Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa SA.49073(2017/FC) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Malév Ground Handling - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - WĘGRY
Pomoc państwa SA.49073(2017/FC) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Malév Ground Handling

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 346/02)

(Dz.U.UE C z dnia 16 października 2020 r.)

Pismem z dnia 28 października 2019 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Węgry o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom węgierskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

Malév Ground Handling (dalej: "Malév GH") to przedsiębiorstwo zapewniające obsługę naziemną, działające w porcie lotniczym w Budapeszcie, które było spółką zależną przedsiębiorstwa Malév - dawnego węgierskiego narodowego przewoźnika. W 2012 r. Komisja przyjęła decyzję negatywną, w której nakazała odzyskanie od przedsiębiorstwa Malév niezgodnej z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na restrukturyzację. W rezultacie linia lotnicza ogłosiła upadłość. Przedsiębiorstwo Malév GH jest obecnie własnością państwa za pośrednictwem agencji odpowiedzialnej za zarządzanie węgierskimi aktywami państwowymi (MNV Zrt., dalej: "MNV").

W sierpniu 2017 r. Budport - prywatny konkurent Malév GH - złożył skargę, w której zarzuca, że przedsiębiorstwo Malév GH korzystało z pomocy państwa w formie zastrzyków kapitałowych, umorzenia długów oraz w formie pożyczek od MNV, podmiotu państwowego o nazwie Tiszavíz oraz węgierskiego Banku Rozwoju (Magyar Fejlesztési Bank), zwanego dalej "MFB".

Wprawdzie władze węgierskie twierdzą, że nie udzielono pomocy, oraz argumentują, że Tiszavíz, MNV i MFB postępowały jak podmioty działające w warunkach gospodarki rynkowej, ale na obecnym etapie Komisja doszła do wstępnego wniosku, że pięć środków w formie pożyczki, podwyższenia kapitału lub zamiany długu na kapitał własny, których łączna wartości wynosi ok. 21 mln EUR, może stanowić pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Ponadto na obecnym etapie wydaje się wątpliwe, aby spełnione były warunki zgodności z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy na restrukturyzację, określone w Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw 13  oraz w Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 14 : władze węgierskie nie powołały się na żadne podstawy, które pozwalałby stwierdzić zgodność tych środków z rynkiem wewnętrznym; wydaje się, że środki nie spełniają warunków dotyczących zgodności określonych w Wytycznych dotyczących pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji, w szczególności wymogu dotyczącego wkładu własnego, środków wyrównawczych lub ewentualnie zasady "pierwszy i ostatni raz".

TEKST PISMA

grafika

13 Komunikat Komisji - Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw, Dz.U. C 244 z 2004 r., s. 2.
14 Komunikat Komisji - Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji, Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.346.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa SA.49073(2017/FC) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Malév Ground Handling - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 16/10/2020
Data ogłoszenia: 16/10/2020