Streszczenie decyzji Komisji z dnia 6 marca 2020 r. dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Sprawa AT.40335 - Rumuńskie gazociągi międzysystemowe).

Streszczenie decyzji Komisji
z dnia 6 marca 2020 r.
dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Sprawa AT.40335 - Rumuńskie gazociągi międzysystemowe)

(notyfikowanej jako dokument nr C(2020)1232)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2021/C 16/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2021 r.)

Dnia 6 marca 2020 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania przewidzianego w art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami art. 30 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 1 Komisja podaje niniejszym do wiadomości nazwy stron oraz zasadniczą treść decyzji, wraz z informacjami na temat wszelkich nałożonych kar, uwzględniając jednak uzasadnione prawo przedsiębiorstw do ochrony ich tajemnic handlowych.

1)
Sprawa dotyczy Societatea Naț ională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A. (zwanej dalej "Transgaz"), jedynego zarządzającego i operatora sieci przesyłowej gazu ziemnego w Rumunii.
2)
Komisja obawia się, że Transgaz mógł nadużywać swojej dominującej pozycji na rynku przesyłu gazu ziemnego w Rumunii, tworząc lub utrzymując bariery dla transgranicznego przepływu gazu ziemnego z Rumunii do innych państw członkowskich, w szczególności do Węgier i Bułgarii. Takie postępowanie mogło doprowadzić do podziału rynku wewnętrznego wzdłuż granic państwowych oraz do dyskryminacji między klientami w Rumunii a klientami w innych państwach członkowskich.
3)
Komisja uważa, że zobowiązania zaproponowane przez Transgaz w następstwie oceny wstępnej oraz uwag przedstawionych przez zainteresowane strony trzecie są wystarczające, aby rozwiać wcześniejsze obawy odnośnie do konkurencji. Po pierwsze, zobowiązania te przewidują, że Transgaz udostępni zwiększone zdolności w zakresie eksportu gazu ziemnego do Węgier i Bułgarii. Po drugie, wspomniane zobowiązania przewidują, że Transgaz dopilnuje, aby propozycje taryfowe przedstawiane rumuńskiemu organowi regulacji energetyki nie dyskryminowały eksportu. Zobowiązania te stanowią ponadto, że Transgaz nie będzie uniemożliwiał, utrudniał ani dyskryminował, bezpośrednio ani pośrednio, eksportu gazu za pomocą żadnych innych środków.
4)
W decyzji stwierdza się, że w świetle przedstawionych powyżej zobowiązań nie ma już podstaw do podjęcia przez Komisję działań. Decyzja jest wiążąca do dnia 31 grudnia 2026 r.
5)
Komitet Doradczy ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydał na ten temat pozytywną opinię w dniu 19 lutego 2020 r.
1 Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.16.4

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 6 marca 2020 r. dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Sprawa AT.40335 - Rumuńskie gazociągi międzysystemowe).
Data aktu: 06/03/2020
Data ogłoszenia: 15/01/2021