united kingdom
ukraine

Ogłoszenie o naborze OMB/2/2021 - Dyrektor - Dyrekcja ds. Administracyjnych w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

OGŁOSZENIE O NABORZE OMB/2/2021
Dyrektor - Dyrekcja ds. Administracyjnych w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

(2021/C 34 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 1 lutego 2021 r.)

INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa stanowiska: Dyrektor
Grupa funkcyjna i stopień zaszeregowania: AD 14
Podstawa prawna: Art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego 1
Miejsce pracy; Bruksela
Ostateczny termin składania zgłoszeń: 25 lutego 2021 r.
Preferowana data rozpoczęcia pracy: W możliwie najszybszym terminie

KIM JESTEŚMY

Misją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest wspieranie obywatelstwa europejskiego. Działania w tym zakresie obejmują rozpatrywanie skarg i współpracę z instytucjami Unii, aby wnieść wkład w proces tworzenia bardziej rozliczalnej, przejrzystszej, bardziej etycznej i skuteczniejszej administracji. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera dobrą administrację i dąży do zidentyfikowania złych praktyk administracyjnych w celu ich naprawienia.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada skargi obywateli, począwszy od niedostatecznej komunikacji i niskiej jakości usług, poprzez brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji i odmowę dostępu do dokumentów, aż po przypadki naruszeń praw podstawowych i kwestie umowne. Biuro prowadzi również dochodzenia z własnej inicjatywy w przedmiocie kwestii systemowych mających wpływ na jakość administracji UE. Zasadami przewodnimi Biura są niezależność, uczciwość, sprawiedliwość, odpowiedzialność, przejrzystość, dialog oraz służba.

Biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest małym, dynamicznym urzędem dysponującym planem zatrudnienia obejmującym około 75 stanowisk oraz rocznym budżetem w wysokości około 12 milionów euro. Biura Rzecznika znajdują się w Brukseli i Strasburgu. Stanowią one dynamiczne miejsce pracy zapewniające odpowiednią równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, w których panuje przyjemna atmosfera pracy oparta na wzajemnym szacunku. Struktura organizacyjna Biura przyczynia się do zwiększania zaangażowania i sprzyja rozwijaniu umiejętności, a nasze nowoczesne narzędzia pracy umożliwiają wydajne i elastyczne działanie. Zapewniliśmy równowagę płci wśród kierowników i administratorów, przekraczając wyznaczone cele.

urzędników Wspólnot Europejskich i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot oraz ustanawiające specjalne środki stosowane tymczasowo wobec urzędników Komisji (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1023/2013 (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 15).

OPIS STANOWISKA

Dyrektor będzie odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru nad nowo utworzoną Dyrekcją ds. Administracyjnych, zarządzanie tą dyrekcją i dbanie o jej sprawne funkcjonowanie, a także za udzielanie wsparcia w ramach głównego obszaru działalności Rzecznika polegającego na prowadzeniu dochodzeń. Dyrekcja będzie odpowiadała za kwestie związane z zarządzaniem procesami, zasobami ludzkimi, finansami i zamówieniami, IT, zarządzaniem dokumentami, bezpieczeństwem i ciągłością działania.

Dyrektor będzie zapewniał wysoką jakość usług świadczonych przez dyrekcję, a także skuteczną komunikację i koordynację działań zarówno w ramach dyrekcji, jak i między dyrekcją i pozostałą częścią organizacji.

Oczekuje się, że dyrektor będzie doradzał sekretarzowi generalnemu w kwestiach dotyczących ogólnego funkcjonowania Biura; opracowywał skuteczne kanały komunikacji i współpracy z innymi instytucjami i zewnętrznymi zainteresowanymi stronami; reprezentował Rzecznika w kontaktach zewnętrznych i w trakcie wydarzeń publicznych oraz wykonywał określone zadania zlecone przez Rzecznika.

Dyrektor będzie podlegał sekretarzowi generalnemu oraz ściśle współpracował z dyrektorem ds. dochodzeń i pozostałymi członkami kadry kierowniczej.

Ponieważ intencją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest stosowanie polityki na rzecz mobilności kadry kierowniczej, tak by mogła ona poszerzać swoje doświadczenie, osoby kandydujące powinny być przygotowane do pracy w różnych dziedzinach w czasie swojej kariery w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Niniejsza procedura naboru, którą opracowano z myślą o zapewnieniu organowi powołującemu możliwe jak najszerszego pola wyboru, będzie przeprowadzana równolegle z wewnętrznymi i międzyinstytucjonalnymi procedurami rekrutacyjnymi przeprowadzanymi zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) i b) regulaminu pracowniczego.

POSZUKIWANY KANDYDAT

Poszukujemy wysoko zmotywowanego i doświadczonego kierownika dysponującego potwierdzoną znajomością nowoczesnych technik zarządzania oraz dogłębną wiedzą na temat obszarów działalności dyrekcji.

Praca na tym stanowisku wymaga wykazywania się inicjatywą i odpowiedzialnością, dysponowania silnymi umiejętnościami przywódczymi i interpersonalnymi, ukierunkowania na innowacyjność, potwierdzonych umiejętności w zakresie zarządzania zmianą, a także zdolności zapewniania sprawnego, elastycznego i wydajnego funkcjonowania biura.

Od dyrektora oczekuje się umiejętności strategicznego myślenia, identyfikowania potencjalnych problemów i przedstawiania propozycji możliwych do zastosowania rozwiązań, w tym również rozwiązań służących kreatywnemu przystosowaniu najlepszych praktyk wykorzystywanych w innych instytucjach Unii (i spoza Unii) do wielkości Biura Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i jego kultury pracy.

W tym kontekście kluczowe znaczenie ma dogłębna znajomość kwestii związanych z dobrą administracją i funkcjonowaniem instytucji Unii, znakomite umiejętności komunikacyjne i umiejętności współpracy, a także bardzo dobra znajomość strategii Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Niezwykle istotne jest również silne zaangażowanie na rzecz utrzymania pozytywnego środowiska pracy oraz umiejętność rozwiązywania sporów.

MIEJSCE ZATRUDNIENIA

Miejscem zatrudnienia będzie Bruksela. Stanowisko to wiązać się będzie z podróżami służbowymi do biura Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w Strasburgu oraz do innych miejsc pracy instytucji Unii, jak również z podróżami służbowymi do innych państw Unii Europejskiej lub państw spoza UE.

KANDYDACI

W momencie ubiegania się o stanowisko osoby kandydujące muszą spełniać następujące warunki:

a)
Warunki ogólne
posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
korzystać z pełni praw obywatelskich,
mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.
b)
Warunki szczegółowe

Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe:

mieć dyplom ukończenia studiów wyższych 2 ,
mieć przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe uzyskane po otrzymaniu dyplomu uniwersyteckiego, w tym co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji istotnych z punku widzenia powyższego opisu stanowiska pracy,
skutecznie wypełniać obowiązki kierownicze przez co najmniej pięć lat.

Znajomość języków:

Wymagana jest doskonała znajomość (co najmniej na poziomie C1 3 ) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej 4  oraz bardzo dobra znajomość (co najmniej na poziomie B2 5 ) przynajmniej jednego z pozostałych języków urzędowych.

WYMAGANA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

Doskonała znajomość misji i strategii Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz bardzo dobra znajomość sposobu funkcjonowania instytucji Unii.
Doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu zorientowanej na przyszłość polityki w zakresie zasobów ludzkich, w tym polityki dotyczącej zarządzania zmianą, rozwoju i utrzymywania kadr, dobrego samopoczucia w miejscu pracy i szkoleń.
Dogłębna znajomość regulaminu pracowniczego UE oraz znakomita znajomość rozporządzenia finansowego, unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych i budżetu UE.
Bardzo dobra znajomość metod sporządzania planów ciągłości działania i realizacji tych planów, a także wymogów i praktyk w zakresie bezpieczeństwa.
Doświadczenie w zarządzaniu procesami, uwzględniając zarządzanie dokumentami i procesem archiwizacji; doświadczenie w sprawowaniu nadzoru nad procesami IT i znajomość narzędzi IT; doświadczenie w zarządzaniu wiedzą i znajomość wspólnych narzędzi unijnych.
Biegła znajomość języka angielskiego i dobra znajomość języka francuskiego są wymagane ze względów praktycznych. Znajomość innych języków urzędowych Unii Europejskiej będzie dodatkowym atutem.

Ponadto osoba zajmująca przedmiotowe stanowisko musi posiadać:

doskonałe umiejętności przywódcze, zarządcze i międzyludzkie, w tym umiejętność silnego pobudzania ducha pracy zespołowej oraz podtrzymywania dobrych stosunków roboczych z rozmówcami z organizacji i spoza niej,
silnie rozwinięta zdolność strategicznego myślenia i doskonałe umiejętności rozwiązywania problemów,
doskonałe umiejętności komunikacyjne, w tym obejmujące komunikację interpersonalną, oraz zdolność wykazywania się zaangażowaniem na rzecz propagowania kultury zorientowanej na służbę obywatelom i instytucjom,
zdolność do zarządzania zmianami organizacyjnymi i do wspierania personelu w okresie zmian.

PROCEDURA NABORU

Przy wyborze właściwego kandydata organ powołujący korzysta z pomocy doradczej komisji selekcyjnej.

Na podstawie otrzymanych zgłoszeń doradcza komisja selekcyjna w pierwszej kolejności oceni i porówna kwalifikacje, doświadczenie i motywację wszystkich osób ubiegających się o stanowisko. Na podstawie oceny porównawczej doradcza komisja selekcyjna sporządzi listę najodpowiedniejszych osób kandydujących, które miałyby zostać zaproszone na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawą pierwszej selekcji jest ocena porównawcza zgłoszeń. Spełnienie określonych wymogów nie gwarantuje otrzymania zaproszenia na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Po przeprowadzeniu rozmów doradcza komisja selekcyjna może podjąć decyzję o dokonaniu wstępnej selekcji kandydatów, którzy będą mogli wziąć udział w drugiej rozmowie kwalifikacyjnej.

https://europass.cedefop.europa.eu/sites/default/files/cefr-pl.pdf.

W oparciu o ogólne wyniki najwyżej ocenieni kandydaci wezmą udział w ostatecznej rozmowie z Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich.

W przypadku dalszego obowiązywania środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa w czasie rozmów kwalifikacyjnych kandydaci mogą odbyć je w formie wideokonferencji.

Wszyscy kandydaci będą informowani o wyniku każdego etapu procedury naboru.

PODSTAWA PRAWNA

Niniejsze ogłoszenie jest publikowane zgodnie z art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (stanowisko kierownicze wyższego szczebla).

RÓWNE SZANSE

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest pracodawcą stosującym politykę równości szans, który zachęca wykwalifikowane osoby do nadsyłania zgłoszeń oraz dąży do aktywnego promowania różnorodności w miejscu pracy.

NIEZALEŻNOŚĆ I OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW

Przed objęciem stanowiska kandydat ma obowiązek złożyć oświadczenie, że będzie działał w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz oświadczenie dotyczące braku konfliktu interesów, który mógłby zaważyć na jego niezależności.

OCHRONA DANYCH

Dane osobowe podane przez kandydatów w ramach niniejszej procedury naboru będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE 6 .

ZGŁOSZENIA

Kandydaci zobowiązani są do składania zgłoszeń za pośrednictwem internetowego systemu zgłoszeń znajdującego się na stronie internetowej Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (https://www.ombudsman.europa.eu/en/office/careers) do dnia 25 lutego 2021 r. do godz. 12.00 w południe (czas obowiązujący w Brukseli).

Zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane.

Wszelką korespondencję dotyczącą procedury naboru należy kierować na następujący adres e-mail: career@ombudsman. europa.eu (podając w tytule wiadomości e-mail: OMB/2/2021).

Przed wysłaniem zgłoszenia osoby kandydujące powinny dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikacyjne, gdyż ich niespełnienie skutkuje automatycznym wykluczeniem z procedury naboru.

Rozpatrywane będą tylko zgłoszenia zawierające:

list motywacyjny w języku angielskim dotyczący ogłoszenia o naborze OMB/2/2021 zawierający wyjaśnienie powodów, dla których kandydat zdecydował się złożyć zgłoszenie,
kopię życiorysu w języku angielskim (preferowany format Europass-CV: http://europass.cedefop.europa.eu/pl),
kopie dokumentów uzupełniających dotyczących studiów 7 , kopie dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe oraz obecnie pełnione obowiązki 8 .

Zapytania dotyczące kwestii technicznych należy kierować na adres: webmaster@ombudsman.europa.eu

stanowiska oraz dokładny charakter wykonywanych obowiązków.

1 Rozporządzenie Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiające regulamin pracowniczy
2 Zgodnie z art. 5 ust. 3 lit. c) regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej osoby kandydujące muszą posiadać

przynajmniej:

(i) poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, studiom uniwersyteckim, potwierdzonym dyplomem; lub

(ii) wykształcenie, które odpowiada ukończeniu studiów wyższych potwierdzonych dyplomem oraz przynajmniej roczne, właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata.

3 Zob. europejski system opisu kształcenia językowego (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR)
4 Języki urzędowe Unii Europejskiej to angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.
5 Zob. przypis 3.
6 Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39.
7 Zob. przypis 2.
8 Dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe powinny wyraźnie wskazywać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.34A.1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Ogłoszenie o naborze OMB/2/2021 - Dyrektor - Dyrekcja ds. Administracyjnych w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Data aktu: 01/02/2021
Data ogłoszenia: 01/02/2021