Zmiana decyzji EUNB potwierdzającej brak różnicy co do jakości między niezamówionymi ocenami kredytowymi dokonywanymi przez określone ECAI a ocenami kredytowymi dokonywanymi przez nie na zlecenie.

DECYZJA EUROPEJSKIEGO URZĘDU NADZORU BANKOWEGO EBA DC 397
z dnia 25 czerwca 2021 r.
zmieniająca decyzję EBA DC 151 potwierdzającą brak różnicy co do jakości między niezamówionymi ocenami kredytowymi dokonywanymi przez określone ECAI a ocenami kredytowymi dokonywanymi przez nie na zlecenie
(2021/C 293/03)

RADA ORGANÓW NADZORU,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE 1 ,

uwzględniając art. 138 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 138 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 dopuszcza się korzystanie z niezamówionych ocen kredytowych zewnętrznej instytucji oceny wiarygodności kredytowej ("ECAI") w celu określenia wag ryzyka, które należy przypisać aktywom i pozycjom pozabilansowym w celu obliczenia wymogów w zakresie funduszy własnych, pod warunkiem potwierdzenia przez EUNB, że niezamówione oceny kredytowe tej ECAI nie różnią się co do jakości od ocen kredytowych dokonywanych przez tę samą ECAI na zlecenie. Zgodnie z tym samym artykułem EUNB jest zobowiązany do odmowy wydania lub do odwołania takiego potwierdzenia, w szczególności w przypadku, gdy dana ECAI wykorzystała niezamówioną ocenę kredytową do wywarcia na ocenianym podmiocie presji po to, by podmiot ten złożył zlecenie na dokonanie oceny kredytowej lub wykonanie innych usług. Na tej podstawie w dniu 22 lipca 2016 r. opublikowano decyzję EBA DC 151 potwierdzającą brak różnicy co do jakości między niezamó- wionymi ocenami kredytowymi dokonywanymi przez określone ECAI a ocenami kredytowymi dokonywanymi przez nie na zlecenie 3 . Ponadto decyzja EBA DC 151 została zmieniona w celu odzwierciedlenia oceny, o której mowa w art. 138 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, również w odniesieniu do zarejestrowanych lub certyfikowanych ECAI oraz ECAI rozpoczynających oferowanie niezamówionych ocen kredytowych po opublikowaniu decyzji EBA DC 151; oraz w celu usunięcia odniesień do organu, który przestał kwalifikować się jako ECAI od momentu wydania decyzji EBA DC 151. W związku z tym w dniu 28 lipca 2017 r. opublikowano decyzję EBA DC 195 zmieniającą decyzję EUNB potwierdzającą brak różnicy między niezamówionymi ocenami kredytowymi dokonywanymi przez określone ECAI a ocenami kredytowymi dokonywanymi przez nie na zlecenie 4 .

(2) Od czasu opublikowania decyzji EBA DC 195 zarejestrowano nowe ECAI, wobec których niezbędne jest również dokonywanie oceny, o której mowa w art. 138 rozporządzenia (UE) nr 575/2013. Ponadto od czasu publikacji decyzji EBA DC 195, wycofano rejestrację agencji ratingowej trzech ECAI, które w związku z tym nie odpowiadają już definicji ECAI, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 98 rozporządzenia (UE) nr 575/2013. W związku z powyższymi zmianami konieczne jest dokonanie oceny, o której mowa w art. 138 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, również w odniesieniu do nowo zarejestrowanych ECAI oraz usunięcie odniesień do organów, które przestały kwalifikować się jako ECAI od momentu wydania decyzji EBA DC 195.

(3) Właściwe ECAI poinformowano o zamiarze przyjęcia przez EUNB niniejszej decyzji, miały one również możliwość przedstawienia swoich stanowisk w tej sprawie.

(4) Decyzję EBA DC 151 należy odpowiednio zmienić,

POSTANOWIŁA, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji EBA DC 151 zastępuje się tekstem zamieszczonym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Paryżu dnia 25 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
Organów Nadzoru
José Manuel CAMPA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Zewnętrzne instytucje oceny wiarygodności kredytowej (ECAI), których niezamówione oceny kredytowe zostały potwierdzone przez EUNB jako nieróżniące się co do jakości od ocen kredytowych dokonywanych przez takie ECAI na zlecenie dla celów art. 138 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

ARC Ratings S.A.
Axesor Risk Management S.L.
Banque de France
BCRA - Credit Rating Agency AD
Capital Intelligence Ratings Ltd
Cerved Rating Agency S.p.A.
Creditreform Rating AG
CRIF Ratings S.r.l.
DBRS Rating GmbH
Egan-Jones Ratings Co.
EuroRating Sp. z o.o.
Fitch Ratings Ireland Limited
GBB-Rating Gesellschaft fuer Bonitaets-beurteilung GmbH
HR Ratings de México, S.A. de C.V.
ICAP S.A.
INBONIS S.A.
Japan Credit Rating Agency Ltd
Kroll Bond Rating Agency Europe Limited
modeFinance S.r.l.
Moody's Investors Service
QIVALIO SAS (wcześniej Spread Research)
Rating-Agentur Expert RA GmbH
Scope Ratings GmbH
Scope Hamburg GmbH
S&P Global Ratings Europe Limited
1 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościo- wych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
3 Dz.U. C 266 z 22.7.2016, s. 4.
4 Dz.U. C 244 z 28.7.2017, s. 3.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.293.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Zmiana decyzji EUNB potwierdzającej brak różnicy co do jakości między niezamówionymi ocenami kredytowymi dokonywanymi przez określone ECAI a ocenami kredytowymi dokonywanymi przez nie na zlecenie.
Data aktu: 25/06/2021
Data ogłoszenia: 23/07/2021
Data wejścia w życie: 12/08/2021