Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2017/C 400/03)

(Dz.U.UE C z dnia 24 listopada 2017 r.)

Pismem z dnia 26 października 2017 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Brussels

BELGIA

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

PROCEDURA

Pismem z dnia 26 kwietnia 2013 r. Komisja przesłała Zjednoczonemu Królestwu wniosek o dostarczenie informacji w sprawie wprowadzenia - w ramach reformy krajowych przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych - zwolnienia podatkowego dla finansowania grup. W pismach z dnia 11 marca 2014 r., 4 czerwca 2015 r. i 19 grudnia 2016 r. Komisja zwróciła się o dostarczenie dodatkowych informacji.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych to przepisy przeciwdziałające unikaniu opodatkowania, których celem jest zapewnienie opodatkowania w Zjednoczonym Królestwie dochodów, jakie przenoszone są ze Zjednoczonego Królestwa do nisko opodatkowanych zagranicznych spółek zależnych, przez co unika się płacenia z ich tytułu krajowego podatku dochodowego od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie. Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych mają zastosowanie do różnych kategorii dochodów, w tym każdego rodzaju zysków finansowych.

Środek, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, dotyczy przepisu, który wyraźnie zezwala na niestosowanie przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych do niektórych transakcji. W szczególności zwolnienie podatkowe dla finansowania grup umożliwia przedsiębiorstwom wielonarodowym częściowe lub pełne wyłączenie z opodatkowania dochodów z odsetek pochodzących od zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy. Podstawą środka jest jednoznaczny zapis w przepisach prawa krajowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych. Środek nie wymaga wcześniejszego zatwierdzenia przez organy podatkowe Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie przedsiębiorstwa wielonarodowe z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie udzielające pożyczek zagranicznym przedsiębiorstwom wchodzącym w skład grupy mogą skorzystać z tego zwolnienia podatkowego.

Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych są zawarte w rozdziałach 1-22 w części 9A ustawy podatkowej z 2010 r. (podatki międzynarodowe i inne przepisy, TIOPA). Na ich mocy dochody spółki kontrolowanej niebędącej rezydentem w Zjednoczonym Królestwie przypisywane są spółce kontrolującej ze Zjednoczonego Królestwa, jeżeli dochody te zostały sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa. Takie ponownie przypisane dochody podlegają opodatkowaniu krajowym podatkiem dochodowym od osób prawnych, tak jak każde inne dochody spółek będących rezydentami w Zjednoczonym Królestwie. Uznanie dochodów za sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa opiera się na kryteriach, które są różne dla różnych kategorii dochodów, co ma odzwierciedlać różnego rodzaju ryzyko sztucznego przekierowania dla poszczególnych kategorii dochodów.

Jedna z tych kategorii to zyski finansowe nieprzeznaczone do obrotu (odsetki). Rozdział 5 przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych zawiera kryteria ustalania sztucznego przekierowania dla tej kategorii dochodów. Rozdział 9 przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych (zwolnienie podatkowe dla finansowania grup) przewiduje zwolnienie dla niektórych zysków finansowych, nawet jeżeli, na mocy przepisów rozdziału 5, są one uznane za sztucznie przekierowane, między innymi dla odsetek pochodzących od przedsiębiorstw spoza Zjednoczonego Królestwa należących do grupy. W rezultacie przedsiębiorstwa ze Zjednoczonego Królestwa są wyłączone z zakresu stosowania przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych przeciwdziałających unikaniu opodatkowania w odniesieniu do odsetek pochodzących od zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, które uznawane są za sztucznie przekierowane do kontrolowanych spółek zagranicznych. Wyłączenie nie obejmuje innych sztucznie przekierowanych zysków finansowych, takich jak odsetki od spółek ze Zjednoczonego Królestwa należących do grupy lub odsetki od (brytyjskich lub zagranicznych) stron trzecich, które podlegają przepisom przeciwdziałającym unikaniu opodatkowania, a tym samym krajowemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie postępowania Komisja uważa, że zwolnienie z krajowego podatku dochodowego od osób prawnych zagranicznych zysków finansowych przekazywanych w ramach grupy stanowi program pomocy, który zapewnia selektywną korzyść stanowiącą pomoc państwa. Korzyść ta wydaje się wynikać z braku zastosowania przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych do zysków z finansowania zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, a tym samym - ze zwolnienia ich z krajowego podatku dochodowego od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie. Środek ten wydaje się na pierwszy rzut oka selektywny, ponieważ zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do podmiotów ze Zjednoczonego Królestwa kontrolujących spółki zagraniczne, które to podmioty uzyskują dochód z finansowania zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, a nie do podmiotów ze Zjednoczonego Królestwa kontrolujących spółki zagraniczne, które uzyskują innego rodzaju zysk finansowy, podczas gdy podmioty te są w porównywalnej sytuacji prawnej i faktycznej w świetle celu systemu odniesienia. Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla takiego traktowania ze względu na logikę lub ogólną strukturę systemu podatkowego, ponieważ zwolnienie dotyczy dochodów, które nawet w samych przepisach dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych określone są jako sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa, a zatem wchodzą w zakres celu systemu odniesienia.

Ze względu na fakt, że taka pomoc byłaby nową pomocą oraz że nie wydaje się, by któreś z odstępstw przewidzianych w art. 107 ust. 2 i 3 TFUE miało zastosowanie, Komisja postanowiła wszcząć względem przedmiotowego środka postępowanie określone w art. 108 ust. 2 TFUE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.400.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 24/11/2017
Data ogłoszenia: 24/11/2017