united kingdom
ukraine

Opinia odnosząca się do zalecenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2533/98 dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (EBC/2014/13).

OPINIA KOMISJI
z dnia 13 października 2014 r.
odnosząca się do zalecenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2533/98 dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (EBC/2014/13)

(2014/C 362/01)

(Dz.U.UE C z dnia 14 października 2014 r.)

1.

 Wprowadzenie

1.1.
W dniu 20 czerwca 2014 r. Europejski Bank Centralny (EBC) przedłożył zalecenie w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2533/98 dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (EBC/2014/13). W dniu 15 lipca 2014 r. Rada postanowiła zasięgnąć opinii Komisji Europejskiej w sprawie tego wniosku.
1.2.
Ponieważ zalecenie to ma szczególne znaczenie dla nadzoru nad instytucjami, rynkami i infrastrukturami finansowymi oraz dla stabilności systemu finansowego, a także dla statystyki europejskiej, Komisja z zadowoleniem przedstawia swoją opinię w tej sprawie.
1.3.
EBC zaleca, aby EBC, któremu powierzono określone funkcje w zakresie nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzającego Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi 1 , mógł wykorzystywać poufne informacje statystyczne do wykonywania tych funkcji. EBC zaleca również, by w celu wspierania wykonywania odpowiednich zadań mogło mieć miejsce przekazywanie poufnych informacji statystycznych pomiędzy członkami ESBC i innymi organami państw członkowskich i Unii odpowiedzialnymi za a) nadzór nad instytucjami, rynkami i infrastrukturami finansowymi oraz b) stabilność systemu finansowego, oraz ich przekazywanie do Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Wspomnianymi organami mogą być m.in. właściwe organy odpowiedzialne za nadzór i nadzór makroostrożnościowy, europejskie urzędy nadzoru, Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego, a także organy właściwe w zakresie przeprowadzania restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych.

2.

 Uwagi szczegółowe

2.1.
Zalecana zmiana polega m.in. na dodaniu ust. 4a do art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 2 , aby umożliwić przekazywanie i wykorzystywanie informacji statystycznych zbieranych przez ESBC pomiędzy członkami ESBC a odpowiednimi organami.
2.2.
Komisja popiera cele przyświecające zaleceniu EBC - ograniczenie do minimum obciążenia sprawozdawczego przedsiębiorstw, zapewnienie, aby dane były zbierane tylko jeden raz, a także dostarczenie organom UE i państw członkowskich odpowiedzialnym za nadzór nad instytucjami, rynkami i infrastrukturami finansowymi oraz stabilność systemu finansowego informacji niezbędnych do realizacji ich zadań.
2.3.
Niemniej jednak Komisja musi podkreślić znaczenie ochrony poufności informacji statystycznych przy tworzeniu statystyk europejskich.
2.4.
Dlatego też Komisja chciałaby, aby bezpośrednio w rozporządzeniu (WE) nr 2533/98 zawarte były jasne i restrykcyjne definicje przedmiotowych danych oraz potencjalne sposoby ich wykorzystania. Jeśli chodzi o organy otrzymujące informacje, należy wyraźnie zaznaczyć, że muszą one ściśle przestrzegać wymogów dotyczących zachowania poufności, w tym także środków ochrony fizycznej i logicznej oraz ograniczeń czasowych. Obecnie tak nie jest, ponieważ obowiązki te odnoszą się wyłącznie do członków ESBC (art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2533/98).
2.5.
Zasada poufności informacji statystycznych ma decydujące znaczenie dla utrzymania zaufania tak obywateli, jak i przedsiębiorstw. Dlatego jest ona stosowana w obydwu systemach odpowiedzialnych za tworzenie statystyk europejskich, a mianowicie w Europejskim Systemie Statystycznym (ESS) i ESBC. Podczas gdy zasada ta jest wdrożona w podstawowych ramach prawnych dla ESS - rozporządzeniu (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej 3 - poprzez wyraźny zakaz wykorzystywania uzyskanych danych do celów innych niż statystyczne, z nielicznymi i ściśle określonymi wyjątkami od tego przepisu, to w podstawowych ramach prawnych dla ESBC - rozporządzeniu (WE) nr 2533/98 - ustanowiony jest dość obszerny i niezbyt jasno zdefiniowany wykaz wyjątków 4 .
2.6.
Ten wykaz wyjątków należy, jak obecnie zaleca EBC, dalej rozszerzyć, tak aby dane mogły być wykorzystywane również przez podmioty spoza ESBC, które odpowiadają za zadania związane z nadzorem nad instytucjami, rynkami i infrastrukturami finansowymi oraz nadzór makroostrożnościowy.
2.7.
Jeśli w kontekście aktualnego zalecenia dotyczącego rozszerzenia wykazu wyjątków nie zostaną przyjęte jasne i rygorystyczne zasady oraz warunki, Komisja będzie mieć pod kilkoma względami poważne powody do niepokoju. Po pierwsze dlatego, że podmioty, które nie są częścią ESBC ani producentami statystyk, miałyby prawo dostępu do informacji. Podmioty te nie są związane zasadami deontologii zawodowej, które mają zastosowanie do organów statystycznych na podstawie wyżej wymienionych rozporządzeń i Europejskiego kodeksu praktyk statystycznych. Po drugie, ze względu na charakter informacji, do których trzeba zapewnić dostęp, i ich zamierzone wykorzystanie do celów nadzoru finansowego. Dane handlowe, których poufność ma duże znaczenie dla osób, których dane dotyczą, byłyby wykorzystywane do celów monitorowania i weryfikacji. Dane administracyjne mogą być wprawdzie wykorzystywane do celów statystycznych, jednak wykorzystywanie poufnych informacji statystycznych do celów administracyjnych nie byłoby zgodne ze zwykłymi zasadami statystycznymi. Po trzecie, ponieważ ESBC może nie być w stanie zagwarantować, że podmioty spoza ESBC będą chronić dane w pełnym wymaganym zakresie. Mogłoby to osłabić zaufanie obywateli do organów statystycznych i w rezultacie negatywnie wpłynąć na wskaźniki odpowiedzi i jakość przekazywanych danych.
2.8.
Szczególne przepisy mają zastosowanie do danych pochodzących z ESS, które zostały przekazane do ESBC (w szczególności art. 8a rozporządzenia (WE) nr 2533/98). Proponowane zmiany nie mają bezpośredniego wpływu na te przepisy. Komisja uważa jednak, że niezbędne są dodatkowe zabezpieczenia. Powinny być one określone w rozporządzeniu (WE) nr 2533/98, a nie dopiero na późniejszym etapie w umowach dwustronnych między EBC i Komisją (Eurostat) 5 albo między innymi członkami ESBC i ESS.

3.

 Podsumowanie

3.1.
Komisja popiera cele przyświecające zaleceniu EBC - ograniczenie do minimum obciążenia sprawozdawczego przedsiębiorstw, zapewnienie, aby dane były zbierane tylko jeden raz, a także dostarczenie organom UE i państw członkowskich odpowiedzialnym za nadzór nad instytucjami, rynkami i infrastrukturami finansowymi oraz stabilność systemu finansowego informacji niezbędnych do realizacji ich zadań.
3.2.
Niemniej jednak Komisja musi podkreślić znaczenie ochrony poufności informacji statystycznych przy tworzeniu statystyk europejskich. Aby w jak największym stopniu chronić tę zasadę, rozporządzenie powinno zawierać jasne i restrykcyjne definicje przedmiotowych danych oraz potencjalne sposoby ich wykorzystania. Jeśli chodzi o organy otrzymujące informacje, należy wyraźnie zaznaczyć, że muszą one ściśle przestrzegać wymogów dotyczących zachowania poufności, w tym także środków ochrony fizycznej i logicznej oraz ograniczeń czasowych.
3.3.
W związku z powyższym Komisja jest zdania, że obawy wyrażone powyżej trzeba odpowiednio uwzględnić w rozporządzeniu (WE) nr 2533/98.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 października 2014 r.

W imieniu Komisji
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
1 Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 63.
2 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
3 Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164.
4 Zob. art. 20 w związku z art. 2 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (WE) nr 223/2009 do celów ESS oraz art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 do celów ESBC.
5 Eurostat jest organem statystycznym Unii odpowiedzialnym za opracowywanie, tworzenie i rozpowszechnianie statystyk europejskich.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.362.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia odnosząca się do zalecenia Europejskiego Banku Centralnego w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2533/98 dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (EBC/2014/13).
Data aktu: 13/10/2014
Data ogłoszenia: 14/10/2014