Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 435/06)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"BAYRAMİÇ BEYAZI"

Nr UE: PDO-TR-02391 - 1 lutego 2018

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy [CHNP lub ChOG]

"Bayramiç Beyazı"

2.
Państwo Członkowskie lub Państwo Trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Bayramiç Beyazı" jest owocem lokalnej odmiany nektaryny należącej do gatunku Prunus persica. Owoce mają równomierny, gładki kształt i cienką skórkę. Pestki przywierają do miąższu. Owoce mają słodki, aromatyczny i lekko kwaśny smak.

Owoc ma następujące cechy charakterystyczne:

Kolor: skórka od jasnozielonego do żółtego, barwa miąższu od białej do bladożółtej. Barwa skórki mieści się w przedziale między wartościami Pantone 583-587 C lub odpowiednio wartościami L* a* b* 56-58, 15-14 i 24-24,5.
Masa i wielkość owocu: masa 30-60 g, średnica 38-52 mm, długość 36-42 mm.
Skala Brixa: minimum 9,5°
Kwasowość (% kwasu jabłkowego): minimalnie 0,3 i maksymalnie 0,5
Jędrność miąższu owocowego: minimalnie 5,0 i maksymalnie 7,0 kg/cm2
Aromat: świeży i słodki będący mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Bayramiç Beyazı" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym, w tym pączkowanie, sadzenie, przycinanie i zbiór.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Logo identyfikacyjne "Bayramiç Beyazı" musi być umieszczone na wszystkich opakowaniach, w tym na skrzyniach.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszarem geograficznym jest dystrykt Bayramiç. Znajduje się on w prowincji Çanakkale w północnozachodniej Turcji.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne

Dystrykt Bayramiç składa się z nizin i płaskowyżów na wysokości 500-1000 m niedaleko góry Kaz Daği, największego masywu na Półwyspie Gallipoli. Wysoki poziom nasłonecznienia dzięki położeniu na wzniesieniu zwiększa fotosyntezę, nadając nektarynom "Bayramiç Beyazı" słodszy smak. W dystrykcie, leżącym na wzniesieniu, w okresie dojrzewania przeważają wysokie temperatury w ciągu dnia (średnia miesięczna 32-34 °C w lipcu) i niskie w nocy (średnia miesięczna 12-15 °C w lipcu). Niska temperatura w nocy spowalnia tempo oddychania i metabolizm rośliny. W związku z tym w przestrzeni międzykomórkowej występuje więcej wody, co nadaje owocom większą jędrność.

Dystrykt Bayramiç ma glebę gliniastą, bogatą w składniki odżywcze, jest bogaty w strumienie i źródła a ilość opadów wynosi do 600-700 mm, co stwarza idealne warunki do uprawy owoców i warzyw. W dystrykcie Bayramiç wartość pH gleby wynosi 6-7. Ta wartość pH sprzyja pobieraniu z gleby przez drzewa za pośrednictwem korzeni składników mineralnych w postaci jonów. W ten sposób rośliny pobierają składniki mineralne rozpuszczone w wodach gruntowych, które nadają jędrność owocom. Region ten jest również bardzo bogaty w owady, szczególnie pszczoły, co skutkuje wydajniejszym zapylaniem i pozwala uzyskać zdrowsze owoce. Wody podziemne znajdują się na głębokości 2 m; jest to zbyt głęboko, aby korzenie roślin mogły ich dosięgnąć i pozwala uniknąć zalewania wodą korzeni, co obniżałoby jakość owoców.

Czynnik ludzki

Jednym z podstawowych elementów produkcji "Bayramiç Beyazı" są umiejętności lokalnych producentów, zwłaszcza w zakresie przycinania i zbiorów. Podczas przycinania koronom drzew nadaje się odpowiedni kształt, dzięki czemu więcej światła i powietrza dociera do owoców. Zwiększa to fotosyntezę, produkcję karotenoidów i inne czynności metaboliczne, co sprawia, że owoce mają słodszy smak, zdecydowany kolor skórki i intensywniejszy aromat. Zbiory zależą od oceny rolnika, który określa odpowiedni moment na zbiór nektaryn. Nektaryny zbiera się ręcznie 2-3 razy z każdego drzewa. Zbiór ręczny zapewnia lepszą ochronę upraw i zapobiega wszelkim szkodom.

Specyfika produktu

"Bayramiç Beyazı" jest lokalnym genotypem nektaryny, który od lat rozwija się w naturalnych warunkach dystryktu Bayramiç. Charakteryzuje się on świeżym i słodkim aromatem będącym mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek. Liczne badania potwierdziły, że nektaryny "Bayramiç Beyazı" uprawiane na tym obszarze geograficznym mają bardziej lotne składniki i intensywniejszy aromat w porównaniu z nektarynami uprawianymi w innych dystryktach. Specyficzny aromat i zapach nadają owocom w szczególności 2-heksenal, heksenal i (E)-2-heksenal, których zawartość jest wyższa w nektarynach "Bayramiç Beyazı" uprawianych w dystrykcie Bayramiç niż w nektarynach uprawianych na innych obszarach Turcji.

Związek przyczynowy

Warunki środowiskowe (wysoki poziom nasłonecznienia, wysoka temperatura w ciągu dnia, niska temperatura w nocy i wysoki poziom opadów), specjalny sposób przycinania drzew, umożliwiający silne nasłonecznienie owoców podczas dojrzewania, wpływają na barwę zewnętrzną, słodycz i jędrność nektaryn "Bayramiç Beyazı" uprawianych na tym obszarze.

Bogate źródła wody występujące na tym obszarze zapewniają wystarczające nawadnianie, gleby bogate w składniki mineralne wraz z różnorodną fauną owadów i tradycje pszczelarstwa tworzą idealne warunki dla wzrostu owoców, dzięki czemu owoce zyskują pożądaną wielkość i kształt. Odczyn pH gleby sprzyja pozyskiwaniu minerałów przez korzenie drzew, dzięki czemu owoce są jędrne.

Czynniki inne niż warunki naturalne, które nadają owocom specyficzny charakter obejmują umiejętności lokalnych producentów. Umiejętność określenia odpowiedniego czasu zbioru i ręczny zbiór owoców z każdego drzewa po 2-3 razy są częścią know-how kultywowanego na danym obszarze. Ponieważ owoce na drzewie nie dojrzewają wszystkie w tym samym czasie, stosuje się tę metodę zbioru, aby zapewnić jednolite owoce o podobnym kolorze skórki, wielkości, masie suchej i zapachu. Zbiór ręczny zapobiega również uszkodzeniu owoców.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

-

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.435.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 10/12/2020
Data ogłoszenia: 16/12/2020