(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2015 r.)
Pismem z dnia 1 października 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków pomocy, w odniesieniu do których Komisja wszczyna postępowanie*, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:
European Commission
Directorate-General for Competition
State Aid Greffe
1049 Bruxelles/Brussels
Belgique/België
Faks: + 32 2 296 41 04
Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
I. PROCEDURA
Pismami z dnia 31 grudnia 2013 r. i z dnia 2 stycznia 2014 r. do Komisji wpłynęły dwie skargi złożone przez grupę International Airlines Group i przedsiębiorstwo Ryanair, dotyczące dekretu królewskiego w sprawie przyznania pomocy finansowej przedsiębiorstwu Brussels Airport Company (zwanemu dalej BAC), operatorowi portu lotniczego Bruxelles-National.
Pismem z dnia 13 stycznia 2014 r. Komisja przekazała władzom belgijskim wersję obu skarg nieobjętą klauzulą poufności i wezwała je do dostarczenia wyjaśnień na temat środka, którego dotyczyły skargi. Władze belgijskie udzieliły częściowo odpowiedzi pismem z dnia 5 lutego 2014 r.
Pismem z dnia 11 lutego 2014 r. Komisja wezwała Belgię do udzielenia dalszych informacji. Władze belgijskie przedstawiły swoje uwagi w piśmie z dnia 2 kwietnia 2014 r.
Dnia 26 maja 2014 r. Ryanair wystosował kolejne pismo do służb Komisji, w którym przekazał uwagi uzupełniające oraz do którego załączył dekret królewski przyznający przedmiotowe środki.
Dnia 25 lipca 2014 r. ruch obywatelski "Pas Question" wystosował do Komisji pismo, aby zwrócić jej uwagę na te same środki.
Po przeanalizowaniu aktualnie dostępnych jej informacji Komisja uważa za niezbędne wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu w celu zbadania, czy środki pomocy są zgodne z zasadami pomocy państwa.
II. OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE
Na podstawie dekretu królewskiego z dnia 7 stycznia 2014 r. BAC, operator portu lotniczego Bruxelles-National, korzysta z corocznej dotacji udzielonej przez Belgię, wynoszącej 19 mln EUR rocznie, wypłacanej w latach 2014, 2015 i 2016. Dotacja ta została udzielona tytułem wsparcia infrastruktury związanej z bezpieczeństwem.
W art. 2 dekretu królewskiego z dnia 7 stycznia 2014 r. ustanowiono, że BAC przekazuje przedmiotową dotację użytkownikom portu lotniczego Bruxelles-National, w którym w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2012 r. obsłużono ponad 400 000 pasażerów, nie licząc pasażerów tranzytowych i przesiadających się.
Kwota wypłacana każdemu użytkownikowi "obliczana jest corocznie na podstawie liczby pasażerów odprawiających się, w tym pasażerów tranzytowych i przesiadających się, w latach 2013, 2014 i 2015. Po przekroczeniu pułapu 400 000 pasażerów rocznie użytkownik zwolniony jest, w latach 2013, 2014 i 2015, z pokrywania kosztów usług mających zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i bezpieczeństwo portu lotniczego, na całkowitą roczną kwotę nieprzekraczającą 19 mln EUR".
III. OCENA ŚRODKA
Środek może stanowić pomoc na korzyść przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka.
Komisja uważa na obecnym etapie postępowania, że dotacja prawdopodobnie stanowi selektywną korzyść dla przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka oraz że stanowi pomoc państwa na ich korzyść.
Komisja wyraża ponadto poważne wątpliwości co do zgodności takich ewentualnych środków pomocy z rynkiem wewnętrznym. Prosi Belgię o wskazanie podstawy prawnej, na jakiej opiera się zgodność ewentualnego wsparcia na rzecz przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka z rynkiem wewnętrznym.
Bezprawność ewentualnej pomocy i jej windykacja
Komisja uważa, że przedmiotowy środek pomocy został wdrożony bez uprzedniego zgłoszenia. Komisja wyraża zatem poważne wątpliwości co do zgodności ewentualnej pomocy z prawem.
Komisja wzywa Belgię do przedstawienia uwag zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia proceduralnego dotyczącego możliwości wezwania przez Komisję państwa członkowskiego do zawieszenia wypłaty wszelkiej pomocy przyznanej bezprawnie do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności pomocy z rynkiem wewnętrznym.
Komisja zwraca uwagę Belgii na fakt, iż w przypadku podjęcia negatywnej decyzji w sprawie pomocy przyznanej bezprawnie, Komisja nakaże Belgii podjęcie wszelkich koniecznych środków w celu windykacji pomocy.
TEKST PISMA
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2015.24.10 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.38105 (2014/C) (ex 2014/NN) - Port lotniczy Bruxelles-National - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. |
Data aktu: | 23/01/2015 |
Data ogłoszenia: | 23/01/2015 |