Konkluzje Rady w sprawie inteligentnej pracy z młodzieżą.

Konkluzje Rady w sprawie inteligentnej pracy z młodzieżą

(2017/C 418/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2017 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

ODNOTOWUJE:

1.
Polityczne tło przedmiotowej sprawy, przedstawione w załączniku do niniejszych konkluzji.
2.
Bieżący plan prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2016-2018, który ma pomóc zająć się wyzwaniami i możliwościami ery cyfrowej w kontekście polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą i młodych ludzi.
3.
Zalecenia polityczne grupy eksperckiej ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej.

UZNAJĄC, ŻE:

4.
Media i technologie cyfrowe zyskują coraz większe miejsce w codziennym życiu i stają się jednym z filarów innowacji i rozwoju w społeczeństwie. Wyraźnie widać, że młodzi ludzie należą do inspiratorów zmiany społecznej, między innymi dlatego, że aktywnie te media i technologie wykorzystują.
5.
Rozwój technologiczny stwarza olbrzymi potencjał wzmocnienia pozycji młodzieży, gdyż zapewnia dostęp do informacji, poszerza możliwość zwiększania swoich zdolności i kompetencji, a także daje szansę kontaktów i interakcji z innymi, ale też wyrażania opinii, bycia kreatywnym, korzystania ze swoich praw oraz aktywności obywatelskiej.
6.
Większe uwzględnianie rozwoju technologicznego przy wzmacnianiu pozycji młodzieży jest ważne także dla perspektyw przyszłego rynku pracy i perspektyw zawodowych młodzieży.
7.
Rozwój technologii pozwala na inteligentne rozwiązania, analizy oparte na bogatym zasobie danych oraz przynosi innowacje w metodach i podejściach do pracy z młodzieżą, a tym samym wspiera planowanie, realizację, ocenę, eksponowanie i przejrzystość tej pracy i polityki młodzieżowej.
8.
Realizacja pozytywnego potencjału mediów i technologii cyfrowych zależy od szeregu warunków wstępnych i kompetencji. Na przykład ograniczony dostęp do technologii, otoczenia cyfrowego oraz stosownego wsparcia i szkolenia skutkuje nawet pogłębianiem się rozdźwięku cyfrowego w społeczeństwie. Jeżeli chodzi o kompetencje, zarówno dla młodzieży, jak i dla osób z nią pracujących ważne są umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikacja i współpraca, bezpieczeństwo oraz rozwiązywanie problemów w otoczeniu cyfrowym.
9.
Ważne są inteligentne, przemyślane i dobrze ukierunkowane działania, które pozwolą rozwinąć stosowne kompetencje i stworzyć bezpieczne narzędzia do zapobiegania zagrożeniom ery cyfrowej i do ich kontrolowania; chodzi np. o negatywne skutki nadmiernego spędzania czasu przy ekranie, uzależnienie od internetu, cybernękanie, sexting, rozpowszechnianie fałszywych informacji, propagandę, mowę nienawiści, przemoc internetową i radykalizację prowadzącą do przemocy, zagrożenia dla prywatności, w tym niedozwolone wykorzystywanie i nadużywanie danych, oraz inne formy potencjalnych szkód. Praca z młodzieżą i polityka młodzieżowa mogą odegrać zasadniczą rolę w uwrażliwianiu młodych ludzi i podnoszeniu ich kompetencji, zwłaszcza młodych ludzi o mniejszych szansach, ich rodzin, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież.
10.
Era cyfrowa niesie ze sobą złożone wyzwania i możliwości. Jako zjawisko społeczne nie jest jeszcze do końca rozpoznana i wymaga wypracowania odpowiednich reakcji. Aby wspierać działania państw członkowskich na rzecz młodzieży - od szczebla lokalnego po krajowy - i wnosić wartość dodaną, ważna jest współpraca w tej dziedzinie w Unii Europejskiej, a zwłaszcza wymiana sprawdzonych rozwiązań.

ROZUMIEJĄC:

11.
"Inteligentną pracę z młodzieżą" jako innowacyjne kształtowanie pracy z młodzieżą, obejmujące praktykę cyfrowej pracy z młodzieżą 1  oraz komponent badawczy, jakościowy i polityczny.

PODKREŚLA, ŻE:

12.
Inteligentna praca z młodzieżą ma na celu zbadać interakcje młodych ludzi i pracy z młodzieżą z mediami i technologiami cyfrowymi, po to by wspierać i wzmacniać wynikające z tych interakcji pozytywne możliwości.
13.
Inteligentna praca z młodzieżą opiera się na etyce, istniejących zasadach, wiedzy, praktykach, metodach i innych zasobach pracy z młodzieżą i wykorzystuje pełny potencjał rozwoju technologicznego w społeczeństwie cyfrowym.
14.
Inteligentna praca z młodzieżą oznacza używanie mediów i technologii cyfrowych oraz podejmowanie ich problemu, by:
a)
konstruktywnie wykorzystując nowe przestrzenie i formy pracy z młodzieżą, poszerzać szanse wszystkich młodych ludzi na informacje, dostęp do pracy z młodzieżą, zaangażowanie, uczenie się pozaformalne i nieformalne;
b)
wspierać motywację, potencjał i budowanie kompetencji osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych, aby mogli rozwijać i wdrażać inteligentną pracę z młodzieżą;
c)
efektywniej wykorzystując rozwój i technologie oparte na danych do analizy danych, pozwolić lepiej zrozumieć młodzież i pracę z młodzieżą oraz wspierać jakość pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej.
15.
Inteligentna praca z młodzieżą bazuje na potrzebach młodych ludzi, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież. Uwzględnia też szerszy kontekst społeczny, w tym globalizację, tworzenie sieci kontaktów, e-rozwiązania itp., zapewniając możliwość eksperymentowania, refleksji i wyciągania wniosków z tych doświadczeń.
16.
Rozwój inteligentnej pracy z młodzieżą powinien bazować na aktywnym angażowaniu samych młodych ludzi, tak by mogli oni jak najlepiej zastosować już posiadane kompetencje cyfrowe oraz nabywać dodatkowych, a przy tym korzystać też ze stosownego wsparcia rówieśników.
17.
Inteligentna praca z młodzieżą musi respektować prywatność i bezpieczeństwo wszystkich młodych ludzi oraz chronić ich prawa.

ZWRACA SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH I KOMISJI, BY W RAMACH SWOICH KOMPETENCJI:

18.
W stosownym przypadku i w stosowny sposób stworzyły warunki do inteligentnej pracy z młodzieżą, w tym:
a)
rozwinęły i wdrożyły inteligentną pracę z młodzieżą w ramach pracy z młodzieżą i celów polityki młodzieżowej, instrumentów strategicznych i finansowych;
b)
zidentyfikowały i podjęły problem rozdźwięku cyfrowego i nierówności cyfrowych w dostępie do rozwoju technologicznego z punktu widzenia młodych ludzi, zwłaszcza młodych ludzi o mniejszych szansach, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież;
c)
wspierały rozwijanie kompetencji istotnych dla inteligentnej pracy z młodzieżą wśród młodych ludzi, osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych, a także innych interesariuszy wspierających młodzież, w tym:
-
w sprawach takich jak umiejętność korzystania z informacji i z danych, komunikacja i współpraca poprzez media i technologie cyfrowe, bezpieczeństwo w otoczeniu cyfrowym itp.;
-
poprzez różne podejścia do nauczania i uczenia się we wszystkich możliwych formach i na wszystkich możliwych poziomach, np. włączając inteligentną pracę z młodzieżą do stosownych programów szkoleń, standardów zawodowych i wytycznych w sprawie pracy z młodzieżą itp.;
d)
wymieniały się przykładami sprawdzonych rozwiązań w używaniu mediów i technologii cyfrowych.
19.
Rozwinęły infrastrukturę cyfrową sprzyjającą kontaktom oraz partnerstwa międzysektorowe, w tym z sektorem edukacji, innowacji, badań i rozwoju, startupami i szeroko pojętym sektorem przedsiębiorstw. Należy przy tym starać się o synergię wobec strategii jednolitego rynku cyfrowego, strategii badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji, istniejących struktur, usług publicznych i prywatnych oraz programów takich jak Erasmus+ i Horyzont 2020.
20.
Kontynuowały współpracę, by zapewnić realizację niniejszych konkluzji w kontekście obecnych prac nad strategicznymi perspektywami europejskiej współpracy na rzecz młodzieży po roku 2018.
21.
W latach 2017-2018 zorganizowały międzynarodowe wydarzenie, podczas którego zainteresowane państwa członkowskie będą mogły dokładniej zastanowić się nad perspektywami inteligentnej pracy z młodzieżą.

ZAŁĄCZNIK

Przyjmując niniejsze konkluzje, Rada przypomina w szczególności o poniższym:

1.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. "Strategia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy" (2015)
2.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. "Nowy europejski program na rzecz umiejętności. Wspólne działania na rzecz wzmocnienia kapitału ludzkiego, zwiększania szans na zatrudnienie i konkurencyjności" (2016)
3.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. "Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci" (2012)
4.
Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie promowania nowych podejść w pracy z młodzieżą w celu odkrywania i rozwijania potencjału młodych ludzi (2016/C 467/03)
5.
Konkluzje Rady w sprawie maksymalizowania potencjału polityki młodzieżowej na rzecz realizacji celów strategii "Europa 2020" (2013/C 224/02)
6.
Konkluzje Rady w sprawie strategicznych perspektyw europejskiej współpracy na rzecz młodzieży po roku 2018 (8035/17)
7.
Deklaracja w sprawie promowania - poprzez edukację - postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości, którymi są wolność, tolerancja i niedyskryminacja (2015). (Paryż, 17 marca)
8.
Deklaracja z 2. Europejskiej Konwencji w sprawie Pracy z Młodzieżą pt. Making a world of difference (Bruksela 27- 30 kwietnia 2015 r.)
9.
Partnerstwo UE - Rada Europy na rzecz młodzieży. Sympozjum o aktywności młodzieży w świecie cyfrowym (Budapeszt 14-16 września 2015 r.). Kluczowe przesłania uczestników
10.
EU Kids Online - międzynarodowa sieć badawcza
11.
Komisja Europejska (2017). DigComp 2.1: The Digital Competence Framework for Citizens with eight proficiency levels and examples of use (Ramy kompetencji cyfrowych dla obywateli, w tym osiem poziomów biegłości i przykłady użycia)
12.
Komisja Europejska (2016). Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia
13.
Komisja Europejska (2017). Europe's Digital Progress Report (Sprawozdanie z postępów Europy w cyfryzacji)
14.
Komisja Europejska (2017). Biała księga w sprawie przyszłości Europy. Refleksje i scenariusze dla UE-27 do 2025 r. (1 marca 2017) COM(2017) 2025 final
15.
Grupa ekspercka ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej (2017). Mandat i zalecenia polityczne w sprawie rozwoju cyfrowej pracy z młodzieżą
16.
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE)
17.
Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie na temat pracy z młodzieżą (2010/C 327/01)
18.
Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2016-2018 (2015/C 417/01)
19.
Zalecenie Komitetu Ministrów dla państw członkowskich CM/Rec(2017)4 w sprawie pracy z młodzieżą
20.
Platforma Inteligentnej Specjalizacji (Komisja Europejska).
1 Grupa ekspercka ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej: cyfrowa praca z młodzieżą oznacza proaktywne używanie mediów i technologii cyfrowych w pracy z młodzieżą lub podejmowanie ich problemu. Cyfrowa praca z młodzieżą nie jest metodą takiej pracy, ale może być uwzględniana we wszelkich jej kontekstach (otwarta praca z młodzieżą, informacje i doradztwo dla młodzieży, kluby młodzieżowe, środowiskowa praca z młodzieżą itp.). Cyfrowa praca z młodzieżą ma te same cele co praca z młodzieżą w ogóle, a używanie mediów i technologii cyfrowych w pracy z młodzieżą zawsze powinno służyć tym celom. Cyfrowa praca z młodzieżą może się odbywać w formie bezpośrednich spotkań, w otoczeniu internetowym bądź łączyć obie te formy. Media i technologie cyfrowe mogą być narzędziem, działaniem lub przedmiotem pracy z młodzieżą.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.418.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady w sprawie inteligentnej pracy z młodzieżą.
Data aktu: 07/12/2017
Data ogłoszenia: 07/12/2017