Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej.

Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej

(2020/C 176/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2020 r.)

Niniejsze zawiadomienie wydane jest w celu poinformowania eksporterów i innych podmiotów gospodarczych, które zaangażowane są w preferencyjny wywóz z Unii Europejskiej do państw Afryki Wschodniej i Południowej na mocy Umowy przejściowej ustanawiającej ramy Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami Afryki Wschodniej i Południowej 1 , z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (przejściowa umowa o partnerstwie gospodarczym, PUPG UE-AWp) 2 .

Komitet PUPG UE-AWP przyjął na swoim 8. posiedzeniu, które odbyło się w dniu 14 stycznia 2020 r., decyzję 1/2020 zmieniającą protokół 1 do przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-AWP dotyczący definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej 3 . Zmieniony protokół 1 wszedł w życie w dniu 31 marca 2020 r.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 zmienionego protokołu 1 Unia Europejska powiadomiła w dniu 2 kwietnia 2020 r. Komitet Współpracy Celnej UE-AWP, że od dnia 1 września 2020 r. produkty pochodzące z UE, w przypadku przywozu do państw AWP, korzystają w ramach PUPG z preferencyjnego traktowania taryfowego po przedłożeniu deklaracji na fakturze sporządzonej przez eksportera zarejestrowanego zgodnie z prawodawstwem UE.

W praktyce środek ten oznacza, że:

do dnia 31 sierpnia 2020 r. (włącznie), państwa AWP przyznają preferencyjne traktowanie taryfowe produktom pochodzącym z UE po przedłożeniu świadectwa przewozowego EUR1 lub deklaracji na fakturze, sporządzonej przez zarejestrowanych eksporterów w rozumieniu art. 24 lub przez każdego eksportera w odniesieniu do każdej przesyłki składającej się z jednego bądź kilku pakietów zawierających produkty pochodzące, których ogólna wartość nie przekracza 6 000 EUR,
od dnia 1 września 2020 r. państwa AWP przyznają preferencyjne traktowanie taryfowe produktom pochodzącym z UE wyłącznie po przedłożeniu deklaracji na fakturze, sporządzonej przez eksporterów zarejestrowanych w systemie REX lub przez każdego eksportera przesyłki składającej się z jednego bądź kilku pakietów zawierających produkty pochodzące, których ogólna wartość nie przekracza 6 000 EUR.

Deklaracja na fakturze jest nadal sporządzana zgodnie z art. 23 protokołu 1 i z zastosowaniem tekstu, który znajduje się w jego załączniku IV.

Eksporterzy i inne zainteresowane podmioty gospodarcze w UE są proszeni o podjęcie niezbędnych kroków w celu zastosowania nowych przepisów od dnia 1 września 2020 r. Chodzi głównie o zarejestrowanie się eksporterów w systemie REX, jeżeli jeszcze tego nie dokonali, oraz o stosowanie wyłącznie deklaracji na fakturze w odniesieniu do przesyłek, co do których oczekuje się, że będą od dnia 1 września 2020 r. objęte w danym państwie AWP preferencyjnym traktowaniem taryfowym.

Podmioty gospodarcze Unii Europejskiej, które są już zarejestrowane w systemie REX w celu korzystania z innych preferencyjnych uzgodnień, powinny korzystać z nadanego im już numeru REX.

1 Obecnie stosowanej przez Komory, Madagaskar, Mauritius, Seszele i Zimbabwe.
2 Dz.U. L 111 z 24.4.2012, s. 1.
3 Dz.U. L 93 z 27.3.2020, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.176.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej.
Data aktu: 26/05/2020
Data ogłoszenia: 26/05/2020