united kingdom
ukraine

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały
(2021/C 416/02)

I. WPROWADZENIE

1. 12 kwietnia 2016 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wyżej wymieniony wniosek dotyczący dyrektywy 1 .

2. Europejski Komitet Ekonomiczno-Spo łeczny przyjął opinię 21 września 2016 r. 2

3. Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu 27 marca 2019 r. 3

4. 3 marca 2021 r. prezydencji udzielono mandatu negocjacyjnego 4 . Ogółem odbyły się trzy rundy posiedzeń trójstronnych.

5. 17 czerwca 2021 r. przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowali pismo do prezydencji, w którym stwierdzili, że jeżeli Rada formalnie przekaże Parlamentowi swoje stanowisko w kształcie, w jakim jest ono przedstawione w załączniku do tego pisma, zalecą zgromadzeniu plenarnemu zatwierdzenie stanowiska Rady bez poprawek w drugim czytaniu.

II. CEL

Przedmiotowa dyrektywa wprowadza wymóg, by niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe ujawniały publicznie w specjalnym sprawozdaniu płacony przez siebie podatek dochodowy, wraz z innymi odpowiednimi informacjami. Przedsiębiorstwa wielonarodowe, których przychody przekraczają 750 mln EUR, będą musiały spełniać te dodatkowe wymogi w zakresie przejrzystości. Po raz pierwszy również pozaeuropejskie przedsiębiorstwa wielonarodowe prowadzące działalność gospodarczą w UE będą miały - poprzez swoje jednostki zależne i oddziały - te same obowiązki sprawozdawcze co unijne przedsiębiorstwa wielonarodowe.

Przedmiotowy wniosek stanowi uzupełnienie aktualnych obowiązków przedsiębiorstw w zakresie sprawozdawczo ści finansowej wynikających z dyrektywy o rachunkowości nr 2013/34/UE (dyrektywy o rachunkowości) i nie koliduje z tymi wymogami w odniesieniu do sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, przykładowo w związku z publikowaniem ich rocznych sprawozdań finansowych.

Wniosek nie zmienia istniejących już przepisów dotyczących sprawozdawczo ści niefinansowej i sektorowej w podziale na kraje w odniesieniu zarówno do sektora bankowego, jak i przemysłu wydobywczego i przemysłu pozyskiwania drewna. Wprowadza jednak zwolnienie w celu uniknięcia podwójnej sprawozdawczo ści dla sektora bankowego, który podlega już rygorystycznym przepisom w zakresie sprawozdawczo ści publicznej na podstawie ustawodawstwa UE dotyczącego bankowości.

III. ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU

A. Uwagi ogólne

Parlament i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia wczesnego porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament mógł zaakceptować. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu jest pełnym odzwierciedleniem kompromisu osiągniętego między współprawo- dawcami.

B. Kluczowe kwestie

Współprawodawcy zdołali osiągnąć kompromis podczas negocjacji na początku czerwca 2021 r. Główne elementy kompromisu wypracowanego z Parlamentem to m.in:

- Agregacja/dezagregacja informacji sprawozdawczych: dezagregacja została ustanowiona jedynie (i) dla państw członkowskich UE, (ii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku I do konkluzji Rady w sprawie unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych oraz (iii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku II do tych samych konkluzji Rady przez ostatnie dwa kolejne lata.

- Klauzula ochronna: współprawodawcy uzgodnili, że okres ochronny będzie trwał maksymalnie pięć lat.

- Informacje, które mają być publikowane: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Wspólny wzór, elektroniczny format raportowania i publikowanie informacji: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Klauzula przeglądowa: współprawodawcy uzgodnili, że Komisja przedstawi sprawozdanie cztery lata po dacie transpozycji.

- Oświadczenie biegłego rewidenta: współprawodawcy uzgodnili, że w ramach badania można sprawdzić tylko, czy faktycznie opublikowano sprawozdanie, a nie można kontrolować jego treści.

- Okres transpozycji: ustalono, że okres transpozycji będzie trwał 18 miesięcy.

IV. PODSUMOWANIE

Stanowisko Rady stanowi pełne odzwierciedlenie kompromisu osiągniętego w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczących Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowanym do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli w dniu 17 czerwca 2021 r. W piśmie tym przewodniczący komisji ECON i JURI zaznaczyli, że zalecą ich członkom, a następnie zgromadzeniu plenarnemu, by zatwierdzili stanowisko Rady w pierwszym czytaniu bez poprawek Parlamentu w drugim czytaniu - z zastrzeżeniem weryfikacji, której mają dokonać prawnicy lingwiści obu instytucji.

1 Dok. 7949/16.
2 Dok. 12641/16.
3 P8_TA(2019)0309.
4 Dok. 6399/21.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.416.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.
Data aktu: 28/09/2021
Data ogłoszenia: 13/10/2021