Zaproszenie do składania wniosków - GR/001/15 - Wsparcie dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa.

Zaproszenie do składania wniosków

GR/001/15

Wsparcie dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa

(2015/C 13/04)

(Dz.U.UE C z dnia 16 stycznia 2015 r.)

1.
Cele i opis

Głównym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości na temat wartości praw własności intelektualnej i związanych z nimi korzyści, a także szkód wynikających z naruszania takich praw. Cel ten ma być realizowany poprzez udział zainteresowanych stron, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych i mediów oraz stymulację kontaktów międzyludzkich.

Cele szczegółowego zaproszenia do składana wniosków to: zapoznanie obywateli UE z tematyką własności intelektualnej i wartością takiej własności oraz poinformowanie o zagrożeniach wynikających z podrabiania i piractwa, przedstawienie skutków własności intelektualnej dla codziennego życia obywatela UE, obalenie mitów oraz zmiana mentalności w kwestii własności intelektualnej, a szczególnie podrabiania i piractwa.

Spodziewane rezultaty:

-
poinformowanie obywateli UE - szczególnie priorytetowych grup docelowych, takich jak decydenci i media, MŚP i młodzież - o własności intelektualnej i związanych z nią kwestiach, zwłaszcza poprzez poprawę stanu wiedzy o tematyce własności intelektualnej dzięki zastosowaniu bardziej kreatywnych i pozytywnych środków dostarczania informacji, bliższe powiązanie własności intelektualnej z codziennym życiem obywateli oraz informowanie o korzyściach wynikających z własności intelektualnej w kontekście innowacji, kreatywności, rozwoju i zatrudnienia,
-
tworzenie praw własności poprzez wspieranie rozwoju emocjonalnego stosunku do własności intelektualnej w celu zapewnienia dostrzegalności korzyści wynikających z własności intelektualnej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym dzięki połączeniu rozwoju w obszarze własności intelektualnej z życiem codziennym obywateli,
-
zmiana nastawiania, a ostatecznie zachowań, poprzez udział w obalaniu uprzedzeń i przedstawianie własności intelektualnej poprzez działania z zakresu podnoszenia świadomości w kontekście osobistych interesów.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do odpowiedzi na niniejsze zaproszenie do składania wniosków kwalifikują się wnioskodawcy:

-
będący publicznym lub prywatnym podmiotem prawnym, takim jak:
-
organizacja niekomercyjna, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa,
-
organ publiczny szczebla lokalnego, regionalnego lub krajowego,
-
uczelnia wyższa, fundacja...,
-
zarejestrowani w jednym z 28 państw członkowskich, którzy przedstawią wystawiony w kraju rejestracji dowód prawidłowego rozpoczęcia i rejestracji działalności trwającej co najmniej dwa lata.

Za kwalifikujące się nie uznaje się podmiotów publicznych otrzymujących środki finansowe lub wsparcie od UHRW w ramach innych form finansowania, takich jak programy współpracy, których cele są identyczne z celami niniejszego zaproszenia do składania wniosków (np. krajowe i regionalne urzędy ds. własności intelektualnej, organizacje międzynarodowe).

W przypadku gdy w ramach danego wniosku wnioskodawca występuje wspólnie z powiązanymi partnerami, niezależnie od ich roli w projekcie, każdy z partnerów musi spełniać kryteria kwalifikowalności mające zastosowanie do wnioskodawcy oraz podpisać list intencyjny.

Za koordynację i złożenie wniosku - w imieniu wszystkich uczestników - odpowiada jeden wnioskodawca, będący pełnomocnikiem organizacji wnioskodawcy.

O dotację nie mogą się ubiegać osoby fizyczne.

3.
Kwalifikujące się działania

Maksymalny czas trwania (okres kwalifikowalności) wynosi 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o udzielenie dotacji. Możliwe jest przedłużenie tego okresu o nie więcej niż 6 dodatkowych miesięcy.

Szczegółowe sektory lub tematy działań muszą dotyczyć własności intelektualnej i kwestii związanych z podrabianiem i piractwem w obszarze praw własności intelektualnej.

Działania muszą być realizowane w jednym lub większej liczbie następujących krajów: państwa członkowskie UE 28.

Rodzaje działań, które mogą być finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków: działania z zakresu podnoszenia świadomości umożliwiające pomiar i ocenę w oparciu o zdefiniowane wcześniej kluczowe wskaźniki skuteczności działania. Zalecane są działania o wymiarze interaktywnym, w tym powiązane z mediami społecznościowymi/platformami internetowymi.

Nie uznaje się za kwalifikujące się następujących rodzajów działań:

-
projekty dotyczące wyłącznie lub głównie indywidualnego sponsorowania uczestnictwa lub działań związanych z wystąpieniami ustnymi na warsztatach, seminariach, konferencjach, kongresach lub innych imprezach;
-
projekty dotyczące wyłącznie lub głównie indywidualnych stypendiów na studia lub szkolenia.

Działania finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków obejmują np. (bez ograniczenia do tychże):

-
działania dotyczące mediów i mediów społecznościowych,
-
produkcja i upowszechnianie materiałów audiowizualnych, publikacji, treści elektronicznej,
-
organizacja imprez, targów, wystaw, szkoleń itp.,
-
działania informacyjno-rozrywkowe (debaty, programy dla młodzieży, quizy, programy muzyczne...),
-
narzędzia internetowe, działania internetowe, rozwiązania internetowe itp. Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 6 wskazówek dla wnioskodawców.
4.
Kryteria wykluczenia

Wnioskodawca nie może znajdować się w sytuacji wykluczającej jego uczestnictwo lub przyznanie dotacji w rozumieniu rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii i jego zasad stosowania.

5.
Kryteria wyboru

Wnioskodawcy przedstawiają uzupełnione i podpisane oświadczenie potwierdzające ich status osoby prawnej oraz finansową i operacyjną zdolność do realizacji zaproponowanych działań.

6.
Kryteria przyznawania dotacji

W ramach oceny za wniosek, wynoszącej maksymalnie 100 punktów, poszczególne kryteria przyznawania dotacji mają następujące znaczenie:

Próg minimalny Próg maksymalny
1. Istotność i ogólne znaczenie projektu 15 25
2. Zasięg i skutki 15 25
3. Zrównoważony charakter i powtarzalność projektu 12 20
4. Metodyka 12 20
5. Opłacalność 6 10
Ogółem 60 100

Finansowanie może być przyznane w przypadku wniosków, które uzyskały:

-
przynajmniej 60 punktów ogółem oraz
-
przynajmniej minimalną liczbę punktów z każdego podkryterium. Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 9 wskazówek dla wnioskodawców.
7.
Budżet

Całkowity dostępny budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 500 000 EUR.

Wkład finansowy UHRW nie może przekraczać 80 % całkowitej kwoty kosztów kwalifikowalnych określonej przez wnioskodawcę i musi się mieścić w przedziale od 15 000 do 50 000 EUR.

Urząd zastrzega sobie prawo do nierozdzielenia wszystkich dostępnych środków.

8.
Termin składania wniosków

Pakiet zgłoszeniowy dostępny jest w internecie pod adresem: https://oami.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wniosek o dotację należy złożyć w jednym z następujących języków: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim lub włoskim - przy wykorzystaniu oficjalnego pakietu zgłoszeniowego. Zalecane jest złożenie wniosku w języku angielskim.

Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2015 r. pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub osobiście pod następującym adresem UHRW:

Office for Harmonization in the Internal Market (Trade Marks and Designs) Avenida de Europa 4 03008 Alicante ESPAÑA

Wnioski składane w inny sposób będą odrzucane.

Nie będą uwzględniane wnioski niezawierające wszystkich wymaganych załączników i złożone po terminie.

Szczegółowe informacje przedstawiono w pkt 14 wskazówek dla wnioskodawców.

9.
Pełne informacje szczegółowe

Pełny tekst wskazówek dla wnioskodawców dostępny jest w internecie pod adresem: https://oami.europa.eu/ ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać z zachowaniem wszystkich warunków określonych we wskazówkach dla wnioskodawców i z wykorzystaniem udostępnionych formularzy.

10.
Kontakt

W przypadku problemów technicznych dotyczących pakietu zgłoszeniowego lub pytań dotyczących procesu złożenia wniosku prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: grants@oami.europa.eu

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.13.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/001/15 - Wsparcie dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa.
Data aktu: 16/01/2015
Data ogłoszenia: 16/01/2015