(2020/C 424 A/01)(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2020 r.)
INFORMACJE NA TEMAT URZĘDU I JEGO IZBY ODWOŁAWCZEJ
Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (zwany dalej "CPVO" lub "Urzędem") jest niezależną agencją UE ustanowioną rozporządzeniem Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin 1 . CPVO jest agencją UE posiadającą osobowość prawną i odpowiada za zarządzanie wspólnotowym systemem ochrony odmian roślin. System ten zapewnia ochronę prawa własności intelektualnej w odniesieniu do nowych odmian roślin na szczeblu Unii Europejskiej. Zadaniem CPVO jest stworzenie i promowanie skutecznego systemu praw własności intelektualnej wspierającego tworzenie nowych odmian roślin z korzyścią dla społeczeństwa.
Siedziba Urzędu znajduje się w Angers we Francji. Urząd zatrudnia około 50 pracowników i dysponuje budżetem w wysokości ok. 20 mln EUR rocznie, finansowanym głównie z wpływów z różnych pobieranych przez niego opłat.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.cpvo.europa.eu.
Wyżej wymienione rozporządzenie (WE) nr 2100/94 przewiduje utworzenie w ramach Urzędu jednej lub większej liczby Izb Odwoławczych. Izbę Odwoławczą ustanawia się na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 874/2009 2 i odpowiada ona za rozstrzyganie odwołań od decyzji Urzędu dotyczących m.in. przyznania lub odmowy przyznania wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin, sprzeciwów wobec przyznania prawa, unieważnienia lub uchylenia wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin lub przyznania lub odmowy przyznania przymusowych licencji.
W skład Izby Odwoławczej wchodzi przewodniczący i dwóch innych członków oraz ich zastępcy. Jeżeli Izba Odwoławcza uzna, że wymaga tego charakter odwołania, może ona powołać maksymalnie dwóch kolejnych członków.
OPIS FUNKCJI
CPVO poszukuje kandydata na stanowisko zastępcy przewodniczącego Izby Odwoławczej Urzędu. W przypadku nieobecności przewodniczącego jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego.
W takich sytuacjach zastępca przewodniczącego:
Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Ochrony Odmian Roślin (Dz.U. L 251 z 24.9.2009, s. 3).
Zastępca przewodniczącego Izby Odwoławczej jest niezależny. Przy podejmowaniu decyzji nie może być związany żadnymi instrukcjami.
Więcej informacji na temat Izby Odwoławczej można znaleźć na stronie internetowej: http://www.cpvo.europa.eu/main/en/ home/community-plant-variety-rights/board-of-appeal.
POWOŁANIE
Obecna kadencja zastępcy przewodniczącego Izby Odwoławczej zakończy się w dniu 14 października 2021 r. Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 2100/94 Rada Unii Europejskiej podejmuje decyzję o powołaniu zastępcy przewodniczącego na podstawie listy kandydatów, którą proponuje Komisja Europejska po uzyskaniu opinii Rady Administracyjnej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.
Celem niniejszego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania jest umożliwienie Komisji sporządzenia listy kandydatów na stanowisko zastępcy przewodniczącego Izby Odwoławczej, którą przedłoży Radzie. Kandydaci powinni mieć świadomość, że fakt umieszczenia kandydata na liście nie gwarantuje powołania na stanowisko.
Komisja Europejska powoła komisję selekcyjną, która zaprosi na rozmowę kandydatów o profilu najlepiej odpowiadającym szczegółowym wymaganiom związanym ze stanowiskiem, wybranych na podstawie ich osiągnięć oraz kryteriów określonych poniżej. Po tych rozmowach Komisja Europejska zatwierdzi listę kandydatów, która zostanie przedłożona Radzie Administracyjnej Urzędu do zaopiniowania, a następnie przekazana Radzie. Kandydaci mogą zostać zaproszeni na rozmowę z właściwym komisarzem.
Kadencja trwa pięć lat. Jest odnawialna zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 2100/94.
WYMOGI
WARUNKI ZATRUDNIENIA
W przypadku nieobecności przewodniczącego oczekuje się, że zastępca przewodniczącego będzie dostępny w niepełnym wymiarze czasu pracy, aby rozpatrywać wpływające sprawy dotyczące odwołań. Zastępca przewodniczącego nie jest zobowiązany do przerwania swojej dotychczasowej działalności zawodowej, ale wszelka taka działalność musi być zgodna z wymogiem niezależności członków Izby Odwoławczej. Regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej ("regulamin pracowniczy") nie ma zastosowania wobec przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i członków Izby Odwoławczej (art. 31 i 47 rozporządzenia (WE) nr 2100/94), o ile nie są oni osobami wcześniej zatrudnionymi jako pracownicy Unii Europejskiej.
Od zastępcy przewodniczącego wymagać się będzie złożenia oświadczenia o braku konfliktu interesów z obowiązkami wobec Izby Odwoławczej.
Od zastępcy przewodniczącego oczekiwać się będzie dyspozycyjności w zakresie tych obowiązków w wymiarze co najmniej 10 dni w roku kalendarzowym.
Zgodnie z decyzją Rady Administracyjnej CPVO z dnia 19 września 2019 r.:
1 Dz.U. L 227 z 1.9.1994, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 874/2009 z dnia 17 września 2009 r. ustanawiające przepisy wykonawcze do rozporządzenia
3 Komisja selekcyjna zadba o to, aby rodzimi użytkownicy tego języka nie odnieśli w związku z tym nienależytej korzyści.
4 Doświadczenie zawodowe jest uwzględniane wyłącznie wówczas, jeżeli stanowi faktyczny stosunek pracy zdefiniowany jako rzeczywista, prawdziwa praca za wynagrodzeniem i w charakterze pracownika (każdy rodzaj umowy) lub usługodawcy. Działalność zawodowa wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie uwzględniana proporcjonalnie do poświadczonej liczby godzin przepracowanych w pełnym wymiarze. Urlop macierzyński, rodzicielski lub adopcyjny jest uwzględniany, jeżeli odbywa się w ramach umowy o pracę. Studia doktoranckie, nawet bez wynagrodzenia, zalicza się do okresu doświadczenia zawodowego w maksymalnym wymiarze trzech lat, o ile zakończyły się uzyskaniem stopnia doktora. Dany okres może być policzony tylko raz.
6 Komisja selekcyjna zadba o to, aby rodzimi użytkownicy tego języka nie odnieśli w związku z tym nienależytej korzyści.
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).