(2021/C 422/34)
(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2021 r.)
Strony
Strona skarżąca: VY (przedstawiciel: adwokat F. Moyse)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 25 maja 2021 r.;
- w związku z tym, stwierdzenie, że złożone przez nią zażalenie jest dopuszczalne;
- co do istoty sprawy, stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 30 marca 2020 r.;
- w związku z tym, przyznanie jej prawa do renty rodzinnej na podstawie art. 18 załącznika VIII regulaminu pracowniczego;
- w każdym razie, obciążenie Komisji kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
W uzasadnieniu skargi na decyzję Komisji o odmowie przyznania renty rodzinnej skarżąca podnosi pięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy dotyczący dopuszczalności zażalenia z dnia 2 lutego 2021 r. Skarżąca podnosi, że złożone zażalenie jest dopuszczalne, ponieważ decyzja z dnia 30 marca 2020 r. nie miała charakteru decyzji administracyjnej, którą można zaskarżyć i w konsekwencji mogła być zasadnie uznana za zwykłe pismo informujące ją o krokach, jakie należy podjąć w następstwie śmierci jej męża.
2. Zarzut drugi dotyczący niezgodności z prawem art. 18 załącznika VIII do Regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (zwanego dalej "regulaminem pracowniczym") ze względu na to, że narusza on zasadę równego traktowania i dyskryminuje ze względu na charakter stosunku prawnego wspólnego pożycia.
3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia prawa przy stosowaniu art. 18 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego, w zakresie w jakim Komisja powinna była dokonać wykładni tego artykułu jako odnoszącego się do wspólnego pożycia jako para, niezależnie od tego czy para ta pozostaje w związku małżeńskim, w związku partnerskim czy też w wolnym związku.
4. Zarzut czwarty dotyczący błędnej wykładni pojęcia małżonka w ramach systemu rent rodzinnych, z uwagi na to, że ogólny rozwój społeczeństwa europejskiego w zakresie wspólnoty życia wymaga szerokiej wykładni tego pojęcia.
5. Zarzut piąty dotyczący oczywistego błędu w ocenie wynikającego z nieuwzględnienia szczególnej sytuacji skarżącej. Skarżąca podnosi w tym względzie, że ona i jej mąż żyli razem przez ponad 32 lata, że mieli razem dziecko i wreszcie, że kiedy stan zdrowia jej męża się pogorszył, była u jego boku, aby mu pomagać.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2021.422.25/2 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-519/21: Skarga wniesiona w dniu 24 sierpnia 2021 r. - VY / Komisja. |
Data aktu: | 18/10/2021 |
Data ogłoszenia: | 18/10/2021 |