(2015/C 204/04)
(Dz.U.UE C z dnia 20 czerwca 2015 r.)
WARUNKI ZATRUDNIENIA PRACOWNIKÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO DOTYCZĄCE ZASAD ETYKI ZAWODOWEJ
Postępowanie pracowników nie powinno podważać ich niezależności zawodowej i bezstronności, ani szkodzić reputacji EBC. Pracownicy mają obowiązek przestrzegania przepisów zasad etyki zawodowej, a w szczególności:
a) respektować wspólne wartości EBC a w życiu zawodowym i prywatnym postępować w sposób licujący z pozycją EBC jako instytucji europejskiej;
b) wykonywać swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie, nie kierując się interesem osobistym, ani interesem swojego kraju;
c) unikać wszelkich sytuacji prowadzących lub mogących być postrzegane jako prowadzące do konfliktu interesów, w tym również sytuacji wynikających z podjęcia działalności zawodowej;
d) przestrzegać najwyższych standardów etyki zawodowej a w swym działaniu kierować się lojalnością wobec Unii i EBC;
e) respektować zasady EBC dotyczące prywatnych transakcji finansowych;
f) przestrzegać obowiązujących w EBC zasad dotyczących poszanowania godności pracownika. Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania tych zasad także w czasie urlopu.
Artykuł 4
Mając na uwadze art. 37 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego pracownicy - nawet po ustaniu zatrudnienia - powstrzymują się od ujawniania bez zezwolenia informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem swoich obowiązków, chyba że informacje takie zostały już upublicznione.
Artykuł 4a
Pracownicy bez uprzedniego zezwolenia Zarządu nie ujawniają na żadnej podstawie, w ramach jakiegokolwiek postępowania administracyjnego lub sądowego, informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. EBC udziela zezwolenia na ujawnienie informacji jeżeli (a) ujawnienie jest zgodne z interesem EBC oraz (b) odmowa udzielenia zezwolenia na ujawnienie informacji mogłaby spowodować powstanie odpowiedzialności karnej pracownika. Zezwolenie na ujawnienie informacji nie jest konieczne w sytuacji, gdy pracownik został wezwany do złożenia zeznań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w postępowaniu pomiędzy EBC a jego obecnym lub byłym pracownikiem.
Artykuł 4b
Na warunkach określonych w Regulaminie pracowniczym niektórzy pracownicy, którzy zamierzają podjąć nową działalność zawodową po zakończeniu zatrudnienia w EBC, zobowiązani są powstrzymać się przez określony czas od działalności zawodowej, która mogłaby prowadzić do konfliktu z interesem EBC (okres zakazu konkurencji).
Artykuł 36a
Na warunkach określonych w Regulaminie pracowniczym pracownicy, którzy po ustaniu zatrudnienia w EBC ze względu na okres zakazu konkurencji nie mogą podjąć określonej działalności zawodowej oraz nie mogą znaleźć odpowiedniego alternatywnego zatrudnienia, w wyniku czego pozostają bezrobotni, uprawnieni są do korzystania z następujących świadczeń w czasie trwania zakazu podejmowania działalności zawodowej, pod warunkiem że pozostają bezrobotni:
a) specjalnego miesięcznego świadczenia w kwocie równej:
- 80 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez pierwszy rok,
- 60 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez kolejny rok;
b) dodatku na gospodarstwo domowe i dodatku na dziecko;
c) ochrony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego EBC i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;
d) świadczenia edukacyjnego, o którym mowa w art. 19, ograniczonego do zwrotu kwoty nie większej niż 299 euro miesięcznie z wyjątkiem dzieci posiadających potwierdzone specjalne potrzeby edukacyjne w rozumieniu Regulaminu pracowniczego, w którym to przypadku kwota zwrotu zostaje podwyższona do kwoty nie większej niż 588 euro miesięcznie. Zasiłek ten wypłaca się wyłącznie do końca roku akademickiego, w którym pracownik stał się bezrobotnym oraz pod warunkiem że dziecko pozostaje w tej samej instytucji oświatowej przez pozostały okres danego roku akademickiego;
e) kwoty naliczonej wysługi emerytalnej w okresie, o którym mowa w lit. a). Podczas tego okresu pracownicy powinni pozostawać członkami programu emerytalnego, a "składka EBC", "składka obowiązkowa" oraz "składka dobrowolna", jeżeli ma to zastosowanie, obliczane są na podstawie specjalnego miesięcznego świadczenia, o którym mowa w lit. a) w miejsce wynagrodzenia podstawowego.
Powyższe świadczenia zastępują w stosownych przypadkach zasiłki z tytułu bezrobocia, o których mowa w art. 36, i mają charakter uzupełniający w stosunku do wszelkich innych świadczeń o podobnym charakterze, pochodzących z innych źródeł, w tym do zasiłków z tytułu bezrobocia. Pracownicy wnioskują o takie świadczenia i zgłaszają ich otrzymywanie; są one odliczane od świadczeń wypłacanych przez EBC.
Powyższe świadczenia nie są wypłacane emerytowanym pracownikom EBC.
WARUNKI ZATRUDNIENIA KRÓTKOTERMINOWEGO PRACOWNIKÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO DOTYCZĄCE ZASAD ETYKI ZAWODOWEJ
Postępowanie pracowników zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych nie powinno podważać ich niezależności zawodowej i bezstronności, ani szkodzić reputacji EBC. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych mają obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej, a w szczególności:
a) respektować wspólne wartości EBC a w życiu zawodowym i prywatnym postępować w sposób licujący z pozycją EBC jako instytucji europejskiej;
b) wykonywać swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie, nie kierując się interesem osobistym, ani interesem swojego kraju;
c) unikać wszelkich sytuacji prowadzących lub mogących być postrzegane jako prowadzące do konfliktu interesów, w tym również sytuacji wynikających z podjęcia działalności zawodowej;
d) przestrzegać najwyższych standardów etyki zawodowe, a w swym działaniu kierować się lojalnością wobec Unii i EBC;
e) respektować zasady EBC dotyczące prywatnych transakcji finansowych;
f) przestrzegać obowiązujących w EBC zasad dotyczących poszanowania godności pracownika.
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych są zobowiązani do przestrzegania tych zasad także w czasie urlopu.
Artykuł 3
Mając na uwadze art. 37 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych - nawet po ustaniu zatrudnienia - powstrzymują się od ujawniania bez zezwolenia informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem swoich obowiązków, chyba że informacje takie zostały już upublicznione.
Artykuł 4
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych bez uprzedniego zezwolenia Zarządu nie ujawniają na żadnej podstawie, w ramach jakiegokolwiek postępowania administracyjnego lub sądowego, informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. EBC udziela zezwolenia na ujawnienie informacji jeżeli (a) jest ono zgodne z interesem EBC, oraz (b) odmowa udzielenia zezwolenia na ujawnienie mogłaby spowodować powstanie odpowiedzialności karnej pracownika zatrudnionego na podstawie umowy krótkoterminowej. Zezwolenie na ujawnienie informacji nie jest konieczne w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy krótkoterminowej został wezwany do złożenia zeznań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w postępowaniu pomiędzy EBC a jego obecnym lub byłym pracownikiem.
Artykuł 4a
Na warunkach określonych w Regulaminie pracowniczym niektórzy pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych, którzy zamierzają podjąć nową działalność zawodową po zakończeniu zatrudnienia w EBC, zobowiązani są powstrzymać się przez określony czas od działalności zawodowej, która mogłaby prowadzić do konfliktu z interesem EBC (okres zakazu konkurencji).
Artykuł 31a
Na warunkach określonych w Regulaminie pracowniczym pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych, którzy po ustaniu zatrudnienia w EBC ze względu na okres zakazu konkurencji nie mogą podjąć określonej działalności zawodowej oraz nie mogą znaleźć odpowiedniego alternatywnego zatrudnienia, w wyniku czego pozostają bezrobotni, uprawnieni są do korzystania z następujących świadczeń w czasie trwania zakazu podejmowania działalności zawodowej, pod warunkiem że pozostają bezrobotni:
a) specjalnego miesięcznego świadczenia w kwocie równej:
- 80 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez pierwszy rok,
- 60 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez kolejny rok;
b) ochrony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego EBC i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Powyższe świadczenia mają charakter uzupełniający w stosunku do wszelkich innych świadczeń o podobnym charakterze, pochodzących z innych źródeł, w tym do zasiłków z tytułu bezrobocia. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych wnioskują o takie świadczenia i zgłaszają ich otrzymywanie; świadczenia te są odliczane od świadczeń wypłacanych przez EBC.
Powyższe świadczenia nie są wypłacane emerytowanym pracownikom, którzy byli zatrudnieni na podstawie umów krótkoterminowych.
CZĘŚĆ 0 REGULAMINU PRACOWNICZEGO EBC DOTYCZĄCA ZASAD ETYKI ZAWODOWEJ
Prezenty przyjęte zgodnie z art. 0.2.2.3 c) pracownicy zobowiązani są przekazać EBC. Prezenty te stają się własnością EBC.
Pracownicy zapewniają właściwe prowadzenie procedur przetargowych poprzez zachowanie obiektywizmu, neutralności i uczciwości oraz dbanie o przejrzystość podejmowanych działań. Pracownicy mają w szczególności obowiązek przestrzegania wszelkich ogólnych i szczegółowych zasad dotyczących unikania i zgłaszania konfliktów interesów, przyjmowania prezentów oraz tajemnicy służbowej.
Z uczestnikami postępowań przetargowych pracownicy mogą kontaktować się wyłącznie drogą urzędową, gdy tylko jest to możliwe przekazując informacje na piśmie.
Pracownicy są zobowiązani do uzyskania zezwolenia Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego przed przyjęciem nagrody, wyróżnienia lub odznaczenia w związku z pracą wykonywaną na rzecz EBC.
Pracowników obowiązuje zakaz przyjmowania jakichkolwiek płatności od osób trzecich w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jeżeli strony trzecie oferują takie płatności, należy ich dokonać na rzecz EBC.
Działalność związaną z wykonywaniem zadań EBC lub obowiązków pracownika uważa się za część jego ogólnych obowiązków zawodowych. Wątpliwości, czy dana działalność stanowi wykonywanie obowiązków służbowych, bada i rozstrzyga odpowiedzialny bezpośredni przełożony.
Dyrektor Generalny Kadr, Budżetu i Organizacji EBC lub jego zastępca, po konsultacji z Biurem ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego i właściwym bezpośrednim przełożonym, udziela takiego zezwolenia, jeżeli działalność taka nie zakłóca wykonywania obowiązków służbowych pracownika względem EBC i nie prowadzi do powstania konfliktu interesów.
Zezwolenia udziela się jednorazowo na okres do pięciu lat.
Jeżeli od pracownika oczekuje się wystąpienia o urlop bezpłatny z powodów osobistych lub zezwala mu się na wykonywanie obowiązków w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres takiego urlopu lub pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy odpowiada okresowi kadencji danego urzędu.
Pracownicy mają obowiązek informować Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego o przynoszącej dochód działalności zawodowej małżonka lub formalnego partnera, mogącej prowadzić do powstania konfliktu interesów. Jeżeli okaże się, że ze względu na swój charakter taka działalność zawodowa prowadzi do konfliktu interesów z obowiązkami pracownika, Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego w pierwszej kolejności powiadamia bezpośredniego przełożonego i doradza mu podjęcie odpowiednich środków w celu ograniczenia konfliktu interesów, w tym również, w razie konieczności, zwolnienie pracownika z obowiązku wykonania określonego zadania.
Negocjowanie potencjalnej działalności zawodowej
Obowiązek powiadamiania
Okresy zakazu konkurencji
od dnia ustania ich bezpośredniego zaangażowania w nadzór nad tą instytucją kredytową;
od dnia ustania ich zaangażowania;
Pracownicy zobowiązani są do przestrzegania zasad zarządzania dokumentami i poufności dokumentów, a w szczególności w razie potrzeby mają obowiązek uzyskania zezwolenia na ujawnienie informacji, zarówno wewnątrz EBC, jak i na zewnątrz.
Przy wyrażaniu poglądów na kwestie, co do których EBC nie sformułował stanowiska, pracownicy powinni wyraźnie zaznaczać, że ich osobiste poglądy nie zawsze odzwierciedlają stanowisko EBC.
W stosunkach z kolegami z krajowych banków centralnych należących do Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) i właściwych organów krajowych, które uczestniczą w Jednolitym Mechanizmie Nadzorczym (SSM), pracownicy powinni działać w duchu współpracy, pamiętając o swoich obowiązkach względem EBC oraz o bezstronności EBC w ramach ESBC.
Pracownicy przestrzegają zasady rozdziału funkcji nadzorczych od funkcji związanych z polityką pieniężną, zgodnie z przepisami wprowadzającymi tę zasadę.
W szczególności pracowników obowiązuje zakaz wykorzystywania takich informacji do zawierania jakichkolwiek transakcji finansowych, rekomendowania takich transakcji lub doradzania przy ich zawieraniu.
Niezależnie od ogólnych obowiązków określonych w art. 0.4.1 i 0.4.3 pracownicy mają obowiązek przestrzegania zasad mających zastosowanie do następujących kategorii:
Z zastrzeżeniem ogólnych obowiązków określonych w art. 0.4.1 and 0.4.3 pracownicy mogą zawierać następujące prywatne transakcje finansowe bez konieczności stosowania się do ograniczeń ani obowiązku powiadomienia:
Pracownikom nie wolno przeprowadzać następujących prywatnych transakcji finansowych:
Pracownicy zobowiązani są zwracać się do Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego o udzielenie zezwolenia przed zawarciem następujących transakcji finansowych:
Pracownicy zobowiązani są zgłaszać do Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego zawarcie wszelkich prywatnych transakcji finansowych, których wartość przekracza 10 000 euro w danym miesiącu kalendarzowym, niemieszczących się w żadnej z trzech powyższych kategorii, w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia ich zawarcia. Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego określa informacje podlegające zgłoszeniu, format zgłoszenia i procedurę.
Obowiązek zgłaszania dotyczy w szczególności:
Pracownicy mogą zatrzymać aktywa pochodzące z transakcji określonych w art. 0.4.2.2:
Pracownicy mogą dokonać zbycia lub realizacji praw związanych z tymi aktywami po uzyskaniu wcześniejszego zezwolenia Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego.
Pracownicy zobowiązani są zwracać się do Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego o wydanie opinii, czy zatrzymanie tych aktywów może prowadzić do powstania konfliktu interesów. W takim przypadku Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego może nakazać pracownikowi zbycie takich aktywów, jeżeli będzie to niezbędne dla uniknięcia konfliktu interesów.
Wnioski o udzielenie zezwolenia zgodnie z art. 0.4.2.3 lub 0.4.2.5 składa się do Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego przynajmniej pięć dni roboczych przed przewidywaną datą zlecenia transakcji, w formacie określonym przez Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego. Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego podejmuje decyzję w sprawie wniosku w terminie pięciu dni roboczych, biorąc pod uwagę w szczególności i w stosownych przypadkach: (a) obowiązki służbowe pracownika i jego dostęp do właściwych informacji poufnych; (b) spekulacyjny bądź niespe-kulacyjny charakter transakcji; (c) kwotę transakcji, jeśli została wskazana; (d) ryzyko dla reputacji EBC; (e) terminy, w szczególności bliskość posiedzeń organów decyzyjnych EBC. Biuro ds. godności i Ładu Wewnętrznego może uzależnić udzielenie zezwolenia od spełnienia określonych warunków. Brak reakcji Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego na wniosek w terminie pięciu dni roboczych uznaje się za udzielenie zezwolenia.
Transakcje finansowe wyłącza się spod ograniczeń określonych w art. 0.4.2.2 do 0.4.2.6 w zakresie, w jakim zawierane są przez osobę trzecią, której uznaniu pracownik powierzył zarządzanie swoimi prywatnymi transakcjami finansowymi na podstawie pisemnej umowy o zarządzanie aktywami. Wyłączenie to uzależnione jest od zezwolenia Biura ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego. Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego udziela zezwolenia, jeżeli pracownik udowodni, że warunki umowy zapewniają, że nie ma on bezpośredniego ani pośredniego wpływu na decyzje dotyczące zarządzania aktywami, podejmowane przez osobę trzecią. Pracownik zobowiązany jest informować Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego o wszelkich zmianach warunków umowy o zarządzanie aktywami.
Pracownicy zobowiązani są uaktualniać ten wykaz.
W celu przeprowadzenia takich kontroli zgodności Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego może zażądać od pracowników przedłożenia, za dany okres, dokumentacji wymienionej w art. 0.4.3.2 w zaklejonych kopertach do dalszego przekazania zewnętrznemu usługodawcy. Pracownicy zobowiązani są przedłożyć dokumentację w terminie wskazanym przez Biuro ds. Zgodności i Ładu Wewnętrznego.
Dla celów niniejszych zasad etyki zawodowej zastosowanie mają następujące definicje:
Niestosowność zachowania ocenia się w sposób obiektywny, z perspektywy rozsądnej osoby trzeciej.
Korzystając z procedury nieformalnej, pracownik może:
Jeżeli zainteresowany pracownik uważa, że procedura nieformalna nie jest odpowiednia lub jeżeli procedura nieformalna nie przyniosła pozytywnych rezultatów, zainteresowany pracownik może wnioskować do Dyrektora Generalnego Kadr, Budżetu i Organizacji lub jego zastępcy o podjęcie odpowiednich (tymczasowych) środków. Dyrektor Generalny Kadr, Budżetu i Organizacji lub jego zastępca zajmują się takimi wnioskami niezwłocznie, traktując je poważnie i z zachowaniem poufności. W razie potrzeby Dyrektor Generalny Kadr, Budżetu i Organizacji lub jego zastępca mogą przekazać sprawę do właściwego organu w celu podjęcia decyzji co do wszczęcia dochodzenia administracyjnego.
Pracownicy powinni szanować i chronić mienie EBC. Wszystkie urządzenia i wyposażenie EBC, niezależnie od ich przeznaczenia, służą wyłącznie do celów służbowych, chyba że korzystanie z nich w celach prywatnych jest dozwolone zgodnie z odpowiednimi zasadami w zbiorze procedur wewnętrznych (Business Practice Handbook) lub na podstawie specjalnego zezwolenia Dyrektora Generalnego Kadr, Budżetu i Organizacji lub jego zastępcy. Pracownicy powinni podejmować wszelkie działania, w rozsądnym i odpowiednim zakresie, w celu ograniczenia, gdy to możliwe, kosztów ponoszonych przez EBC, tak aby dostępne zasoby były wykorzystywane jak najefektywniej.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
Grażyna J. Leśniak 24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
Grażyna J. Leśniak 23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
Robert Horbaczewski 17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak 11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2015.204.3 |
Rodzaj: | Komunikat |
Tytuł: | Zasady etyki zawodowej EBC. |
Data aktu: | 20/06/2015 |
Data ogłoszenia: | 20/06/2015 |
Data wejścia w życie: | 20/06/2015 |