united kingdom
ukraine

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 września 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7000 - Liberty Global/Ziggo - Sprawozdawca: Węgry.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 września 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7000 - Liberty Global/Ziggo
Sprawozdawca: Węgry

(2015/C 145/04)

(Dz.U.UE C z dnia 1 maja 2015 r.)

Koncentracja

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłaszane działanie stanowi koncentrację w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Rynki właściwe

3.
Komitet Doradczy zgadza się z zaproponowanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych, określonymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że do celów oceny zgłaszanej koncentracji należy wyróżnić następujące rynki:
a)
niderlandzki rynek licencjonowania/nabywania praw do transmisji programów telewizyjnych;
b)
niderlandzki rynek dostaw hurtowych i nabywania podstawowych płatnych kanałów telewizyjnych oraz niderlandzki rynek hurtowych dostaw i nabywania kanałów telewizyjnych typu Premium Pay;
c)
niderlandzki rynek detalicznych usług telewizyjnych;
d)
niderlandzki rynek detalicznych usług telefonii stacjonarnej/połączeń głosowych;
e)
niderlandzki rynek detalicznych usług stacjonarnego dostępu do internetu;
f)
niderlandzki rynek detalicznych usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych.

Ocena konkurencji

5.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że proponowana koncentracja budzi wątpliwości co do jej zgodności z rynkiem wewnętrznym lub znaczną jego częścią:
a)
odnośnie do horyzontalnego nakładania się działalności stron na rynku hurtowych dostaw i nabywania (filmowych) kanałów telewizyjnych typu Premium Pay (po stronie podaży) w Niderlandach;
b)
odnośnie do relacji wertykalnej między rynkiem hurtowych dostaw i nabywania (filmowych) kanałów telewizyjnych typu Premium Pay (po stronie podaży) w Niderlandach z jednej strony oraz rynkiem niższego szczebla dystrybucji detalicznej (płatnych) usług telewizyjnych w Niderlandach, z drugiej strony;
c)
odnośnie do horyzontalnego nakładania się działalności stron na rynkach dostaw i nabywania podstawowych kanałów telewizyjnych i kanałów typu Premium Pay (po stronie nabywania), co prowadziłoby do wstrzymywania, opóźnienia lub utrudnienia usług audiowizualnych OTT.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że nie ma konieczności podejmowania ostatecznej decyzji co do tego, czy zgłoszona koncentracja prawdopodobnie doprowadziłaby do istotnego zakłócenia skutecznej konkurencji w treści odniesieniu do kanału 1 i 2 telewizji Pay w języku niderlandzkim, konkurencyjnych tematycznych kanałów telewizyjnych i dostępu do sieci internetowej w Niderlandach, ponieważ zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą będą także dotyczyć wszelkich potencjalnych zagrożeń z nią związanych.

Środki zaradcze

7.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zobowiązania są wystarczające, aby zmniejszyć obawy powstałe w wyniku zgłoszonej koncentracji co do jej zgodności z rynkiem wewnętrznym lub znaczną jego częścią:
a)
odnośnie do horyzontalnego nakładania się działalności stron na rynku hurtowych dostaw i nabywania (filmowych) kanałów (po stronie podaży) telewizyjnych typu Premium Pay (po stronie podaży) w Niderlandach;
b)
odnośnie do relacji wertykalnej między rynkiem hurtowych dostaw i nabywania (filmowych) kanałów telewizyjnych typu Premium Pay (po stronie podaży) w Niderlandach z jednej strony oraz rynkiem niższego szczebla dystrybucji detalicznej (płatnych) usług telewizyjnych w Niderlandach, z drugiej strony;
c)
odnośnie do horyzontalnego nakładania się działalności stron na rynkach dostaw i nabywania podstawowych kanałów telewizyjnych i kanałów typu Premium Pay (po stronie nabywania), co prowadziłoby do wstrzymywania, opóźnienia lub utrudnienia usług audiowizualnych OTT.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że o ile spełnione zostaną wszystkie zobowiązania zaproponowane przez strony oraz wszystkie zobowiązaniami rozważane łącznie, nie jest prawdopodobne, aby zgłoszona koncentracja zakłóciła w znaczący sposób skuteczną konkurencję na rynku wewnętrznym ani na znacznej jego części.
9.
Komitet Doradczy zgadza się ze stanowiskiem Komisji, w myśl którego zgłoszona koncentracja powinna zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz Porozumieniem EOG zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.145.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 29 września 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7000 - Liberty Global/Ziggo - Sprawozdawca: Węgry.
Data aktu: 01/05/2015
Data ogłoszenia: 01/05/2015