Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2019 r. dotycząca wstępnego projektu decyzji dotyczącej sprawy M.8900 Wieland/Aurubis Rolled Products/Schwermetall Sprawozdawca: Irlandia.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2019 r. dotycząca wstępnego projektu decyzji dotyczącej sprawy M.8900 Wieland/Aurubis Rolled Products/Schwermetall

Sprawozdawca: Irlandia

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 325/10)

(Dz.U.UE C z dnia 2 października 2020 r.)

Działania

1.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady nr 139/2004 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw").

Wymiar unijny

2.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Rynek produktowy

3.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych zawartymi w projekcie decyzji na potrzeby dokonania oceny przedmiotowej transakcji, w szczególności:
a)
dostaw kęsów i placków, przy czym kwestia rozróżnienia pomiędzy kęsami i plackami pozostaje otwarta;
b)
dostaw taśm wstępnie walcowanych;
c)
dostaw wyrobów walcowanych, z istotnym rozróżnieniem na niższy i wyższy segment rynku.

Rynek geograficzny

4.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z definicjami właściwych rynków geograficznych przedstawionymi przez Komisję w projekcie decyzji, w szczególności z tym, że:
a)
właściwe rynki dostaw kęsów i placków obejmują cały obszar EOG;
b)
właściwy rynek dostaw taśm wstępnie walcowanych obejmuje cały obszar EOG;
c)
właściwy rynek dostaw wyrobów walcowanych obejmuje cały obszar EOG.

Ocena konkurencji

Nieskoordynowane skutki horyzontalne

5.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji dotyczącą nieskoordynowanych skutków horyzontalnych, a mianowicie:
a)
przedmiotowa transakcja może spowodować znaczne zakłócenie efektywnej konkurencji poprzez wyeliminowanie istotnego konkurenta działającego na rynku wyrobów walcowanych, co prawdopodobnie spowodowałoby wzrost cen;
b)
przedmiotowa transakcja może spowodować znaczne zakłócenie efektywnej konkurencji na skutek uzyskania pozycji dominującej przez przedsiębiorstwo Wieland na rynku wyrobów walcowanych w EOG.
6.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że przejęcie wyłącznej kontroli w Schwermetall spotęgowałoby skutki horyzontalne w tym sensie, że doprowadziłoby do wzmocnienia zdolności przedsiębiorstwa Wieland do podnoszenia kosztów swoich konkurentów na rynku wyrobów walcowanych oraz umożliwiłoby mu dostęp do poufnych informacji dotyczących konkurentów.

Nieskoordynowane skutki wertykalne

7.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja nie zakłóci w znaczący sposób konkurencji w wyniku utrudnienia dostępu do materiałów do produkcji w odniesieniu do kęsów.

Zobowiązania

8.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zobowiązania nie eliminują znaczącego zakłócenia skutecznej konkurencji wynikającego z
(i)
wyeliminowania istotnych czynników presji konkurencyjnej wywieranej przez ARP na Wieland lub
(ii)
uzyskania pozycji dominującej przez Wieland.
9.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zobowiązania nie rozwiązują kwestii związanych z rosnącymi kosztami stron trzecich, które są zależne od dostaw przedsiębiorstwa Schwermetall, a także uzyskaniem dostępu do poufnych informacji konkurentów poprzez nabycie 50 % udziałów w Schwermetall.

Zgodność z rynkiem wewnętrznym

10.
Komitet Doradczy (11 państw członkowskich) zgadza się ze stanowiskiem Komisji, w myśl którego zgłoszona koncentracja powinna zostać uznana za niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG zgodnie z art. 2 ust. 3 i art. 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.325.11

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2019 r. dotycząca wstępnego projektu decyzji dotyczącej sprawy M.8900 Wieland/Aurubis Rolled Products/Schwermetall Sprawozdawca: Irlandia.
Data aktu: 05/02/2019
Data ogłoszenia: 02/10/2020