united kingdom
ukraine

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru eksperta zastępującego jednego z członków grupy ekspertów zainteresowanych stron ds. zamówień publicznych.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru eksperta zastępującego jednego z członków grupy ekspertów zainteresowanych stron ds. zamówień publicznych

(2014/C 342/07)

(Dz.U.UE C z dnia 1 października 2014 r.)

Decyzją z dnia 3 września 2011 r. 1 ("decyzja") Komisja ustanowiła grupę ekspertów zainteresowanych stron ds. zamówień publicznych. Wspomniana grupa ekspertów zastąpi Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych utworzony decyzją Komisji z dnia 26 maja 1987 r. 2 . Zadaniem grupy jest dostarczanie Komisji wysokiej jakości dogłębnych informacji prawnych, ekonomicznych, technicznych lub praktycznych oraz wiedzy fachowej w celu wsparcia kształtowania polityki UE w dziedzinie zamówień publicznych.

Zgodnie z art. 4 decyzji grupa ekspertów składać się będzie z 20 członków. Sześciu członków zostanie wybranych do występowania we własnym imieniu i będzie działać niezależnie i w interesie publicznym. Pozostali członkowie mogą zostać wyznaczeni do reprezentowania wspólnego interesu istotnego w kontekście zamówień lub do reprezentowania organizacji w szerszym znaczeniu.

W dniu 6 lipca 2012 r. Dyrektor Generalny DG ds. Rynku Wewnętrznego i Usług wyznaczył 20 członków grupy na trzyletnią odnawialną kadencję. W następstwie decyzji dyrektora generalnego DG MARKT dotyczącej zastąpienia jednego członka grupy służby Komisji zapraszają do zgłaszania kandydatur do celów wyboru nowego członka grupy, który reprezentowałby wspólny interes, istotny w kontekście zamówień, lub reprezentowałby organizacje w szerszym znaczeniu, zgodnie z art. 4 decyzji.

Komisja poszukuje eksperta posiadającego bezpośrednie doświadczenie związane z udzielaniem zamówień publicznych, albo ze względu na jego umiejscowienie w łańcuchu dostaw, po stronie zamawiającego, albo z uwagi na jego stałą styczność z dziedziną zamówień publicznych lub doświadczenie w tej dziedzinie. Może być to ekspert reprezentujący sektor przedsiębiorstw, w tym MŚP, związki instytucji zamawiających, środowisko akademickie, prawnik, ekonomista, ekspert w zakresie statystyki lub w innej dziedzinie.

W każdym przypadku, przy ocenie zgłoszeń, Komisja będzie brać pod uwagę następujące kryteria:

udokumentowane kompetencje i doświadczenie, w tym na poziomie europejskim lub międzynarodowym, w obszarach związanych z zamówieniami publicznymi, w szczególności w zakresie:
praktycznego doświadczenia związanego ze stosowaniem procedur udzielania zamówień publicznych,
tworzenia długoterminowych i wysoce złożonych partnerstw publiczno-prywatnych i zinstytucjonalizowanych partnerstw publiczno-prywatnych oraz koncesji,
współpracy publiczno-publicznej oraz relacji między gminami, podmiotami publicznymi oraz podmiotami prawa publicznego,
udziału MŚP w przetargach publicznych,
środowiskowych i społecznych aspektów zamówień publicznych,
zamówień elektronicznych, w szczególności fazy poprzedzającej udzielenie zamówienia,
analizy ekonomicznej rynków zamówień publicznych,
związków między zamówieniami publicznymi a dziedzinami konkurencji/pomocy państwa,
międzynarodowego wymiaru zamówień publicznych,
innowacji w kontekście zamówień publicznych,
zamówień w dziedzinie obronności i newralgicznego bezpieczeństwa,

oraz bardziej ogólnie:

krajowych, europejskich i międzynarodowych przepisów dotyczących zamówień,
konieczność zapewnienia zrównoważonego składu grupy pod względem interesów i wiedzy fachowej w kontekście zamówień, jak również pod względem płci oraz pochodzenia geograficznego 3 .

Członek grupy ekspertów musi być obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub kraju przystępującego bądź państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podpisane zgłoszenia muszą zostać przesłane najpóźniej do dnia 24 października 2014 r. Datę przesłania ustala się w następujący sposób:

a)
w przypadku przesłania zgłoszenia drogą elektroniczną obowiązuje data wysłania emaila. Zgłoszenia przesyłane pocztą elektroniczną należy przesyłać na adres Markt-c2@ec.europa.eu, a w temacie należy wpisać "Applications for stakeholder expert group on PP";
b)
w przypadku przesłania zgłoszenia pocztą decydująca jest data stempla pocztowego. Adres pocztowy do celów przesyłania zgłoszeń to: European Commission, DG for Internal Market and Services, Rue Spa 2, Office 05/053, 1049 Bruksela, Belgia. Przedmiot: "Applications for stakeholder expert group on PP";
c)
w przypadku osobistego doręczenia zgłoszenia za datę przesłania uznaje się datę na pokwitowaniu wydawanym w momencie doręczenia.

Posiedzenia grupy prowadzone będą w języku angielskim albo (oraz) francuskim. W związku z tym z powodów praktycznych kandydat musi posiadać zdolność swobodnego wypowiadania się w jednym z tych języków oraz przynajmniej bierną znajomość obu tych języków na poziomie zaawansowanym. Zgłoszenia należy sporządzać w języku angielskim albo francuskim, wskazując wyraźnie obywatelstwo kandydata oraz załączając niezbędne dokumenty.

Wszyscy kandydaci muszą przedstawić życiorys opisujący posiadane wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz znajomość języków (czynną i bierną). Wymagane są również następujące informacje:

nazwa instytucji/organizacji, dla której pracuje kandydat, oraz staż tej pracy,
konkretne projekty oraz/lub zadania, w które był zaangażowany i które mają szczególne znaczenie w kontekście zamówień,
wszelkie opublikowane prace w zakresie zamówień,
wszelkie uzyskane doświadczenie na poziomie unijnym i międzynarodowym, oraz
wszelkie reprezentowane przez kandydata interesy, które mogą zagrażać jego niezależności.

Służby Komisji zastrzegają sobie prawo do zażądania na późniejszym etapie wszelkich dokumentów uzupełniających oraz do zastąpienia każdego członka, który przedstawił nieścisłe lub nieprawdziwe oświadczenia w odniesieniu do wspomnianych wyżej informacji.

Zgodnie z art. 4 decyzji wszyscy członkowie grupy zobowiązani są do aktywnego udziału w posiedzeniach oraz, w razie potrzeby, w przygotowaniach do posiedzeń oraz działaniach następczych. Przewiduje się, że posiedzenia grupy będą odbywać się co najmniej dwa razy w roku.

Służby Komisji wybiorą członka grupy na trzyletnią kadencję, która może zostać jednokrotnie odnowiona. Członkowie muszą przestrzegać zasady poufności określonej w art. 5 decyzji Komisji ustanawiającej przedmiotową grupę ekspertów 4 . Członkowie powołani do występowania we własnym imieniu muszą działać niezależnie i w interesie publicznym.

Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez członków w związku z wykonywaniem ich pracy związanej z działalnością grupy będą zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji, w ramach dostępnych środków budżetowych. Za pełnienie swoich obowiązków w ramach grupy członkowie nie będą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.

Nazwiska członków zostaną opublikowane w rejestrze grup ekspertów 5 .

Dane osobowe będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 6 .

Dodatkowych informacji udzielają: pani Marta Micietova, pani Csilla Szalai i pani Irena Alis Riviere-Osipov, telefon: +32 22984107, e-mail: Markt-c2@ec.europa.eu

Informacje dotyczące wyników selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej DG MARKT oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

1 Decyzja Komisji z dnia 3 września 2011 r. ustanawiająca przy Komisji grupę ekspertów zainteresowanych stron ds. zamówień publicznych oraz zastępująca decyzję 87/305/EWG ustanawiającą Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych (Dz.U. C 291 z 4.10.2011, s. 2).
2 Decyzja Komisji 87/305/EWG z dnia 26 maja 1987 r. ustanawiająca Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych (Dz.U. L 152 z 12.6.1987, s. 32).
3 Decyzja Komisji 2000/407/WE z dnia 19 czerwca 2000 r. dotycząca zapewnienia równowagi płci w powołanych przez nią komitetach i grupach ekspertów (Dz.U. L 154 z 27.6.2000, s. 34).
4 Zob. przypis 1.
5 Członkowie, którzy nie życzą sobie, aby ujawniono ich nazwisko, mogą złożyć wniosek o wyłączenie ich z powyższej zasady. Wniosek o nieujawnianie nazwiska członka grupy ekspertów będzie uznany za uzasadniony, jeżeli publikacja mogłaby zagrozić jego bezpieczeństwu lub nietykalności osobistej bądź stanowić nieuzasadnione naruszenie prywatności.
6 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.342.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru eksperta zastępującego jednego z członków grupy ekspertów zainteresowanych stron ds. zamówień publicznych.
Data aktu: 01/10/2014
Data ogłoszenia: 01/10/2014