Dziedzina 1: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie wydatków unijnych i zwalczania korupcjiDziedzina 2: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie ceł i handlu oraz dotyczące tytoniu i towarów podrobionych
(2021/C 405 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2021 r.)
Termin składania zgłoszeń: 9 listopada 2021 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli
Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) organizuje konkurs otwarty na podstawie kwalifikacji i testów w celu stworzenia list rezerwowych, z których Komisja Europejska będzie mogła rekrutować nowych urzędników służby publicznej na stanowiska administratorów (grupa funkcyjna AD).
Laureaci konkursu, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji, będą zatrudnieni w wyżej wymienionych dziedzinach, głównie w Europejskim Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Niniejsze ogłoszenie o konkursie wraz z załącznikami stanowi prawnie wiążące zasady tych procedur naboru.
Przepisy ogólne mające zastosowanie do konkursów otwartych znajdują się w ZAŁĄCZNIKU III.
Pożądana liczba laureatów:
Dziedzina 1: Grupa zaszeregowania AD 7: 35 Grupa zaszeregowania AD 9: 9
Dziedzina 2: Grupa zaszeregowania AD 7: 15 Grupa zaszeregowania AD 9: 9
Niniejsze ogłoszenie dotyczy dwóch grup zaszeregowania i dwóch dziedzin. Kandydaci mogą zgłosić się tylko do jednej grupy zaszeregowania i jednej dziedziny. Wyboru należy dokonać w momencie zgłoszenia elektronicznego. Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego przez kandydata nie ma możliwości jego modyfikacji.
Podczas procedury naboru kandydaci zostaną zaproszeni do udziału w kilku testach określonych w niniejszym ogłoszeniu o konkursie. EPSO zapewni, by warunki, w jakich odbywają się te testy, były zgodne z zaleceniami właściwych organów ds. zdrowia publicznego (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób/innych organów międzynarodowy- ch/europejskich i krajowych).
JAKIE BĘDĄ MOJE OBOWIĄZKI?
Dziedzina 1: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie wydatków unijnych i zwalczania korupcji
Urzędnicy prowadzący dochodzenia w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych (AD 7)
Kandydaci zatrudnieni na stanowiskach administratorów (AD 7) z listy rezerwowej utworzonej w wyniku tego konkursu będą prowadzić dochodzenia w dziedzinie wydatków i dochodów UE, zwalczania korupcji lub poważnych nadużyć popełnianych przez pracowników UE.
Wydatki UE obejmują między innymi wydatki finansowane z funduszy rolnych i strukturalnych, pomoc przedakcesyjną, pomoc zewnętrzną, wydatki scentralizowane, wydatki w ramach instrumentów finansowych oraz wydatki zarządzane wspólnie z organizacjami międzynarodowymi.
Eksperci ds. zwalczania nadużyć finansowych (AD 9)
Obowiązki kandydatów zatrudnionych na stanowiskach administratorów (AD 9) z listy rezerwowej utworzonej w wyniku tego konkursu będą wymagać wysokiego stopnia specjalizacji. Będą one obejmować prowadzenie dochodzeń i operacji dotyczących wydatków i dochodów i zwalczania korupcji oraz zapewnianie wsparcia eksperckiego w tym zakresie.
Dziedzina 2: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie ceł i handlu oraz dotyczące tytoniu i towarów podrobionych
Urzędnicy prowadzący dochodzenia w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych (AD 7)
Kandydaci zatrudnieni na stanowiskach administratorów (AD 7) z listy rezerwowej utworzonej w wyniku tego konkursu będą prowadzić dochodzenia w dziedzinie ceł i handlu oraz dotyczące tytoniu i towarów podrobionych.
Eksperci ds. zwalczania nadużyć finansowych (AD 9)
Kandydaci zatrudnieni na stanowiskach administratorów (AD 9) z listy rezerwowej utworzonej w wyniku tego konkursu będą prowadzić dochodzenia i operacje w dziedzinie ceł i handlu oraz dotyczące tytoniu i towarów podrobionych oraz zapewniać wsparcie eksperckie w tym zakresie.
Więcej informacji o typowych obowiązkach znajduje się w ZAŁĄCZNIKU I.
CZY SPEŁNIAM WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE?
Kandydat musi spełniać WSZYSTKIE poniższe warunki ogólne i szczegółowe w dniu, w którym upływa termin zatwierdzenia zgłoszenia elektronicznego. Informacje podane przez kandydata w zgłoszeniu elektronicznym zostaną sprawdzone pod kątem tego, czy spełnia on warunki udziału w konkursie określone w tej sekcji. EPSO sprawdza, czy kandydat spełnia ogólne warunki udziału w konkursie, a komisja konkursowa sprawdza zgodność zgłoszenia ze szczegółowymi warunkami udziału określonymi w sekcjach "Kształcenie i szkolenie" i "Doświadczenie zawodowe", uwzględniając obowiązki określone w załączniku I. Ponadto przed sporządzeniem list rezerwowych informacje podane przez kandydata w zgłoszeniu elektronicznym zostaną porównane z przedłożonymi dokumentami potwierdzającymi. Kandydaci zostaną poinformowani o podjętej decyzji.
1) Warunki ogólne
- korzystanie z pełni praw obywatelskich jako obywatel państwa członkowskiego UE,
- uregulowany stosunek do służby wojskowej,
- odpowiednie cechy charakteru niezbędne do wykonywania przyszłych obowiązków.
2) Warunki szczegółowe - języki
Kandydat musi znać przynajmniej dwa języki urzędowe UE: jeden na poziomie co najmniej C1 (gruntowna znajomość) i drugi na poziomie co najmniej B2 (zadowalająca znajomość).
Uwaga: minimalne poziomy wymagane powyżej dotyczą każdej umiejętności językowej (mówienia, pisania, czytania i słuchania) wymaganej w formularzu zgłoszeniowym. Umiejętności te odzwierciedlają umiejętności opisane w Europejskim systemie opisu kształcenia językowego: https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documen- tId=090000168045bb62
Języki, o których mowa w niniejszym ogłoszeniu o konkursie:
- Język 1: język, w którym kandydat zdaje komputerowe testy wielokrotnego wyboru.
- Język 2: język używany podczas naboru na podstawie kwalifikacji (Talent Screener), studium przypadku, rozmowy badającej poziom kompetencji oraz rozmowy badającej poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu. Musi on być inny niż język 1 kandydata.
Komunikacja za pośrednictwem konta EPSO między EPSO a kandydatem, który przedłożył zatwierdzone zgłoszenie, będzie prowadzona w jednym z języków, których znajomość na poziomie B2 lub wyższym kandydat zadeklarował w formularzu zgłoszeniowym.
Językiem 2 musi być język angielski lub francuski.
Konkurs ten jest organizowany w odpowiedzi na potrzeby OLAF-u. Z powodów wymienionych poniżej laureaci konkursu zatrudnieni w OLAF-ie muszą zadowalająco władać językiem angielskim lub francuskim (co najmniej na poziomie B2).
Znajomość dodatkowych języków może być atutem, jednak głównym językiem używanym przez pracowników OLAF-u do sporządzania analiz, komunikacji wewnętrznej i komunikacji z zewnętrznymi zainteresowanymi stronami oraz do przygotowywania sprawozdań i publikacji jest język angielski i, w mniejszym stopniu, język francuski. W kontaktach i negocjacjach z innymi instytucjami, agencjami i organami UE, z zainteresowanymi stronami w państwach członkowskich, a także z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi OLAF również używa głównie tych dwóch języków.
Należy podkreślić następujące kwestie dotyczące języków używanych przez pracowników OLAF:
- Głównym językiem używanym przez urzędników prowadzących dochodzenia i ekspertów OLAF-u w kontekście europejskim i międzynarodowym jest język angielski. Dobra znajomość języka angielskiego jest zatem konieczna do celów sporządzania sprawozdań, przedstawiania prezentacji na seminariach, konferencjach i szkoleniach oraz prowadzenia dyskusji z partnerami OLAF-u - instytucjami, organami i agencjami UE, władzami krajowymi państw członkowskich, państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi, aby móc zapewnić skuteczną współpracę i wymianę informacji z tymi podmiotami.
- Angielski i francuski są głównymi językami używanymi przez pracowników OLAF-u podczas spotkań z innymi służbami Komisji Europejskiej. OLAF wykonuje swoje zadania dochodzeniowe w sposób niezależny, jest on jednak również służbą Komisji Europejskiej i odgrywa aktywną rolę w opracowywaniu polityki UE w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Działania OLAF-u w dziedzinie kształtowania polityki zwalczania nadużyć finansowych opierają się na jego rzetelnej działalności dochodzeniowej, w związku z czym urzędnicy OLAF-u prowadzący dochodzenia mogą być proszeni o wnoszenie wkładu w prace strategiczne.
- Angielski i francuski są głównymi językami używanymi przez OLAF w kontaktach z organami ścigania oraz podczas składania zeznań lub dostarczania dowodów technicznych w postępowaniach przed sądami krajowymi lub Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Angielski jest głównym językiem używanym przez OLAF w stosunkach z Prokuraturą Europejską (EPPO), dla której jest on jednym z najważniejszych partnerów. Należy zauważyć, że zgodnie z systemem językowym obowiązującym w Prokuraturze Europejskiej językiem roboczym działań operacyjnych i administracyjnych jest język angielski.
- Oprócz języka angielskiego używa się również języka francuskiego w kontekście porad prawnych w sprawach związanych z dochodzeniami OLAF-u prowadzonych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W kontaktach ze Służbą Prawną Komisji oraz innymi instytucjami, organami, urzędami lub agencjami OLAF używa głównie tych dwóch języków.
- Wewnętrzne szkolenia dla nowych pracowników są organizowane w językach angielskim i francuskim.
- Wewnętrzne narzędzia informatyczne stosowane przez pracowników OLAF-u są dostępne głównie w języku angielskim lub francuskim.
Pracownicy mogą używać innych języków niż angielski lub francuski, na przykład podczas działań dotyczących poszczególnych krajów, w związku z czym znajomość innych języków jest atutem. Laureaci powinni jednak znać język angielski lub francuski na poziomie co najmniej B2, tak aby mogli wykonywać zadania, o których mowa w odpowiedniej sekcji tego zawiadomienia i w załączniku I, oraz aby byli zdolni do wykonywania obowiązków niezwłocznie po zatrudnieniu.
Z tych względów językiem używanym podczas naboru na podstawie kwalifikacji (Talent Screener) i podczas większości testów oceny zintegrowanej musi być język angielski lub francuski. Poza tym sekcja "Talent Screener" jest przedmiotem oceny porównawczej przeprowadzanej przez komisję konkursową. Jest ona wykorzystywana przez nią jako dokument referencyjny podczas rozmowy dotyczącej dziedziny konkursu w trakcie oceny zintegrowanej oraz do celów rekrutacji, jeśli kandydat zda wszystkie testy. Wypełnienie tej sekcji w języku 2 kandydata (jęz. angielskim lub francuskim) leży więc w interesie służby i samego kandydata.
3) Warunki szczegółowe - kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
Dziedzina 1: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie wydatków unijnych i zwalczania korupcji
Urzędnicy prowadzący dochodzenia w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych (AD 7)
- Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 6-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub innego rodzaju specjalisty prowadzącego dochodzenia w sprawach dotyczących przestępstw finansowych, korupcji w sektorze publicznym lub zapewnienia ochrony publicznych interesów finansowych,
lub
- poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 7-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub innego rodzaju specjalisty prowadzącego dochodzenia w sprawach dotyczących przestępstw finansowych, korupcji w sektorze publicznym lub zapewnienia ochrony publicznych interesów finansowych.
Eksperci ds. zwalczania nadużyć finansowych (AD 9)
- Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 10-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe w tym obszarze w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości przynoszących szkodę krajowym lub unijnym interesom finansowym.
W ramach wymaganych 10 lat doświadczenia konieczne są co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w dziedzinie zarządzania złożonymi dochodzeniami (takimi jak dochodzenia transgraniczne, dochodzenia z udziałem wielu sprawców, w tym na szczeblu krajowym, o złożonych metodach działania, dochodzenia o wysokim stopniu poufności, dochodzenia w środowisku międzynarodowym),
lub
- poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 11-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe w tym obszarze w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości przynoszących szkodę krajowym lub unijnym interesom finansowym.
W ramach wymaganych 11 lat doświadczenia konieczne są co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w dziedzinie zarządzania złożonymi dochodzeniami (takimi jak dochodzenia transgraniczne, dochodzenia z udziałem wielu sprawców, w tym na szczeblu krajowym, o złożonych metodach działania, dochodzenia o wysokim stopniu poufności, dochodzenia w środowisku międzynarodowym),
W przypadku grup zaszeregowania AD 7 i AD 9 w dziedzinie 1 kandydaci muszą mieć doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub innego rodzaju specjalisty w organach ścigania, sądownictwie lub administracji publicznej, zdobyte w państwie członkowskim, w instytucji, agencji lub organie Unii Europejskiej lub w dziale dochodzeniowym organizacji międzyrządowej lub korporacji wielonarodowej. Takie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub innego rodzaju specjalisty musi jasno wynikać z umowy o pracę, opisu stanowiska lub innego stosownego dokumentu przedłożonego przez kandydata. Zadania dochodzeniowe powinny być poparte dowodami związanymi z wykonywaną pracą.
Dziedzina 2: Dochodzenia i operacje w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych w dziedzinie ceł i handlu oraz dotyczące tytoniu i towarów podrobionych
Urzędnicy prowadzący dochodzenia w sprawach dotyczących zwalczania nadużyć finansowych (AD 7)
- Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 6-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub służb celnych bądź innego rodzaju specjalisty prowadzącego dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości mających wpływ na krajowe lub unijne interesy finansowe,
lub
- poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 7-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub służb celnych bądź innego rodzaju specjalisty prowadzącego dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości oraz przestępstw mających wpływ na krajowe lub unijne interesy finansowe.
Eksperci ds. zwalczania nadużyć finansowych (AD 9)
- Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 10-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe w tym obszarze w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości przynoszących szkodę krajowym lub unijnym interesom finansowym.
W ramach wymaganych 10 lat doświadczenia konieczne są co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w dziedzinie prowadzenia złożonych dochodzeń (takich jak dochodzenia transgraniczne, dochodzenia z udziałem wielu sprawców, w tym na szczeblu krajowym, o złożonych metodach działania, dochodzenia o wysokim stopniu poufności, dochodzenia w środowisku międzynarodowym),
lub
- poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzony dyplomem, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 11-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe w tym obszarze w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości przynoszących szkodę krajowym lub unijnym interesom finansowym.
W ramach wymaganych 11 lat doświadczenia konieczne są co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w dziedzinie prowadzenia złożonych dochodzeń (takich jak dochodzenia transgraniczne, dochodzenia z udziałem wielu sprawców, w tym na szczeblu krajowym, dochodzenia o złożonych metodach działania, dochodzenia o wysokim stopniu poufności, dochodzenia w środowisku międzynarodowym).
W przypadku grup zaszeregowania AD 7 i AD 9 w dziedzinie 2 kandydaci muszą mieć doświadczenie zawodowe w służbach celnych, w organach ścigania w państwie członkowskim lub w instytucji UE właściwej w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach dotyczących nadużyć i nieprawidłowości przynoszących szkodę interesom finansowym UE lub państw członkowskich, lub w dziale dochodzeniowym organizacji międzyrządowej lub korporacji wielonarodowej. Takie doświadczenie zawodowe na stanowisku prowadzącego dochodzenia, funkcjonariusza policji lub innego rodzaju specjalisty musi być określone w umowie o pracę, opisie stanowiska lub innym stosownym dokumencie przedłożonym przez kandydata.
We wszystkich grupach zaszeregowania i dziedzinach tego konkursu doświadczenie zawodowe będzie brane pod uwagę tylko wtedy, gdy zostało zdobyte po uzyskaniu dyplomu uprawniającego do udziału w konkursie oraz jeżeli zostało właściwie określone jako doświadczenie w zakresie prowadzenia dochodzeń w dokumentach potwierdzających (opis stanowiska pracy, umowa o pracę, statutowe powiązanie z administracją krajową lub międzynarodową).
Przykładowe minimalne kwalifikacje znajdują się w ZAŁĄCZNIKU IV.
JAK WYGLĄDA PROCEDURA NABORU?
1) Procedura zgłaszania
Podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego kandydat będzie musiał:
- wybrać język 1 i język 2 na potrzeby testów:
- językiem 1 może być dowolny spośród 24 języków urzędowych UE,
- zaś językiem 2 musi być język angielski lub francuski,
- potwierdzić, że spełnia warunki udziału w konkursie oraz
- podać inne informacje mające znaczenie dla tego konkursu (np. dotyczące świadectw lub doświadczenia zawodowego lub też odpowiedzi na pytania dotyczące danej dziedziny (Talent Screener)).
Elektroniczny formularz zgłoszeniowy jest dostępny w 24 językach urzędowych UE. Kandydat może wypełnić formularz w dowolnym z tych języków, z wyjątkiem sekcji Talent Screener, którą należy wypełnić w języku 2 (angielskim lub francuskim).
Zatwierdzając formularz zgłoszeniowy, kandydat oświadcza, że spełnia wszystkie warunki określone w sekcji "Czy spełniam warunki udziału w konkursie?". Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego przez kandydata nie ma możliwości jego modyfikacji. Za wypełnienie i przesłanie zgłoszenia w terminie odpowiada kandydat.
2) Nabór na podstawie kwalifikacji (Talent Screener)
Aby komisja konkursowa mogła dokonać obiektywnej oceny porównywalnych atutów wszystkich kandydatów w sposób ustrukturyzowany, wszyscy kandydaci, którzy zgłosili się do tej samej dziedziny, odpowiadają na ten sam zestaw pytań w sekcji "Talent Screener" formularza zgłoszeniowego w języku 2. Następnie przeprowadzony zostanie - tylko dla kandydatów spełniających warunki udziału w konkursie zgodnie z opisem w sekcji "Czy spełniam warunki udziału w konkursie?" - nabór na podstawie kwalifikacji, wyłącznie w oparciu o informacje podane przez kandydatów w sekcji "Talent Screener" formularza zgłoszeniowego. Kandydat powinien więc zawrzeć w odpowiedziach udzielonych w tej sekcji wszystkie istotne informacje, nawet jeśli podał je już w innych sekcjach formularza zgłoszeniowego. Pytania opierają się na kryteriach naboru zawartych w załączniku II do tego ogłoszenia.
Wykaz kryteriów znajduje się w ZAŁĄCZNIKU II.
Aby przeprowadzić nabór na podstawie kwalifikacji, komisja konkursowa przypisze każdemu kryterium naboru współczynnik odzwierciedlający jego względną wagę (od 1 do 3). Każda odpowiedź kandydata zostanie oceniona w skali od 0 do 4 pkt. Następnie punkty są mnożone przez współczynnik przypisany każdemu kryterium i sumowane, aby wyłonić tych kandydatów, których profil najlepiej odpowiada obowiązkom na danym stanowisku.
Do następnego etapu przechodzą tylko kandydaci, którzy w naborze na podstawie kwalifikacji (Talent Screener) uzyskali najwyższą całkowitą liczbę punktów.
3) Ocena zintegrowana
Liczba kandydatów zaproszonych do tego etapu będzie maksymalnie 3 razy większa niż pożądana liczba laureatów w danej dziedzinie i grupie zaszeregowania. Kandydaci, którzy zgodnie z informacjami podanymi w zgłoszeniu elektronicznym spełniają warunki udziału w konkursie oraz którzy uzyskali jeden z najwyższych całkowitych wyników w naborze na podstawie kwalifikacji, zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w ocenie zintegrowanej (zdalnie lub osobiście). Ocena będzie trwała od jednego do kilku dni. Kandydat będzie musiał załadować zeskanowane kopie dokumentów potwierdzających do swojego konta EPSO, chyba że otrzyma inne instrukcje. Dodatkowe informacje i instrukcje zostaną podane w zaproszeniu.
Ocena zintegrowana będzie obejmowała komputerowe testy wielokrotnego wyboru, studium przypadku, rozmowę badającą poziom kompetencji oraz rozmowę badającą poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu.
Uwaga: komputerowe testy wielokrotnego wyboru i studium przypadku mogą być zorganizowane w jednym z akredytowanych ośrodków egzaminacyjnych EPSO albo zdalnie. Dodatkowe informacje i instrukcje zostaną podane w zaproszeniu.
Komputerowe testy wielokrotnego wyboru będą zorganizowane w sposób przedstawiony w poniższej tabeli. Kandydat musi zarezerwować termin testów wielokrotnego wyboru zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od EPSO, chyba że otrzyma inne instrukcje. Kandydat będzie miał do wyboru kilka dat, w których możliwe będzie przystąpienie do testów w różnych ośrodkach. EPSO może również zdecydować, że kandydaci będą zdawać testy online. Okresy rezerwowania terminu i przeprowadzania testów są ograniczone.
Testy |
Język |
Pytania |
Czas trwania |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Test rozumienia tekstu pisanego |
Język 1 |
20 pytań |
35 min |
Maksymalnie 20 punktów |
10/20 |
Test operowania danymi liczbowymi |
Język 1 |
10 pytań |
20 min |
Maksymalnie 10 punktów |
Operowanie danymi liczbowymi i myślenie abstrakcyjne łącznie: 10/20 |
Test myślenia abstrakcyjnego |
Język 1 |
10 pytań |
10 min |
Maksymalnie 10 punktów |
Aby przejść do następnego etapu konkursu, kandydat musi uzyskać co najmniej wymagane minimum punktów wskazane w powyższej tabeli. Podczas obliczania ogólnego wyniku zdobytych w nich punktów nie dodaje się do punktów uzyskanych w innych testach oceny zintegrowanej.
Sprawdzane będą następujące kompetencje wymagane w danej dziedzinie: osiem kompetencji ogólnych oraz kompetencje związane z wybraną dziedziną. Będą one sprawdzane za pomocą trzech testów w języku 2 kandydata (studium przypadku, rozmowa badająca poziom kompetencji i rozmowa badająca poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu), zgodnie z poniższą tabelą:
Kompetencja |
Testy |
1. Umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów |
Studium przypadku |
2. Komunikacja |
Studium przypadku |
3. Jakość i wydajność pracy |
Studium przypadku |
4. Nauka i rozwój osobisty |
Rozmowa badająca poziom kompetencji |
5. Ustalanie priorytetów i organizacja |
Studium przypadku |
6. Odporność |
Rozmowa badająca poziom kompetencji |
7. Umiejętność pracy w zespole |
Rozmowa badająca poziom kompetencji |
8. Zdolności przywódcze |
Rozmowa badająca poziom kompetencji |
Za każdą kompetencję można uzyskać maksymalnie 10 punktów. Poszczególnym kompetencjom nie przypisano wymaganego minimum, kandydat musi jednak uzyskać ogółem co najmniej 40/80 punktów. Zdobyte w tych testach punkty zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
Kompetencja |
Test |
Wymagane minimum |
Kompetencje związane z dziedziną konkursu |
Rozmowa badająca poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu |
50/100 |
Za rozmowę badającą poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu trzeba uzyskać co najmniej wymagane minimum punktów wskazane w powyższej tabeli. Zdobyte w tym teście punkty zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
4) Lista rezerwowa
Komisja konkursowa porówna dokumenty potwierdzające kandydatów z informacjami podanymi w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym, w tym w sekcji "Talent Screener". Następnie komisja sporządzi dla każdej dziedziny i grupy zaszeregowania listę rezerwową zawierającą pożądaną liczbę laureatów, którzy spełniają warunki udziału w konkursie oraz którzy pomyślnie przeszli wszystkie testy, a za studium przypadku, rozmowę badającą poziom kompetencji oraz rozmowę badającą poziom kompetencji związanych z dziedziną konkursu otrzymali najwyższą całkowitą liczbę punktów (maksymalnie można uzyskać 180 punktów). Nazwiska na liście będą wymienione w porządku alfabetycznym.
Listy rezerwowe i paszporty kompetencji laureatów, zawierające informację zwrotną komisji konkursowej na temat laureata, zostaną udostępnione instytucjom UE na potrzeby rekrutacji i dalszego kierowania rozwojem kariery zawodowej. Znalezienie się na liście rezerwowej nie daje kandydatowi żadnej gwarancji ani prawa do zatrudnienia.
RÓWNE SZANSE I DOSTOSOWANIA DLA KANDYDATÓW O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH
EPSO stara się stosować zasady równości szans, równego traktowania i równego dostępu dla wszystkich kandydatów.
Osoby, którym niepełnosprawność lub stan zdrowia mogą utrudniać udział w testach, proszone są o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym i skorzystanie z procedury wystąpienia o specjalne dostosowania opisanej w przepisach ogólnych załączonych do niniejszego ogłoszenia (sekcja 1.3. Równe szanse i dostosowania dla kandydatów o szczególnych potrzebach).
Więcej informacji na temat polityki równości szans oraz procedury występowania o specjalne dostosowania można znaleźć na naszej stronie internetowej (https://epso.europa.eu/how-to-apply/equal-opportunities).
GDZIE I KIEDY MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ?
Aby zgłosić się do konkursu, trzeba najpierw utworzyć konto EPSO. Kandydat może utworzyć tylko jedno konto EPSO do wysyłania wszystkich swoich zgłoszeń.
Zgłoszenia można składać przez internet na stronie EPSO https://epso.europa.eu/job-opportunities do:
9 listopada 2021 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.