(2020/C 18/08)(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2020 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU
"MENFI"
PDO-IT-A0786-AM02
Data złożenia wniosku:
29.9.2014
Opis
Nowe odmiany dotyczą w szczególności:
z oznaczeniem odmian winorośli Inzolia, Grillo, Chardonnay w wersji Spumante oraz z oznaczeniem "Superiore",
ze wskazaniem maksymalnie dwóch odmian winorośli tej samej barwy spośród wymienionych powyżej.
Na obszarze, na którym przez ostatnie 20 lat produkowano wino DOC "Menfi", przeprowadzono wiele eksperymentów, jeżeli chodzi o wprowadzanie nowych odmian i ulepszanie tych, które już się tam uprawia; w związku z tym celem niniejszej zmiany jest odzwierciedlenie nowej rzeczywistości.
Opis
W lit. a), b) i c) dokonano pewnych wyjaśnień i uzupełnień.
Uzasadnienie
Zmieniono opis związku między obszarem geograficznym a cechami charakterystycznymi poszczególnych kategorii produkowanych win i uzupełniono go zgodnie ze zmianami w specyfikacji produktu, dotyczącymi rozszerzenia wyznaczonego obszaru i wprowadzenia nowych rodzajów produktów.
JEDNOLITY DOKUMENT
Butelkowanie w obrębie wyznaczonego obszaru
Ramy prawne:
przepisy UE
Rodzaj wymogów dodatkowych:
Butelkowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego
Opis wymogu:
Uzasadnieniem wymogu przeprowadzenia butelkowania na wyznaczonym obszarze, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 607/2009, jest ochrona jakości i wizerunku win "Menfi" objętych "ChNP", zagwarantowanie ich pochodzenia oraz zapewnienie skuteczności i terminowości właściwych kontroli. Szczególne cechy i właściwości win DOC "Menfi" związane z ich obszarem pochodzenia są lepiej chronione dzięki butelkowaniu win na obszarze produkcji, ponieważ producenci na wyznaczonym obszarze są odpowiedzialni za stosowanie i egzekwowanie wszystkich przepisów technicznych dotyczących transportu i butelkowania oraz posiadają profesjonalne umiejętności w tym zakresie. Obowiązek ten pozwala uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych z transportem poza obszar uprawy winorośli, takich jak: utlenianie i stres termiczny ze względu na wysoką lub niską temperaturę oraz pogorszenie jakości produktu, które może mieć niekorzystny wpływ na cechy fizykochemiczne produktu (kwasowość, polifenole i substancje nadające kolor) i organoleptyczne (barwa, aromat, smak) produktu i jego stabilność. Ograniczono również ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie lub drożdże). Wymóg ten jest korzystny również dla podmiotów, które są świadome ryzyka i odpowiedzialne za ochronę jakości chronionej nazwy pochodzenia, oraz daje konsumentom pewność, jeżeli chodzi o pochodzenie i jakość win oraz ich zgodność ze specyfikacją produktu. Ponadto kontrole dokonywane przez właściwe organy są bardziej skuteczne na mniejszym obszarze.
Stosowanie nazwy "Sicilia" jako większej jednostki geograficznej Ramy prawne: przepisy UE
Rodzaj wymogów dodatkowych: dodatkowe wymogi dotyczące etykietowania Opis wymogu:
Nazwę "Sicilia" jako większą jednostkę geograficzną można stosować na etykietach i do prezentacji win, o których mowa w art. 1 specyfikacji produktu DOC "Menfi", zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej i przepisami krajowymi.
Stosowanie dodatkowych nazw miejscowych Ramy prawne: Przepisy krajowe Rodzaj wymogów dodatkowych: dodatkowe wymogi dotyczące etykietowania Opis wymogu:
Dodatkowe nazwy miejscowe odnoszące się do winnic, w których rzeczywiście uprawiane są winogrona wykorzystywane do produkcji przedmiotowego wina, można stosować na etykietach i do prezentacji win, o których mowa w art. 1 specyfikacji produktu, zgodnie z art. 31 ust. 10 ustawy nr 238/2016. Wykaz dodatkowych nazw miejscowych (odnoszących się do winnic) z regionu Sycylii jest aktualizowany corocznie i dostępny pod adresem: http://pti.regione.sicilia.it/portal/page/portal/PIR_PORTALE/PIR_LaStrutturaRegionale/PIR_Assessoratoregionaledel-leRisorseAgricoleeAlimentari/PIR_DipAgricoltura/PIR_AreeTematiche/PIR_Servizi/PIR_BrandSiciliaeMarke-tingterritoriale/PIR_Riconoscimentoetuteladeiprodottidiqualita/PIR_ElencopositivodellaRegioneSici-liadellemenzionivigna/Allegato%201%20al%20DDG%201337_2019.pdf Odstępstwo dotyczące obszaru produkcji wina i wina musującego Ramy prawne: przepisy UE
Rodzaj wymogów dodatkowych:
odstępstwo dotyczące produkcji na określonym obszarze geograficznym Opis wymogu:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE działalność związaną z produkcją wina można prowadzić w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru produkcji, a w szczególności w obrębie obszaru administracyjnego gmin przylegających do gminy Menfi, tj.: Montevago, Santa Margherita Belice, Sambuca di Sicilia, Sciacca i Castelvetrano. Jeżeli chodzi o kategorię "wino musujące", wina musujące można produkować w obrębie jednostki administracyjnej "Regione Sicilia", do której należy obszar produkcji.
Link do specyfikacji produktu
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/13264