmniej 200 g".
Aby spełnić żądania dużych detalistów, usunięto odniesienie do materiału, z którego są wykonane tacki, aby umożliwić pakowanie produktu na tackach wykonanych z dowolnego materiału nadającego się do zastosowań przewidzianych w obowiązujących przepisach. Dodano również wyjaśnienie dotyczące stosowania lodu, możliwości wykorzystania pojemników wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia zużycia tworzyw sztucznych oraz opakowań próżniowych innych niż standardowe opakowania próżniowe. Ponadto wyjaśniono, że minimalna masa ryb sprzedawanych w całości lub wypatroszonych odnosi się do masy przedubojowej.
Zmiana ma zastosowanie do pkt 3.5 jednolitego dokumentu.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2021.446.43 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych |
Data aktu: | 25/10/2021 |
Data ogłoszenia: | 03/11/2021 |