Mianowanie członków grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 grudnia 2015 r.
Mianowanie członków grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT

(2015/C 425/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję C (2015) 3261 final z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiającą platformę programu REFIT,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 1 (dalej zwana "decyzją") ustanawiająca platformę programu REFIT (dalej zwaną "platformą") stanowi, że platforma posiada mandat do: (i) zachęcania wszystkich stron do zgłaszania sugestii dotyczących zmniejszania obciążeń regulacyjnych i administracyjnych wynikających z przepisów prawa unijnego i jego wprowadzenia w życie w państwach członkowskich; (ii) oceny zalet zgłoszonych sugestii w odniesieniu do ich potencjału zmniejszania obciążeń regulacyjnych i administracyjnych bez uszczerbku dla ogólnych celów ustawodawstwa, a w stosownych przypadkach zgłoszenia dodatkowych uwag do tych sugestii; (iii) przekazania sugestii uznanych za zasługujące na największą uwagę, jak również wszelkich dodatkowych uwag, do skomentowania odpowiednim służbom Komisji lub, w zależności od przypadku, właściwemu państwu członkowskiemu; oraz (iv) ustosunkowania się do sugestii każdego podmiotu i upublicznienia otrzymanych sugestii oraz dodatkowych uwag i komentarzy otrzymanych od służb Komisji lub danego państwa członkowskiego.

(2) Decyzja stanowi, że w skład platformy wchodzić będzie grupa rządowa i grupa zainteresowanych stron oraz że grupa zainteresowanych stron składać się będzie z maksymalnie 20 ekspertów, z których dwoje reprezentować będzie Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów, a pozostali będą przedstawicielami przedsiębiorstw, włącznie z MŚP, oraz partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które dysponują bezpośrednim doświadczeniem w stosowaniu przepisów unijnych. Powołani do grupy zainteresowanych stron eksperci działają we własnym imieniu lub reprezentują wspólne interesy pewnej liczby zainteresowanych stron.

(3) Decyzja stanowi, że Komisja, na wniosek pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji, mianuje członków grupy zainteresowanych stron wybranych spośród kandydatów, którzy mają bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów unijnych i odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur. Nominacje te zapewniają w możliwie największym stopniu zrównoważoną reprezentację różnych sektorów, interesów i regionów Unii oraz płci. Członkowie są powoływani na okres do dnia 31 października 2019 r.

(4) Wszystkie otrzymane w oparciu o powyższe kryteria zgłoszenia zostały dokładnie zbadane.

(5) Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący powinien być uprawniony do nominowania następcy na podstawie kryteriów określonych w decyzji o utworzeniu platformy, aby uniknąć opóźnień przy zastępowaniu członków grupy zainteresowanych stron oraz braku równowagi wśród jej członków,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Członkowie grupy zainteresowanych stron w platformie programu REFIT wymienieni są w porządku alfabetycznym w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący może wyznaczyć następcę z pierwotnej listy kandydatów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko członka grupy zainteresowanych stron.
Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 października 2019 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Mianowani członkowie

Członkowie "grupy zainteresowanych stron" w platformie programu REFIT wymienieni alfabetycznie, ze wskazaniem, czy działają we własnym imieniu czy reprezentują wspólne interesy pewnej liczby zainteresowanych stron.
Nazwisko Obywatelstwo Reprezentuje wspólne interesy

zainteresowanych stron

w danym obszarze polityki

Obecny pracodawca
Pan Alanko Risto FI TAK Federacja Fińskiego Przemysłu Technologicznego
Pan Pierre Baussand FR TAK Społeczna platforma AISBL
Pani Beekmans-Pols Fenna NL NIE Europa Decentraal
Pan Christensen Geert Laaier DK TAK Dansk Erhverv - Duńska Izba Handlowa
Pan Clarke Mike UK TAK Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB)
Pani Hanula-Bobbitt Katarzyna PL TAK Finance Watch
Pan Hedström Jens SE TAK BusinessEurope
Pani Kavrakova Assya BG TAK European Citizen Action Service (ECAS)
Pan Krivošík Juraj SK NIE SEVEn, Energy Efficiency Center
Pan Lasiauskas Linas LT NIE Litewskie Stowarzyszenie Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego
Pan Loosen Peter DE TAK Bund für Lebensmittelrecht und Lebensmittelkunde e.V. (krajowa federacja)
Pan Naslin Jean FR TAK Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC)
Pani Pachl Ursula AT TAK Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC)
Pani Roenne Moeller Heidi DK TAK Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC)
Pani Ronzitti Valeria IT TAK Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP)
Pani Santiago Cid María Elena ES TAK Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC)
Pani Stoczkiewicz Magdalena PL TAK Friends of the Earth Europe
Pan van Straalen Michaël Angelo NL TAK Koninklijke Vereniging MKB

Lista rezerwowa

Gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący może wyznaczyć następcę z pierwotnej listy kandydatów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko członka grupy zainteresowanych stron.

1 C (2015) 3261 final.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024