united kingdom
ukraine

Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.

Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy
(2021/C 226 I/03)

Na mocy art. 16 ust. 1 TUE Rada pełni funkcje określania polityki i koordynacji. Rada przyczynia się również do ogólnych ram polityki do celów wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanawiającego Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) - Globalny wymiar Europy, o czym mowa w art. 7 tego rozporządzenia. ISWMR - Globalny wymiar Europy łączy poprzednie instrumenty w liczbie dziesięciu w jeden szeroko zakrojony i kompleksowy instrument. Wymaga to ulepszonych wytycznych strategicznych ze strony Rady w odniesieniu do głównych celów polityki i priorytetów instrumentu, w tym w celu zapewnienia większej spójności, zgodności i komplementarności z innymi odpowiednimi instrumentami i politykami UE z myślą o realizowaniu unijnych wartości i interesów.

Przy poszanowaniu podziału kompetencji i ról pomiędzy instytucjami unijnymi i w celu zapewnienia podstaw merytorycznych dla wytycznych strategicznych, Rada zamierza regularnie dokonywać wymiany poglądów i prowadzić działania następcze w odniesieniu do ogólnych wyborów strategicznych dotyczących programowania, w tym przyznawania finansowania na filar geograficzny i filar tematyczny instrumentu, oraz w odniesieniu do wykorzystywania filaru dotyczącego szybkiego reagowania i uruchamiania środków finansowych z rezerwy na nowe wyzwania i priorytety.

Te wymiany poglądów powinny również dotyczyć monitorowania optymalnego wykorzystywania zasobów w stosunku do celów dotyczących wydatków, zawieszania unijnej pomocy zewnętrznej w ramach instrumentu oraz wyników ocen tematycznych i geograficznych.

Ponadto wymiany poglądów powinny dotyczyć tego w jaki sposób finansowanie unijne jest wykorzystywane do realizacji celów określonych w instrumencie, dotyczących między innymi zmniejszenia, a w perspektywie długookresowej wyeliminowania ubóstwa, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu, umacniania, wspierania i propagowania demokracji, praworządności i przestrzegania praw człowieka oraz wykorzystywania elastycznych mechanizmów finansowania migracji oraz tego, w jaki sposób stosowanie niezbędnych środków nacisku powoduje ewentualne zmiany w finansowaniu.

Komisja jest proszona o przekazanie stosownych informacji, by ułatwić wymiany poglądów z Radą i by w pełni uwzględnić stanowiska Rady.

Rada formułuje wytyczne strategiczne i zapewnia ogólną koordynację, a przedstawiciele państw członkowskich w komitecie ustanowionym rozporządzeniem w sprawie ISWMR - Globalny wymiar Europy będą pełnić swoją rolę zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011. Komitet powinien być zwoływany w różnych formatach odpowiedzialnych za konkretne obszary interwencji, takie jak programy geograficzne i tematyczne oraz działania szybkiego reagowania, tak by państwa członkowskie mogły korzystać z odpowiedniej wiedzy fachowej. Przedstawiciele państw członkowskich powinni przeprowadzać regularne wymiany poglądów z Komisją na temat wieloletniego programowania ISWMR - Globalny wymiar Europy, w szczególności w odniesieniu do filarów geograficznego i tematycznego, przeglądów śródokresowych i przeglądów ad hoc wieloletnich programów indykatywnych. Przedstawiciele państw członkowskich mogą zwrócić się o przeanalizowanie kwestii związanych z wdrażaniem instrumentu. Rada zwraca się do Komisji o uwzględnienie powyższych kwestii w swoim wniosku dotyczącym zasad procedury obowiązującej w komitecie.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.226I.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.
Data aktu: 09/06/2021
Data ogłoszenia: 14/06/2021