Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 435/06)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"BAYRAMİÇ BEYAZI"

Nr UE: PDO-TR-02391 - 1 lutego 2018

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy [CHNP lub ChOG]

"Bayramiç Beyazı"

2.
Państwo Członkowskie lub Państwo Trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Bayramiç Beyazı" jest owocem lokalnej odmiany nektaryny należącej do gatunku Prunus persica. Owoce mają równomierny, gładki kształt i cienką skórkę. Pestki przywierają do miąższu. Owoce mają słodki, aromatyczny i lekko kwaśny smak.

Owoc ma następujące cechy charakterystyczne:

Kolor: skórka od jasnozielonego do żółtego, barwa miąższu od białej do bladożółtej. Barwa skórki mieści się w przedziale między wartościami Pantone 583-587 C lub odpowiednio wartościami L* a* b* 56-58, 15-14 i 24-24,5.
Masa i wielkość owocu: masa 30-60 g, średnica 38-52 mm, długość 36-42 mm.
Skala Brixa: minimum 9,5°
Kwasowość (% kwasu jabłkowego): minimalnie 0,3 i maksymalnie 0,5
Jędrność miąższu owocowego: minimalnie 5,0 i maksymalnie 7,0 kg/cm2
Aromat: świeży i słodki będący mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Bayramiç Beyazı" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym, w tym pączkowanie, sadzenie, przycinanie i zbiór.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Logo identyfikacyjne "Bayramiç Beyazı" musi być umieszczone na wszystkich opakowaniach, w tym na skrzyniach.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszarem geograficznym jest dystrykt Bayramiç. Znajduje się on w prowincji Çanakkale w północnozachodniej Turcji.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne

Dystrykt Bayramiç składa się z nizin i płaskowyżów na wysokości 500-1000 m niedaleko góry Kaz Daği, największego masywu na Półwyspie Gallipoli. Wysoki poziom nasłonecznienia dzięki położeniu na wzniesieniu zwiększa fotosyntezę, nadając nektarynom "Bayramiç Beyazı" słodszy smak. W dystrykcie, leżącym na wzniesieniu, w okresie dojrzewania przeważają wysokie temperatury w ciągu dnia (średnia miesięczna 32-34 °C w lipcu) i niskie w nocy (średnia miesięczna 12-15 °C w lipcu). Niska temperatura w nocy spowalnia tempo oddychania i metabolizm rośliny. W związku z tym w przestrzeni międzykomórkowej występuje więcej wody, co nadaje owocom większą jędrność.

Dystrykt Bayramiç ma glebę gliniastą, bogatą w składniki odżywcze, jest bogaty w strumienie i źródła a ilość opadów wynosi do 600-700 mm, co stwarza idealne warunki do uprawy owoców i warzyw. W dystrykcie Bayramiç wartość pH gleby wynosi 6-7. Ta wartość pH sprzyja pobieraniu z gleby przez drzewa za pośrednictwem korzeni składników mineralnych w postaci jonów. W ten sposób rośliny pobierają składniki mineralne rozpuszczone w wodach gruntowych, które nadają jędrność owocom. Region ten jest również bardzo bogaty w owady, szczególnie pszczoły, co skutkuje wydajniejszym zapylaniem i pozwala uzyskać zdrowsze owoce. Wody podziemne znajdują się na głębokości 2 m; jest to zbyt głęboko, aby korzenie roślin mogły ich dosięgnąć i pozwala uniknąć zalewania wodą korzeni, co obniżałoby jakość owoców.

Czynnik ludzki

Jednym z podstawowych elementów produkcji "Bayramiç Beyazı" są umiejętności lokalnych producentów, zwłaszcza w zakresie przycinania i zbiorów. Podczas przycinania koronom drzew nadaje się odpowiedni kształt, dzięki czemu więcej światła i powietrza dociera do owoców. Zwiększa to fotosyntezę, produkcję karotenoidów i inne czynności metaboliczne, co sprawia, że owoce mają słodszy smak, zdecydowany kolor skórki i intensywniejszy aromat. Zbiory zależą od oceny rolnika, który określa odpowiedni moment na zbiór nektaryn. Nektaryny zbiera się ręcznie 2-3 razy z każdego drzewa. Zbiór ręczny zapewnia lepszą ochronę upraw i zapobiega wszelkim szkodom.

Specyfika produktu

"Bayramiç Beyazı" jest lokalnym genotypem nektaryny, który od lat rozwija się w naturalnych warunkach dystryktu Bayramiç. Charakteryzuje się on świeżym i słodkim aromatem będącym mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek. Liczne badania potwierdziły, że nektaryny "Bayramiç Beyazı" uprawiane na tym obszarze geograficznym mają bardziej lotne składniki i intensywniejszy aromat w porównaniu z nektarynami uprawianymi w innych dystryktach. Specyficzny aromat i zapach nadają owocom w szczególności 2-heksenal, heksenal i (E)-2-heksenal, których zawartość jest wyższa w nektarynach "Bayramiç Beyazı" uprawianych w dystrykcie Bayramiç niż w nektarynach uprawianych na innych obszarach Turcji.

Związek przyczynowy

Warunki środowiskowe (wysoki poziom nasłonecznienia, wysoka temperatura w ciągu dnia, niska temperatura w nocy i wysoki poziom opadów), specjalny sposób przycinania drzew, umożliwiający silne nasłonecznienie owoców podczas dojrzewania, wpływają na barwę zewnętrzną, słodycz i jędrność nektaryn "Bayramiç Beyazı" uprawianych na tym obszarze.

Bogate źródła wody występujące na tym obszarze zapewniają wystarczające nawadnianie, gleby bogate w składniki mineralne wraz z różnorodną fauną owadów i tradycje pszczelarstwa tworzą idealne warunki dla wzrostu owoców, dzięki czemu owoce zyskują pożądaną wielkość i kształt. Odczyn pH gleby sprzyja pozyskiwaniu minerałów przez korzenie drzew, dzięki czemu owoce są jędrne.

Czynniki inne niż warunki naturalne, które nadają owocom specyficzny charakter obejmują umiejętności lokalnych producentów. Umiejętność określenia odpowiedniego czasu zbioru i ręczny zbiór owoców z każdego drzewa po 2-3 razy są częścią know-how kultywowanego na danym obszarze. Ponieważ owoce na drzewie nie dojrzewają wszystkie w tym samym czasie, stosuje się tę metodę zbioru, aby zapewnić jednolite owoce o podobnym kolorze skórki, wielkości, masie suchej i zapachu. Zbiór ręczny zapobiega również uszkodzeniu owoców.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

-

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.435.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 10/12/2020
Data ogłoszenia: 16/12/2020