(2020/C 208/04)(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA
Wniosek o zatwierdzenie zmian zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
"SUSKA SECHLOŃSKA"
Nr UE: PGI-PL-0600-AM01 - 10.10.2019
ChNP ( ) ChOG (X)
Opis produktu
W pkt 3.2 jednolitego dokumentu Opis produktu zdanie oraz w pkt 4 specyfikacji suski sechlońskiej (ChOG) zdanie: "Wielkość suski sechlońskiej zależy od wielkości owoców wykorzystanej odmiany śliwek i waha się od 1,5 cm do 4,5 cm, a w 1 kg mieści się od 44 do 99 sztuk owoców" zostało zastąpione zdaniem: "Wielkość suski sechlońskiej zależy od wielkości owoców wykorzystanej odmiany śliwek i waha się od 1,5 cm do 4,5 cm, a w 0,5 kg mieści się od 44 do 99 sztuk owoców".
Zmiana ta wynika z konieczności usunięcia omyłki pisarskiej.
Metoda produkcji (specyfikacja produktu) i Związek (jednolity dokument)
W pkt 7 specyfikacji "suski sechlońskiej" - Metoda produkcji następujące zdanie: "W trakcie całego procesu produkcji "suski sechlońskiej" zabronione jest wykorzystywanie jakichkolwiek środków konserwujących a wszystkie opisane czynności należy wykonywać ręcznie." zostało zastąpione zdaniem: "Wszystkie opisane czynności w trakcie całego procesu produkcji "suski sechlońskiej" należy wykonywać ręcznie." Natomiast po podpunkcie "Ewentualne drylowanie" dodano podpunkt "Konserwacja produktu" o następującej treści: "W celu wydłużenia terminu przydatności do spożycia "suski sechlońskiej" do jej produkcji może być stosowany środek konserwujący: sorbinian potasu (E202). Można go dodawać, w formie roztworu wodnego, na ostatnim etapie podsuszania, tuż przed pakowaniem, metodą namaczania i przewracania śliwek lub poprzez opryskiwanie."
Powyższa zmiana, polegająca na usunięciu zakazu stosowania substancji konserwujących do produkcji "suski sechlońskiej" i umożliwieniu dodawania sorbinianu potasu (E202) wynika z faktu, że tradycyjnie śliwki te były sprzedawane luzem lub w opakowania przepuszczające powietrze (np. lniane lub jutowe worki) i proces podwędzania oraz podsuszania był wystarczający do wydłużenia trwałości produktu. "Suska sechlońska" zawdzięczała to właściwościom anty- septycznym dymu i zmniejszeniu ilości wody w tkankach podczas podsuszania. Ponadto produkt nie był długo przechowywany, ponieważ był wytwarzany głównie z okazji świąt Bożego Narodzenia i spożywany na własne potrzeby lub sprzedawany lokalnie.
Obecnie nadal jest stosowana tradycyjna metoda wytwarzania "suski sechlońskiej". Jednakże ze względu na zmieniającą się formę sprzedaży (wymagania dystrybutorów i sieci handlowych) oraz wymagania higienicznosanitarne dotyczące pakowania żywności, śliwki muszą być pakowane w szczelnie zamknięte opakowania foliowe. W rezultacie zdarzają się przypadki pleśnienia i pogorszenia jakości produktów. Taka sytuacja może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia konsumentów i wpływa negatywnie na renomę produktu.
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi dodatków do żywności do owoców suszonych można dodawać substancje konserwujące. Dodatek środka konserwującego nie zmienia właściwości produktu i nie wpływa na cechy specyficzne "suski sechlońskiej" określone w specyfikacji produktu.
Ponadto w pkt 7 specyfikacji "suski sechlońskiej" - Metoda produkcji, w części Układanie owoców następujące zdanie: "Zazwyczaj wysokość warstwy na ruszcie nie przekracza 20 cm" zostało zastąpione zdaniem: "Śliwki podlegające procesowi suszenia i wędzenia zsypywane są w warstwę o grubości od 20 do 40 cm".
Analogiczna zmiana została dokonana w pkt 5 jednolitego dokumentu i zdanie: "Śliwki podlegające procesowi suszenia i wędzenia zsypywane są w warstwę o grubości od 30 do 50 cm" zostało zastąpione zdaniem: "Śliwki podlegające procesowi suszenia i wędzenia zsypywane są w warstwę o grubości od 20 do 40 cm".
Powyższa zmiana wynika z potrzeby usankcjonowania praktyki stosowanej przez producentów. Dostrzegli oni, że zmniejszenie grubości śliwek zasypywanych do suszenia i wędzenia korzystnie wpływa na czas i efektywność przeprowadzania obu procesów i nie wpływa na zmianę specyficznych cech "suski sechlońskiej". Ponadto analogiczne informacje zawarte w specyfikacji produktu w pkt Metoda produkcji) i jednolitym dokumencie w pkt 5 Związek z obszarem geograficznym) zostały ujednolicone.