Streszczenie opinii w sprawie wniosku Komisji dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Streszczenie opinii Europejskiego Rzecznika Ochrony Danych w sprawie wniosku Komisji dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

(Niniejsza opinia jest dostępna w pełnym brzmieniu w języku angielskim, francuskim i niemieckim na stronie internetowej EIOD: http://www.edps.europa.eu)

(2014/C 390/02)

(Dz.U.UE C z dnia 5 listopada 2014 r.)

1.
Wprowadzenie
1.1.
Konsultacja z EIOD
1.
W dniu 9 kwietnia 2014 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwany "wnioskiem") 1 . W tym samym dniu Komisja przesłała wniosek do konsultacji Europejskiemu Inspektorowi Ochrony Danych.
1.2.
Cel i zakres wniosku
2.
Ogólnym celem wniosku jest "ułatwienie każdemu potencjalnemu założycielowi spółki, w szczególności MŚP, założenie spółki za granicą". W związku z tym wniosek ma zapewnić "harmonizacj[ę] warunków tworzenia i działania jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością". We wniosku przewidziano "możliwość rejestracji spółki online oraz [...] standardowy wzór umowy spółki, minimalny wymóg kapitałowy wynoszący 1 EUR, jak również test bilansowy i oświadczenie o wypłacalności". Ponadto w celu zapewnienia przejrzystości wymaga się ujawnienia pewnych informacji dotyczących spółki jednoosobowej w publicznie dostępnym rejestrze 2 .
3.
Wnioski
-
Inspektor z uznaniem przyjmuje konsultację przedmiotowego wniosku z EIOD oraz fakt, iż we wniosku ograniczono gromadzenie danych na temat aktualnych przypadków braku zdolności do pełnienia funkcji, a także wskazano, że wymiana informacji może się odbywać za pośrednictwem systemu IMI.
-
W niniejszej opinii Inspektor zaleca następujące dodatkowe ulepszenia:
-
Należy dodać nowy przepis prawa materialnego lub przynajmniej motyw odnoszący się do obowiązującego prawodawstwa dotyczącego ochrony danych, w tym do "przepisów krajowych wdrażających dyrektywę 95/46/WE".
-
W preambule należy odnieść się do faktu, iż miała miejsce konsultacja z EIOD.
-
We wniosku należy uściślić, jakie dane osobowe mogą być wymieniane za pośrednictwem systemu IMI, w tym, czy mogą być gromadzone dodatkowe informacje na temat przypadków braku zdolności do pełnienia funkcji.
-
W jednym z przepisów prawa materialnego wniosku należy bardziej precyzyjnie wskazać dokumenty przewidziane do publicznego udostępnienia w oparciu o szczegółową ocenę proporcjonalności, a także wskazać, że wszelkie publikacje wymagać będą zachowania gwarancji ochrony danych wynikających z prawa krajowego.
-
Ponadto we wniosku należy wskazać, że dane osobowe udostępnianie publicznie na podstawie wniosku mogą być wykorzystywane do celów przejrzystości i rozliczalności, nie mogą natomiast być wykorzystywane do celów niezgodnych z celem, w którym zostały zebrane.
-
Wreszcie też, wniosek powinien zawierać wymóg zapewnienia przez rejestry/spółki środków technicznych i organizacyjnych w celu ograniczenia dostępności informacji dotyczących osób fizycznych (takich jak jedyny wspólnik lub przedstawiciel spółki) po upływie określonego czasu.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 lipca 2014 r.

Giovanni BUTTARELLI
Zastępca Europejskiego Rzecznika Ochrony Danych
1 COM(2014) 212 wersja ostateczna.
2 Pkt 1, 2 i 3 uzasadnienia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024