Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2015 r. - Szkolenia i analizy prawne.

HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2015 r.
Szkolenia i analizy prawne

(2015/C 243/02)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lipca 2015 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 1 ustanawiające program Herkules III, w szczególności jego art. 8 lit. b) ("działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2015 r. 2 , dotycząca przyjęcia rocznego programu prac w celu wdrożenia programu Herkules III w 2015 r., w szczególności sekcja 7.2.1 programu prac ("szkolenia i analizy prawne").

W decyzji w sprawie finansowania na 2015 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego szkoleń i analiz prawnych.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia ustanawiającego program do otrzymania finansowania kwalifikują się:

-
krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego i kraju uczestniczącego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych

lub

-
instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim lub kraju uczestniczącym oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.

Kraje uczestniczące inne niż państwa członkowskie określono w art. 7 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego program.

3.
Działania kwalifikowalne

Działania, które kwalifikują się do finansowania w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, to:

1)
prowadzenie zaawansowanych badań naukowych, w tym analiz z zakresu prawa porównawczego;
2)
zacieśnienie współpracy między prawnikami praktykami a pracownikami naukowymi (przez działania takie jak konferencje, seminaria i warsztaty), w tym organizacja dorocznego spotkania przewodniczących stowarzyszeń zajmujących się europejskim prawem karnym i ochroną interesów finansowych UE;
3)
podnoszenie świadomości pracowników sądownictwa i innych środowisk prawniczych z myślą o ochronie interesów finansowych Unii, w tym rozpowszechnianie wiedzy naukowej w tej dziedzinie.

Realizacja powyższych działań może przyjąć formę analiz z zakresu prawa porównawczego, konferencji, seminariów, warsztatów, publikacji w czasopismach itp.

4.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 500 000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych. W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach wsparcie finansowe może zostać zwiększone do maksymalnego poziomu 90 % kosztów kwalifikowalnych. W niniejszym zaproszeniu wymieniono kryteria, które zostaną zastosowane, aby ustalić, że dany przypadek jest wyjątkowy i należycie uzasadniony.

Minimalny próg na działanie "szkolenia i analizy prawne" wynosi 40 000 EUR. Całkowity budżet działania, w związku z którym wnioskodawca ubiega się o dotację, nie może być niższy niż ten próg.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

5.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków do Komisji upływa we wtorek 22 września 2015 r.

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/policy/hercule/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FMB-HERCULE-LEGAL@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia programu prac na 2015 r. oraz finansowania wdrażania programu Herkules III, C(2015) 2234 z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024