(2016/C 94/02)(Dz.U.UE C z dnia 10 marca 2016 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na szczycie w dniach 20 i 21 marca 2014 r. Rada Europejska wezwała do szybkiego wdrożenia wszystkich środków służących osiągnięciu celu polegającego na uzyskaniu poziomu połączeń międzysystemowych odpowiadającego co najmniej 10 % zainstalowanej zdolności produkcji energii elektrycznej w odniesieniu do wszystkich państw członkowskich. Rada Europejska wezwała Komisję do zaproponowania konkretnych celów w zakresie połączeń międzysystemowych, które mają zostać zrealizowane do roku 2030.
(2) W komunikacie Komisji zatytułowanym "Europejska strategia bezpieczeństwa energetycznego" 1 zaproponowano podwyższenie obecnego docelowego poziomu elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych z 10 % do 15 % do roku 2030 przy uwzględnieniu kosztów i możliwości wymiany handlowej w odpowiednich regionach.
(3) Obradująca w dniach 23 i 24 października 2014 r. Rada Europejska zwróciła się do Komisji z wnioskiem o regularne przedstawianie jej sprawozdań z postępów w realizacji zaproponowanego przez Komisję celu wynoszącego 15 % do 2030 r., oraz o realizację tego celu przede wszystkim w drodze wdrażania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
(4) W komunikacie "Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu" 2 Komisja przypomniała, że w odniesieniu do energii elektrycznej określono minimalny poziom połączeń międzysystemowych wynoszący 10 % zainstalowanej zdolności produkcji energii elektrycznej w państwach członkowskich, który należy osiągnąć do 2020 r. W tym samym komunikacie Komisja oświadczyła, że w 2016 r. przedstawi sprawozdanie na temat środków niezbędnych do osiągnięcia celu 15 % do roku 2030.
(5) W komunikacie pt. "Osiągnięcie docelowego poziomu 10 % w zakresie elektroenergetycznych połączeń między-systemowych" 3 Komisja podkreśliła, że do zakończenia tworzenia wewnętrznego rynku energii elektrycznej, w szczególności zlikwidowania izolacji wysp energetycznych, zapewnienia wszystkim konsumentom bezpiecznych dostaw energii oraz zwiększenia udziału wytwarzania energii elektrycznej ze zmiennych odnawialnych źródeł energii, konieczne jest uzyskanie połączeń międzysystemowych o zdolnościach na poziomie wyższym niż 10 %, a starania UE i państw członkowskich muszą być ukierunkowane na osiągnięcie przez wszystkie państwa członkowskie poziomu co najmniej 15 % do roku 2030.
(6) Na szczycie w dniach 19 i 20 marca 2015 r. Rada Europejska wezwała do przyspieszenia prac nad projektami infrastrukturalnymi w dziedzinie energii elektrycznej i gazu, w tym nad połączeniami międzysystemowymi - w szczególności z regionami peryferyjnymi - w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i dobrze funkcjonującego wewnętrznego rynku energii elektrycznej.
(7) Jednocześnie różnice pomiędzy państwami członkowskimi pod względem położenia geograficznego, struktury koszyka energetycznego i dostaw energii oznaczają, iż niezbędne jest podejście indywidualne w oparciu o szczegółową analizę punktów o niedostatecznej przepustowości, z uwzględnieniem kosztów. Regionalne struktury współpracy - grupy regionalne ds. energii elektrycznej ustanowione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 (rozporządzenie TEN-E) 4 i odpowiednie grupy wysokiego szczebla ds. infrastruktury energetycznej - stanowić będą użyteczne ramy na potrzeby dyskusji i uzgadniania przyszłych działań.
(8) Wspomniane grupy wysokiego szczebla nadają pracom wymiar polityczny, zapewniają strategiczne zarządzanie i wytyczne dla prac technicznych oraz pomagają w identyfikacji projektów o priorytetowym znaczeniu dla danego regionu i wspierają ich realizację. Obok już istniejącej Grupy Wysokiego Szczebla ds. Planu Działań w Zakresie Połączeń Międzysystemowych na Rynku Energii Państw Bałtyckich, która została zreformowana w 2015 r., w tym samym roku utworzono dwie nowe grupy wysokiego szczebla: Grupa Wysokiego Szczebla ds. Połączeń Międzysystemowych w Europie Południowo-Zachodniej (Półwysep Iberyjski) oraz Grupa Wysokiego Szczebla ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej (CESEC).
(9) Grupa powinna zostać utworzona, aby udzielać Komisji i strukturom współpracy regionalnej porad technicznych dotyczących najlepszego sposobu przekształcenia celu 15 % połączeń międzysystemowych w cele na poziomie regionalnym, krajowym lub granicznym oraz w odniesieniu do ważnych kwestii technicznych związanych z wdrażaniem niezbędnych połączeń międzysystemowych, w tym tych służących realizacji celu 10 % połączeń międzysystemowych.
(10) W strukturze grupy ekspertów powinny być reprezentowane w wyważony sposób odpowiednie dziedziny wiedzy specjalistycznej i obszary zainteresowania, a także płeć ekspertów i ich pochodzenie geograficzne. Grupa powinna zatem składać się z przedstawicieli Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i europejskich sieci operatorów systemów przesyłowych, przede wszystkim energii elektrycznej (ENTSO), jak również ekspertów i odpowiednich organizacji reprezentujących sektor przemysłu, środowiska akademickie i sektor pozarządowy, dysponujących odpowiednią specjalistyczną wiedzą dotyczącą wewnętrznego rynku energii elektrycznej i elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych.
(11) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.
(12) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 ,
STANOWI, CO NASTĘPUJE: