Informacje, które należy przekazać zgodnie z art. 5 ust. 2 - Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) (Rozporządzenie (WE) nr 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. (Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 19)).

Informacje, które należy przekazać zgodnie z art. 5 ust. 2
Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT)

(Rozporządzenie (WE) nr 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. (Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 19))

(2018/C 139/09)

(Dz.U.UE C z dnia 20 kwietnia 2018 r.)

I.1) Nazwa, adres i punkt kontaktowy:

Zarejestrowana nazwa: Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Rio Minho

Siedziba statutowa: Av. Miguel Dantas 69, 4930-6787 Valença, Portugalia

Osoba do kontaktu: José Maria Costa, przewodniczący wspólnoty międzygminnej

Adres internetowy ugrupowania:

I.2) Okres funkcjonowania ugrupowania:

Okres funkcjonowania ugrupowania: 24 lutego 2038 r.

Data rejestracji: 24 lutego 2018 r.

Data publikacji:

II. CELE

EUWT Rio Minho ma na celu ułatwianie i wspieranie współpracy terytorialnej między członkami poprzez różne działania w zakresie współpracy terytorialnej, w tym wszystkie zadania, które - z poszanowaniem ich kompetencji i mającego zastosowanie prawodawstwa Unii Europejskiej oraz Portugalii i Hiszpanii - zostały mu przekazane w drodze delegowania lub subdelegowania przez organy krajowe lub europejskie w celu realizacji programów bądź projektów współfinansowanych głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności. EUWT Rio Minho, którego celem jest przyczynianie się do rozwoju oraz umacnianie spójności gospodarczej i społecznej, ma za zadanie stworzyć wspólną przestrzeń, sprzyjać współpracy terytorialnej, zwiększyć spójność instytucjonalną na swoim obszarze, rozpowszechniać transgraniczne dziedzictwo kulturowe i naturalne, promować obszar EUWT na zewnątrz z myślą o uwypukleniu potencjału zasobów własnych, a także stworzyć i skonsolidować znak turystyczny "Rio Minho" i inne oznaczenia na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zadaniem EUWT Rio Minho jest również realizacja umów i porozumień oraz zarządzanie nimi, co umożliwia mu korzystanie z instrumentów finansowych przyjętych lub planowanych przez Hiszpanię i Portugalię, w miarę możliwości przy wykorzystaniu finansowania wspólnotowego, a ponadto zarządzanie wyposażeniem oraz dbanie o usługi świadczone w interesie ogólnym mające wymiar transgraniczny, jak też przygotowywanie i rozpowszechnianie badań, planów, programów i rodzajów współpracy między uczestniczącymi organami publicznymi.

III. DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NAZWY UGRUPOWANIA Nazwa w języku angielskim:

Nazwa w języku francuskim:

IV. CZŁONKOWIE

IV.1) Całkowita liczba członków ugrupowania: 2

IV.2) Kraje pochodzenia członków ugrupowania: Hiszpania i Portugalia

IV.3) Informacje o członkach 1

Oficjalna nazwa: Comunidade Intermunicipal do Alto Minho

Adres pocztowy: Rua Bernardo Abrunhosa 105, 4900-309 Viana do Castelo, Portugalia

Adres internetowy: www.cim-altominho.pt

Rodzaj członka: samorząd lokalny

Oficjalna nazwa: Diputación Provincial de Pontevedra

Adres pocztowy: Avenida de Montero Rios s/n, 36071 Pontevedra, Hiszpania

Adres internetowy: www.depo.es

Rodzaj członka: samorząd lokalny

1 Proszę podać informacje w odniesieniu do każdego członka.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.139.11

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje, które należy przekazać zgodnie z art. 5 ust. 2 - Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) (Rozporządzenie (WE) nr 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. (Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 19)).
Data aktu: 20/04/2018
Data ogłoszenia: 20/04/2018