(Dz.U.UE C z dnia 1 lutego 2021 r.)
INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa stanowiska: | Dyrektor |
Grupa funkcyjna i stopień zaszeregowania: | AD 14 |
Podstawa prawna: | Art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego 1 |
Miejsce pracy; | Bruksela |
Ostateczny termin składania zgłoszeń: | 25 lutego 2021 r. |
Preferowana data rozpoczęcia pracy: | W możliwie najszybszym terminie |
KIM JESTEŚMY
Misją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest wspieranie obywatelstwa europejskiego. Działania w tym zakresie obejmują rozpatrywanie skarg i współpracę z instytucjami Unii, aby wnieść wkład w proces tworzenia bardziej rozliczalnej, przejrzystszej, bardziej etycznej i skuteczniejszej administracji. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera dobrą administrację i dąży do zidentyfikowania złych praktyk administracyjnych w celu ich naprawienia.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada skargi obywateli, począwszy od niedostatecznej komunikacji i niskiej jakości usług, poprzez brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji i odmowę dostępu do dokumentów, aż po przypadki naruszeń praw podstawowych i kwestie umowne. Biuro prowadzi również dochodzenia z własnej inicjatywy w przedmiocie kwestii systemowych mających wpływ na jakość administracji UE. Zasadami przewodnimi Biura są niezależność, uczciwość, sprawiedliwość, odpowiedzialność, przejrzystość, dialog oraz służba.
Biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest małym, dynamicznym urzędem dysponującym planem zatrudnienia obejmującym około 75 stanowisk oraz rocznym budżetem w wysokości około 12 milionów euro. Biura Rzecznika znajdują się w Brukseli i Strasburgu. Stanowią one dynamiczne miejsce pracy zapewniające odpowiednią równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, w których panuje przyjemna atmosfera pracy oparta na wzajemnym szacunku. Struktura organizacyjna Biura przyczynia się do zwiększania zaangażowania i sprzyja rozwijaniu umiejętności, a nasze nowoczesne narzędzia pracy umożliwiają wydajne i elastyczne działanie. Zapewniliśmy równowagę płci wśród kierowników i administratorów, przekraczając wyznaczone cele.
urzędników Wspólnot Europejskich i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot oraz ustanawiające specjalne środki stosowane tymczasowo wobec urzędników Komisji (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1023/2013 (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 15).
OPIS STANOWISKA
Dyrektor będzie odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru nad nowo utworzoną Dyrekcją ds. Administracyjnych, zarządzanie tą dyrekcją i dbanie o jej sprawne funkcjonowanie, a także za udzielanie wsparcia w ramach głównego obszaru działalności Rzecznika polegającego na prowadzeniu dochodzeń. Dyrekcja będzie odpowiadała za kwestie związane z zarządzaniem procesami, zasobami ludzkimi, finansami i zamówieniami, IT, zarządzaniem dokumentami, bezpieczeństwem i ciągłością działania.
Dyrektor będzie zapewniał wysoką jakość usług świadczonych przez dyrekcję, a także skuteczną komunikację i koordynację działań zarówno w ramach dyrekcji, jak i między dyrekcją i pozostałą częścią organizacji.
Oczekuje się, że dyrektor będzie doradzał sekretarzowi generalnemu w kwestiach dotyczących ogólnego funkcjonowania Biura; opracowywał skuteczne kanały komunikacji i współpracy z innymi instytucjami i zewnętrznymi zainteresowanymi stronami; reprezentował Rzecznika w kontaktach zewnętrznych i w trakcie wydarzeń publicznych oraz wykonywał określone zadania zlecone przez Rzecznika.
Dyrektor będzie podlegał sekretarzowi generalnemu oraz ściśle współpracował z dyrektorem ds. dochodzeń i pozostałymi członkami kadry kierowniczej.
Ponieważ intencją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest stosowanie polityki na rzecz mobilności kadry kierowniczej, tak by mogła ona poszerzać swoje doświadczenie, osoby kandydujące powinny być przygotowane do pracy w różnych dziedzinach w czasie swojej kariery w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niniejsza procedura naboru, którą opracowano z myślą o zapewnieniu organowi powołującemu możliwe jak najszerszego pola wyboru, będzie przeprowadzana równolegle z wewnętrznymi i międzyinstytucjonalnymi procedurami rekrutacyjnymi przeprowadzanymi zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) i b) regulaminu pracowniczego.
POSZUKIWANY KANDYDAT
Poszukujemy wysoko zmotywowanego i doświadczonego kierownika dysponującego potwierdzoną znajomością nowoczesnych technik zarządzania oraz dogłębną wiedzą na temat obszarów działalności dyrekcji.
Praca na tym stanowisku wymaga wykazywania się inicjatywą i odpowiedzialnością, dysponowania silnymi umiejętnościami przywódczymi i interpersonalnymi, ukierunkowania na innowacyjność, potwierdzonych umiejętności w zakresie zarządzania zmianą, a także zdolności zapewniania sprawnego, elastycznego i wydajnego funkcjonowania biura.
Od dyrektora oczekuje się umiejętności strategicznego myślenia, identyfikowania potencjalnych problemów i przedstawiania propozycji możliwych do zastosowania rozwiązań, w tym również rozwiązań służących kreatywnemu przystosowaniu najlepszych praktyk wykorzystywanych w innych instytucjach Unii (i spoza Unii) do wielkości Biura Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i jego kultury pracy.
W tym kontekście kluczowe znaczenie ma dogłębna znajomość kwestii związanych z dobrą administracją i funkcjonowaniem instytucji Unii, znakomite umiejętności komunikacyjne i umiejętności współpracy, a także bardzo dobra znajomość strategii Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niezwykle istotne jest również silne zaangażowanie na rzecz utrzymania pozytywnego środowiska pracy oraz umiejętność rozwiązywania sporów.
MIEJSCE ZATRUDNIENIA
Miejscem zatrudnienia będzie Bruksela. Stanowisko to wiązać się będzie z podróżami służbowymi do biura Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w Strasburgu oraz do innych miejsc pracy instytucji Unii, jak również z podróżami służbowymi do innych państw Unii Europejskiej lub państw spoza UE.
KANDYDACI
W momencie ubiegania się o stanowisko osoby kandydujące muszą spełniać następujące warunki:
przynajmniej:
(i) poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, studiom uniwersyteckim, potwierdzonym dyplomem; lub
(ii) wykształcenie, które odpowiada ukończeniu studiów wyższych potwierdzonych dyplomem oraz przynajmniej roczne, właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2021.34A.1 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Ogłoszenie o naborze OMB/2/2021 - Dyrektor - Dyrekcja ds. Administracyjnych w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. |
Data aktu: | 01/02/2021 |
Data ogłoszenia: | 01/02/2021 |