united kingdom
ukraine

Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.

Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego
(2021/C 402/05)

Władze określonych państw członkowskich wyznaczyły wymienione poniżej organizacje, stowarzyszenia i podmioty publiczne jako mające prawo do wniesienia sprawy do właściwych sądów krajowych w Unii - zgodnie z art. 14 ust. 1 i 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego 1  - w celu powstrzymania lub zakazania wszelkich przypadków nieprzestrzegania przez dostawców usług pośrednictwa internetowego lub dostawców wyszukiwarek internetowych odpowiednich wymogów ustanowionych w tym rozporządzeniu.
Państwo członkowskie Nazwa i rodzaj podmiotu Dane kontaktowe Cel
Republika

Austrii

Bundeswettbewerbsbehörde [austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny) Radetzkystraße 2 1030 Wien

Tel. +43 1245080

E-mail: wettbewerb@bwb.

gv.at

Zadaniem Federalnego Urzędu ds. Konkurencji jest realizowanie określonego ustawowo celu, jakim jest badanie i zwalczanie domniemanych lub stwierdzonych zakłóceń lub ograniczeń konkurencji.
Republika

Austrii

Wirtschaftskammer

Österreich [austriacka Federalna Izba

Gospodarcza] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Wiedner Hauptstraße 63 1045 Wien

Tel. +43 5909004294

E-mail: rp@wko.at

Zadaniem Austriackiej Krajowej Izby Gospodarczej jest - zgodnie z jej określonym ustawowo celem - reprezentowanie wspólnych interesów jej członków. W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa, które występują w charakterze użytkowników biznesowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych. Konkretny zakres zadań izby określa ustawa. Wynika z niego również, że jej działania leżą w ogólnym interesie przedsiębiorstw i nie mają charakteru komercyjnego.
Republika

Austrii

Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb [Stowarzyszenie do spraw ochrony przed nieuczciwą konkurencją] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny) Ditscheinergasse 4 1030 Wien

Tel. +43 15057893

E-mail:

office@schutzverband.at

Zadania Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb (Stowarzyszenia na rzecz Ochrony przed Nieuczciwą Konkurencją) wynikają z jego celów statutowych. Do celów stowarzyszenia, którego działalność ma charakter niezarobkowy, należy zwalczanie wszelkich form nieuczciwej konkurencji oraz ograniczeń konkurencji, w stosownych przypadkach we współpracy z właściwymi organami wymiaru sprawiedliwości, tak aby wyeliminować naruszenia obowiązujących norm prawnych. Ma on ono na celu również wspieranie i reprezentowanie gospodarczych interesów przedsiębiorców w rozumieniu sekcji 14 ustawy federalnej o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG) i sekcji 7 ustawy federalnej w sprawie poprawy warunków gospodarczych oraz zaopatrzenia na poziomie lokalnym. Zadaniem stowarzyszenia jest również wspieranie uczciwego obrotu poprzez działania o charakterze informacyjnym i uświadamiającym.
Królestwo

Hiszpanii

Centro Español de Derechos Reprograficos EGDPI - CEDRO [Hiszpańskie Centrum praw do Zwielokrotniania

Utworu - Organizacja Zbiorowego Zarządzania] (art. 14 ust. 5 lit. a), stowarzyszenie)

Calle Alcalá 26, 3o, Madrid Tel. +34 913085455 E-mail: direccion@cedro.

org

a) Wydaje się, że podmiot został prawidłowo utworzony na mocy prawa hiszpańskiego, o czym świadczy jego akt założycielski i statut oraz wpis do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń;

(b) podmiot realizuje cele odpowiadające zbiorowym interesom grupy użytkowników zawodowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych, których stale reprezentuje, ponieważ jej celem jest zarządzanie prawami własności intelektualnej autorów i wydawców wszelkiego rodzaju utworów, w tym utworów cyfrowych, jak określono w statucie;

(c) jest organizacją non-profit, zgodnie ze swoim statutem;

(d) wydaje się, że żaden podmiot finansujący będący stroną trzecią, w szczególności dostawca usług pośrednictwa internetowego lub wyszukiwarek internetowych, nie ma nadmiernego wpływu na proces decyzyjny podmiotu, o czym świadczy oświadczenie pod przysięgą złożone sekretarzowi stanu ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji.

Należy również zauważyć, że CEDRO opublikowało w swoim statucie pełne informacje na temat swoich członków i źródeł finansowania.

Republika Irlandii Komisja Ochrony Konkurencji

i Konsumentów (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Bloom House, Railway St, Mountjoy, Dublin, D01 C576, Ireland Tel. +353 14703646 E-mail: p2b@ccpc.ie Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) to organ nadzoru odpowiedzialny za promowanie przestrzegania i egzekwowania prawa konkurencji i ochrony konsumentów w Irlandii. CCPC dąży do poprawy dobrobytu konsumentów w całej gospodarce i ma na celu poprawę funkcjonowania rynków z korzyścią dla konsumentów. CCPC jest odpowiedzialna za monitorowanie przestrzegania rozporządzenia P2B. CCPC może również prowadzić dochodzenie w sprawie podejrzewanych naruszeń tych przepisów, wydawać wezwanie do dopełnienia obowiązków lub wszczynać postępowanie karne, jeżeli miały miejsce naruszenia.
1 Dz.U. L 186 z 11.7.2019, s. 57.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.402.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.
Data aktu: 05/10/2021
Data ogłoszenia: 05/10/2021