Zawiadomienie w sprawie skutków, jakie pojawienie się COVID-19 ma na dochodzenia antydumpingowe i antysubsydyjne.

Zawiadomienie w sprawie skutków, jakie pojawienie się COVID-19 ma na dochodzenia antydumpingowe i antysubsydyjne

(2020/C 86/06)

(Dz.U.UE C z dnia 16 marca 2020 r.)

1.
Kontekst

Środki bezpieczeństwa stosowane z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się COVID-19 mogą wpływać na dochodzenia w sprawie ochrony handlu pod kątem: (1) weryfikacji na miejscu oraz (2) terminów, w których zainteresowane strony muszą odpowiedzieć na wnioski Komisji o udzielenie informacji.

COVID-19, który początkowo miał wpływ głównie na Chińską Republikę Ludową, rozprzestrzenił się na wiele innych miejsc na całym świecie. Środki bezpieczeństwa mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19 wpływają na strony zaangażowane w dochodzenia w sprawie ochrony handlu, które mają siedziby na obszarach dotkniętych COVID-19 lub są ściśle powiązane z tymi obszarami. Niniejsze zawiadomienie ma zatem zastosowanie do wszystkich tych stron.

2.
Wpływ COVID-19 na dochodzenia antydumpingowe i antysubsydyjne
a)
Weryfikacje na miejscu

Art. 16. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  oraz art. 26 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1037 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 2  ("rozporządzenia podstawowe") stanowią, że "Komisja, gdy uznaje to za właściwe, przeprowadza wizyty w celu zbadania dokumentacji importerów, eksporterów, handlowców, agentów, producentów, stowarzyszeń i organizacji zawodowych oraz w celu weryfikacji dostarczonych informacji.".

Ze względu na pojawienie się COVID-19, Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich podróży, które nie są niezbędne, do obszarów dotkniętych COVID-19 oraz o przełożeniu wszystkich bezpośrednich spotkań z osobami przybywającymi z tych obszarów.

W przypadku gdy informacje dostarczone przez producentów eksportujących znajdujących się na obszarach dotkniętych COVID-19 nie podlegają weryfikacji na miejscu z powodu ograniczeń podróży lub innych środków bezpieczeństwa, Komisja dołoży starań, aby przeanalizować informacje dostarczone we właściwy sposób przez strony oraz porównać takie informacje z innymi dostępnymi informacjami, jeżeli jest to wykonalne. Jeżeli poziom dokładności lub kompletności przedłożonych informacji nie jest dla Komisji zadowalający, będzie ona musiał oprzeć swoje ustalenia jedynie na zweryfikowanych lub innych popartych dowodami faktach stwierdzonych podczas dochodzenia.

W tym celu Komisja, dokonując ustaleń w odniesieniu do przywozu objętego dochodzeniem, uważnie przeanalizuje, między innymi, następujące informacje:

skargę i zweryfikowane informacje zawarte w skardze, złożone w imieniu przemysłu Unii zgodnie z art. 5 lub art.10 odpowiednich rozporządzeń podstawowych,
informacje przekazane na podstawie art. 6 ust. 2 lub art. 11 ust. 2 odpowiednich rozporządzeń podstawowych przez inne zainteresowane strony, w szczególności producentów eksportujących, które to informacje mogą zostać odpowiednio zweryfikowane przez służby Komisji w Brukseli.

W związku z tym od zainteresowanych stron należy wymagać jak największej współpracy, w szczególności w zakresie dostarczania informacji, które są wystarczająco szczegółowe, mogą być porównane z informacjami z niezależnych i sprawdzalnych źródeł oraz są w pełni i prawidłowo poświadczone.

W odniesieniu do odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, udzielonych przez producentów eksportujących objętych metodyką określoną w art. 2 ust. 6a podstawowego rozporządzenia antydumpingowego, wzywa się producentów eksportujących do zwrócenia szczególnej uwagi na zapewnienie zgodności z ogólnymi instrukcjami zawartymi w kwestionariuszu, w szczególności z pkt 1: "Aby umożliwić weryfikację odpowiedzi i powiązanie ich z dokumentacją księgową i zarządczą, proszę przedstawić wszystkie arkusze (zwykle pliki Excel lub inne wyciągi z baz danych przedsiębiorstwa) wykorzystane do przygotowania danych na potrzeby tego kwestionariusza wraz z odpowiedziami na pytania zawarte w kwestionariuszu oraz proszę szczegółowo wyjaśnić sposób zestawienia arkuszy oraz sposób, w jaki należy powiązać dane liczbowe i dane w arkuszach z danymi liczbowymi i danymi przedstawionymi w kwestionariuszu i w załączonych tabelach.".

W przypadku gdy zainteresowane strony nie mogą dostarczyć takich niezbędnych informacji, Komisja może dokonać ustaleń na podstawie dostępnych faktów zgodnie z art. 18 i art. 28 odpowiednich rozporządzeń podstawowych.

W tym kontekście Komisja zwróci szczególną uwagę na przestrzeganie wymogów w zakresie należytych procedur i przejrzystości.

b)
Wpływ na terminy

Producenci eksportujący i inne podmioty z siedzibą na obszarach dotkniętych COVID-19 mogą podlegać środkom bezpieczeństwa uniemożliwiającym lub ograniczającym ich zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej przez dłuższy czas. Może to mieć wpływ na zdolność stron do udzielenia terminowej odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszach i na inne wnioski o udzielenie informacji wysłane w toku dochodzeń w sprawie ochrony handlu. Art. 6 ust. 2 i art. 11 ust. 2 odpowiednich rozporządzeń podstawowych określają termin udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszach. W sekcjach 5 do 9 zawiadomień o wszczęciu postępowania określone są dodatkowe przepisy dotyczące przekazywania informacji oraz harmonogram dochodzenia.

W sekcji 9 zawiadomień o wszczęciu postępowania przewidziano możliwość przedłużenia terminów o 7 dni w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Ponieważ pojawienie się COVID-19 jest zdarzeniem, które stanowi siłę wyższą, mogącą utrudnić zainteresowanym podmiotom gospodarczym przestrzeganie odpowiednich terminów przekazania informacji, można przedłużyć takie terminy o 7 dni. W tym celu strony wnioskujące muszą szczegółowo wyjaśnić, w jaki sposób środki związane z COVID-19 mają wpływ na ich zdolność do dostarczenia wymaganych informacji.

Ponadto podmioty gospodarcze z siedzibą w regionach szczególnie dotkniętych pojawieniem się COVID-19 mogą podlegać dodatkowym istotnym środkom bezpieczeństwa utrudniającym ich zdolność do udzielenia odpowiedzi na wnioski Komisji, takim jak okresy kwarantanny lub obowiązkowe zamknięcia fabryk. W takich nadzwyczajnych przypadkach Komisja może wyjątkowo zdecydować o przedłużeniu wymienionych terminów o więcej niż 7 dni. Strona wnioskująca musi należycie uzasadnić, w jaki sposób dodatkowe istotne środki bezpieczeństwa wpływają na jej zdolność do dostarczenia wymaganych informacji. W takich wyjątkowych sytuacjach strony wnioskujące powinny również wskazać, w jaki sposób dodatkowy czas umożliwi im przygotowanie miarodajnej odpowiedzi na kwestionariusz Komisji lub na inne wnioski o udzielenie informacji. Komisja będzie decydować o konieczności przedłużenia terminów w indywidualnych przypadkach.

Należy zauważyć, że jeżeli takie dodatkowe przedłużenia terminów w związku z działaniem siły wyższej lub dodatkowymi środkami bezpieczeństwa mogłyby zagrozić terminowemu zakończeniu dochodzenia, Komisja może odrzucić wnioski o przedłużenie terminów lub skrócić przyznany czas.

c)
Prowadzenie dochodzeń, na które wpływ mają opisane okoliczności, oraz podejmowanie decyzji

Podejście opisane w niniejszym zawiadomieniu, dotyczące wizyt weryfikacyjnych i przedłużania terminów, ma zastosowanie do momentu uznania obszarów dotkniętych COVID-19 za bezpieczne dla podróży lub do momentu zniesienia ograniczających środków zapobiegawczych mających zastosowanie do podmiotów z siedzibą na tych obszarach lub w inny sposób dotkniętych środkami powiązanymi z COVID-19. Komisja będzie wprawdzie uważnie śledzić rozwój sytuacji w tej kwestii, jednak zainteresowane strony proszone są również o poinformowanie Komisji o wszelkich zmianach mogących usprawnić proces weryfikacji oraz przekazywania informacji.

Jeżeli w trakcie dochodzenia niektóre obszary dotknięte COVID-19 nie będą dłużej uznawane za niebezpieczne do celów podróży, wizyty weryfikacyjne będą mogły zostać przeprowadzone pod warunkiem, że będzie to nadal wykonalne ze względu na terminy mające zastosowanie do dochodzeń.

W przypadku zakończenia dochodzenia i wprowadzenia środków ostatecznych na podstawie dostępnych faktów, Komisja może, natychmiast po tym, jak niektóre obszary, na których siedzibę mają producenci eksportujący, nie będą dłużej uznawane za niebezpieczne do celów podróży, wszcząć z urzędu przegląd na podstawie art. 11 ust. 3 lub art. 19 ust. 1 rozporządzeń podstawowych.

Jeżeli zainteresowane strony chcą wypowiedzieć się na temat wyżej wymienionego podejścia, ich uwagi muszą wpłynąć do Komisji w terminie 10 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej (Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1037 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej (Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 55).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024