Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa SA.45852 (2017/N) - Rezerwa mocy - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY
Pomoc państwa SA.45852 (2017/N) - Rezerwa mocy
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2017/C 159/03)

(Dz.U.UE C z dnia 19 maja 2017 r.)

Pismem z dnia 7 kwietnia 2017 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Niemiec. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE DECYZJI

W dniu 23 stycznia 2017 r. władze niemieckie przekazały Komisji projekt aktu prawnego dotyczącego rezerwy mocy oraz ocenę konieczności środka. Rezerwa mocy jest środkiem, który pozwala operatorom systemów przesyłowych (OSP) na zamówienie mocy o wielkości 2 GW jako strategicznej rezerwy w wyjątkowych i nieprzewidzianych okolicznościach. Chociaż Niemcy nie spodziewają się w najbliższym czasie strukturalnych niedoborów mocy, chcą stworzyć zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń w przebiegu aktualnej transformacji sektora energetycznego ("Energiewende").

W ramach środka w pierwszym dwuletnim okresie OSP dokonaliby zamówienia 2 GW mocy, które byłyby utrzymywane w rezerwie poza rynkiem począwszy od sezonu zimowego 2018/2019. Rezerwa mogłaby być odnawiana i przedłużana na kolejne lata. Rezerwa zostałaby uruchomiona tylko wówczas, gdy rynek energii elektrycznej nie będzie w równowadze i podaż energii będzie niewystarczająca do pokrycia całości popytu. Operatorzy systemów przesyłowych są uprawnieni do rekompensowania wynagrodzenia przyznanego beneficjentom przez podwyżki swoich taryfowych opłat sieciowych nakładanych na konsumentów.

Komisja oceniła środek i doszła do wstępnego wniosku, że środek stanowi pomoc państwa. Komisja oceniła w związku z tym zgodność pomocy z rynkiem wewnętrznym w oparciu o wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020 - rozdział dotyczący wystarczalności mocy wytwórczych ("wytyczne EEAG") 1  (sekcja 3.9), ponieważ rezerwa mocy jest formą rezerwy strategicznej, która wynagradza wytwórców mocy za ich dostępność w interesie bezpieczeństwa dostaw.

W badaniu sektorowym dotyczącym mechanizmów zdolności wytwórczych 2  Komisja stwierdziła, że te strategiczne rezerwy powinny stanowić środki tymczasowe, muszą być utrzymywane całkowicie poza rynkiem (aby zapobiec sygnałom, które mogłyby mieć wpływ na ceny i inwestycje) i muszą być otwarte dla wszystkich potencjalnych wytwórców mocy, w szczególności również na reagowanie na zapotrzebowanie. Główne wątpliwości wskazane w ocenie zgodności dotyczącej rezerwy mocy dotyczą właśnie tych kwestii.

Jeśli chodzi o konieczność środka, w decyzji o wszczęciu postępowania wzywa się zainteresowane strony do przedstawienia swoich uwag na temat oceny konieczności, przeprowadzonej przez Niemcy na podstawie najbardziej pesymistycznego scenariusza. Stwierdza się także, że przedmiotowy środek nie jest aktualnie zaplanowany jako środek tymczasowy. Ponadto w decyzji o wszczęciu postępowania Komisja wątpi w podstawy ekonomiczne do stwierdzenia konieczności i wielkości rezerwy.

Jeśli chodzi o stosowność, w decyzji o wszczęciu postępowania wyraża się obawy, że przepisy mające zastosowanie do operatorów właściwych do reagowania na zapotrzebowanie mogą de facto wykluczyć ich z uczestnictwa. Prosi się także zainteresowane strony o uwagi na temat wykluczenia z rezerwy strategicznej zagranicznych mocy produkcyjnych. W tej kwestii badanie sektorowe nie doprowadziło do jednoznacznych wniosków.

W odniesieniu do wpływu na handel i konkurencję w decyzji o wszczęciu postępowania wyrażono wątpliwość, czy rezerwa jest właściwie oddzielona od rynku hurtowego. Jest to istotne dla stwierdzenia, czy nie wpływa ona na sygnały cenowe i inwestycyjne dla podmiotów działających na rynku.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. C 200 z 28.6.2014, s. 1.
2 Komisja Europejska, sprawozdanie końcowe z badania sektorowego dotyczącego mechanizmów zdolności wytwórczych, 30 listopada 2016 r., SWD(2016) 385.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.159.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa SA.45852 (2017/N) - Rezerwa mocy - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 19/05/2017
Data ogłoszenia: 19/05/2017