[COM(2020) 258 final](2021/C 10/09)
(Dz.U.UE C z dnia 11 stycznia 2021 r.)
Sprawozdawca: lonut SIBIAN
Wniosek o konsultację |
Komisja Europejska, 12.8.2020 |
Podstawa prawna |
Art. 304 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej |
Sekcja odpowiedzialna |
Sekcja Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Obywatelstwa |
Data przyjęcia przez sekcję |
9.9.2020 |
Data przyjęcia na sesji plenarnej |
29.10.2020 |
Sesja plenarna nr |
555 |
Wynik głosowania |
226/1/4 |
(za/przeciw/wstrzymało się) |
|
4.1.1. Jednym z kluczowych działań dla Komisji Europejskiej jest szkolenie skierowane do organów sądowych i organów ścigania. Jednakże potrzeba zapewnienia ustawicznego kształcenia zawodowego w zakresie podejścia do ofiar przestępstw, w szczególności ofiar przestępstw z nienawiści, jest równie istotna dla pracowników socjalnych i personelu medycznego. Takie szkolenia powinny wyraźnie obejmować problem uprzedzeń i stereotypów oraz być prowadzone w koordynacji z organizacjami pozarządowymi zapewniającymi wsparcie różnym słabszym grupom.
4.1.2. Jeżeli chodzi o kluczowe działania, które ma podjąć Komisja Europejska w celu zapewnienia finansowania ze środków UE krajowym organizacjom wspierającym ofiary przestępstw i właściwym organizacjom społeczności lokalnych, to finansowanie takie należy przeznaczyć na rozbudowę usług wsparcia jako kompleksowych pakietów wsparcia prawnego i psychologicznego z myślą o znalezieniu pracy w razie potrzeby, zakwaterowania w sytuacjach zagrożenia i pomocy w pokryciu kosztów opieki medycznej.
4.1.3. Kluczowe działania proponowane dla państw członkowskich pozostają na bardzo ogólnym i raczej retorycznym poziomie. Skuteczne wdrożenie dyrektywy uda się zapewnić, jeżeli władze krajowe opracują, przyjmą i wdrożą metodologiczne normy w celu umożliwienia organom sądowym i organom ścigania oraz służbom socjalnym uznania ofiar przestępstw (w szczególności ofiar przestępstw z nienawiści) oraz zapewnienia odpowiedniego wsparcia.
4.1.4. W przypadku gdy dane zdezagregowane dotyczące ofiar przestępstw nie są jeszcze gromadzone przez organy krajowe, należy uczynić to priorytetem, ewentualnie przy wsparciu finansowym ze strony UE.
4.1.5. Państwa członkowskie powinny zostać włączone do proponowanych kluczowych działań dotyczących wiedzy na temat praw i możliwości zgłaszania przestępstw. Wiedzę tę należy krzewić już w szkołach dzięki edukacji obywatelskiej. Organy krajowe powinny dopilnować, by krajowe obowiązkowe programy nauczania obejmowały informacje na temat praw, krajowych instytucji praw człowieka oraz dostępnych mechanizmów ochrony dostosowane do poziomu wiedzy uczniów.
4.1.6. Aby umożliwić organizacjom pozarządowym udział w działaniach szkoleniowych z władzami, a jednocześnie zgromadzić cenne doświadczenia beneficjentów i ekspertów wspierających ofiary przestępstw, ważne jest, aby wkład ten był uznawany i wynagradzany za pośrednictwem partnerstw instytucjonalnych 2 .
4.2.1. Jeśli chodzi o proponowane działania dla Komisji związane ze wspieraniem ofiar o szczególnych potrzebach, takich jak ofiary będące dziećmi, ofiary przemocy ze względu na płeć lub przemocy domowej, ofiary przestępstw z nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym, należące do społeczności LGBTI+ ofiary przestępstw z nienawiści, ofiary w starszym wieku oraz niepełnosprawne, to udzielanie pomocy grupom w szczególnie trudnej sytuacji powinno rozpoczynać się od ich uznania i dostrzeżenia specyfiki ich statusu, która często prowadzi do ich wiktymizacji. Oznaczałoby to przyjęcie prawa wtórnego i opracowanie pakietów szkoleniowych wyjaśniających specyficzne cechy różnych grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, metody przesłuchania tych grup, które pozwalają uniknąć ponownej traumatyzacji, a także zawierające wytyczne na temat współpracy ze społecznościami tam, gdzie sytuacje takie mają miejsce.
4.2.2. W odniesieniu do proponowanych kluczowych działań Komisji Europejskiej mających na celu wdrożenie zasad przewodnich dotyczących zapewnienia ochrony i wsparcia ofiarom przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści należy dodatkowo ustanowić unijny mechanizm monitorowania skutecznego reagowania na przestępstwa z nienawiści i nawoływanie do nienawiści za pośrednictwem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która mogłaby rozbudować swój obecny mechanizm gromadzenia danych i uwzględnić krajowe systemy zgłaszania i wczesnego ostrzegania.
4.2.3. W odniesieniu do zaproponowanych kluczowych działań dla państw członkowskich opartych na wnioskach z pandemii COVID-19, szczególnie podjęcia działań mających na celu zapewnienie ofiarom przemocy ze względu na płeć i przemocy domowej dostępu do wsparcia i ochrony i utworzenia zintegrowanych i ukierunkowanych specjalistycznych służb udzielających wsparcia najbardziej bezbronnym ofiarom, w tym izbom dziecka, domom rodzinnym, schroniskom dla kobiet będących ofiarami przemocy ze względu na płeć i dla osób LGBTI+: W niektórych państwach członkowskich doświadczenia związane z COVID-19 uwidoczniły raz jeszcze, że władze są słabo przygotowane do zapewnienia tymczasowego lub krótkoterminowego schronienia, zwłaszcza poza stolicami. Rozbudowanie tymczasowych schronisk, bezpiecznych domów i ośrodków wsparcia oraz zapewnianie zintegrowanych usług wsparcia jest koniecznością i wymaga współpracy organów krajowych i podmiotów prywatnych oraz finansowania ze środków UE.
4.3.1. Jedną z zainteresowanych stron jest Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która za pośrednictwem swojej sieci niezależnych ekspertów z państw członkowskich (FRANET) przeprowadza roczną analizę przepisów i polityk przyjętych w celu zapewnienia ochrony praw ofiar i która może również sporządzać sprawozdania tematyczne. W ramach swojego mandatu FRANET jest w stanie promować obiecujące praktyki i organizować wydarzenia, podczas których organy odpowiedzialne za kompensatę mogą wymieniać się pomysłami i zacieśniać współpracę.
4.4.1. Jeśli chodzi o państwa członkowskie, proponowane działania mają na celu tworzenie bardziej odpornych społeczeństw dzięki promowaniu większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w działania krajowe, niemniej pojęcie "zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego" jest zbyt szerokie - organizacje obrony cywilnej i ochrony ludności, stowarzyszenia policjantów, funkcjonariusze ośrodków detencyjnych lub kościoły również należą do społeczeństwa obywatelskiego. Zasadnicze znaczenie ma aktywne zaangażowanie tych części społeczeństwa obywatelskiego, które pracują bezpośrednio z ofiarami przestępstw.
4.4.2. Choć UE podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (konwencja stambulska), w niektórych państwach członkowskich podważa się tę konwencję, przedstawiając zastrzeżenia i interpretacje w odpowiedzi na coraz popularniejsze odwoływanie się do "tradycyjnych wartości" i ukazując płeć społecznokulturową, przemoc ze względu na płeć i tożsamość płciową jako konstrukcje myślowe mające na celu wykorzenienie tożsamości narodowej, a przemoc domową jako sprawę prywatną. UE ma do odegrania zasadniczą rolę w ochronie konwencji stambulskiej. Chociaż opracowanie i poprawa ustawodawstwa krajowego należy do państw członkowskich, UE może zwiększyć świadomość na temat znaczenia ochrony przed przemocą ze względu na płeć. Cel ten można również osiągnąć poprzez przeznaczenie funduszy na opracowanie modułów zawodowych na potrzeby kształcenia w zawodach prawniczych, ułatwiania wymiany i zapewniania wsparcia dla organizacji pozarządowych, które prowadzą kampanię i zajmują się rzecznictwem, a jednocześnie udzielają pomocy ofiarom przemocy ze względu na płeć.
4.5.1. Koordynacja wdrażania strategii między wszystkimi instytucjami i agencjami UE ma zasadnicze znaczenie dla objęcia przez UE wiodącej roli w działaniach Rady Europy i ONZ na rzecz ofiar.
4.5.2. UE powinna wykorzystać międzynarodowe programy do finansowania działań poza granicami Unii w celu wspierania tworzenia przepisów, polityk i usług, w tym poprzez finansowanie działań na rzecz budowania zdolności, które obejmują wszystkie ofiary przestępstw.
Bruksela, dnia 29 października 2020 r.
|
Christa SCHWENG |
|
Przewodnicząca |
|
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego |