(2021/C 149 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2021 r.)
Kim jesteśmy?
Dyrekcja Generalna ds. Budżetu (DG ds. Budżetu) zatrudnia około 530 pracowników i składa się z sześciu dyrekcji, z których pięć ma siedzibę w Brukseli, a jedna ma biura zarówno w Brukseli, jak i w Luksemburgu.
DG ds. Budżetu jest centralną służbą Komisji odpowiedzialną za przygotowanie i wykonanie budżetu UE zarówno w ujęciu rocznym, jak i w ramach cyklów wieloletnich, oraz zapewnienie jego skutecznej realizacji w pełnej zgodności z rozporządzeniem finansowym. Odpowiada również za ramy prawne mające zastosowanie do wykonania budżetu UE przez różne instytucje, agencje i państwa członkowskie oraz odgrywa kluczową rolę we wspieraniu należytego zarządzania finansami i promowaniu silnej kultury organizacyjnej ukierunkowanej na wyniki. Realizując te zadania, DG ds. Budżetu dąży do zapewnienia, aby budżet UE przynosił konkretne rezultaty i przyczyniał się do generowania wartości dodanej we wszystkich obszarach polityki UE. Ogólnie rzecz biorąc, zadania i priorytety polityczne DG ds. Budżetu wyznaczane są w oparciu o postanowienia Traktatu i formułowane dokładniej na podstawie wytycznych politycznych przewodniczącej Ursuli von der Leyen ustalonych dla Komisji na lata 2019-2024.
Stanowisko głównego doradcy, na które prowadzony jest nabór, wiąże się z kluczową rolą, jaką DG ds. Budżetu odgrywa w finansowaniu unijnego wsparcia budżetowego na realizację planu odbudowy dla Europy po kryzysie wywołanym przez COVID-19. W tym celu w drodze operacji zaciągania i udzielania pożyczek, w szczególności w ramach Next Generation EU, Unia pozyska na rynkach kapitałowych do 800 mld EUR, aby finansować różne polityki UE na etapie naprawy i odbudowy. Zwiększenie skali, złożoności i znaczenia politycznego operacji zaciągania pożyczek realizowanych przez DG ds. Budżetu (operacje finansowe są szersze i obejmują działania w zakresie zarządzania aktywami) skłoniło Komisję do wprowadzenia nowej, zdywersyfikowanej i zbiorowej strategii finansowania, która umożliwi UE pozyskiwanie niezbędnych funduszy w odpowiednim czasie i po minimalnych kosztach. Zwiększenie skali, złożoności i znaczenia politycznego portfela instrumentów finansowania wymaga od DG ds. Budżetu odpowiedniego rozwinięcia wizji strategicznej i wdrożenia zdywersyfikowanej strategii finansowania.
Co oferujemy?
Stanowisko głównego doradcy, który będzie pełnić centralną rolę w zakresie doradztwa strategicznego dotyczącego wdrażania i ewentualnego rozwijania zdywersyfikowanej unijnej strategii finansowania, wykorzystywanej do finansowania wydatków w ramach Next Generation EU. Główny doradca będzie również, w razie potrzeby, angażował się w nawiązywanie kontaktów z inwestorami i pomagał w opracowywaniu prezentacji dla potencjalnych inwestorów.
Ponadto główny doradca będzie reprezentował Komisję na odpowiednich forach gromadzących przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla.
Główny doradca, jako osoba należąca do kadry kierowniczej wyższego szczebla, będzie wyraźnie upoważniony do doradzania wewnętrznym i zewnętrznym zainteresowanym stronom w zakresie strategicznej wizji zdywersyfikowanej strategii finansowania, wykorzystując swoje doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji i prezentacji.
Osoba ta powinna ściśle współpracować z kadrą kierowniczą Dyrekcji Generalnej. Główny doradca będzie służbowo podlegał bezpośrednio dyrektorowi generalnemu DG ds. Budżetu.
Główny doradca będzie przede wszystkim:
Przy realizacji powyższych zadań główny doradca będzie miał wsparcie:
Kogo poszukujemy? (kryteria naboru)
Idealny kandydat musi być wybitnym i dynamicznym specjalistą spełniającym następujące kryteria naboru:
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2021.149A.1 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Dyrekcja Generalna ds. Budżetu - Ogłoszenie o naborze na stanowisko głównego doradcy (grupa zaszeregowania AD 14) (art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego) COM/2021/10403. |
Data aktu: | 27/04/2021 |
Data ogłoszenia: | 27/04/2021 |