Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. - Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE.

HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE

(2014/C 227/08)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lipca 2014 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III 1 , w szczególności jego art. 8 lit. a) ("działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2014 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2 w celu wdrożenia programu Herkules III w 2014 r., w szczególności sekcja 6.1 działania 1, 2, 3 i 6 programu prac ("szczegółowe działania związane z pomocą techniczną").

W decyzji w sprawie finansowania na 2014 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego pomocy technicznej w dochodzeniach w sprawach dotyczących papierosów i wsparcia dochodzeniowego.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do organów administracji krajowej lub regionalnej ("wnioskodawcy") dowolnego państwa członkowskiego lub dowolnego państwa spoza Unii Europejskiej, które wspierają wzmacnianie unijnych działań zmierzających do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

3.
Działania kwalifikowalne

Działania, które kwalifikują się do finansowania w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, to:

1.
zakup i utrzymanie narzędzi i metod dochodzeniowych stosowanych w walce z nieprawidłowościami, nadużyciami finansowymi i korupcją działającymi na szkodę interesów finansowych Unii, w tym specjalistyczne szkolenia niezbędne do posługiwania się narzędziami dochodzeniowymi. Do wspomnianych narzędzi dochodzeniowych należą:
-
wyposażenie techniczne służące do nadzoru elektronicznego i mobilnego, w tym zakup i dostosowanie samochodów przeznaczonych do tego celu,
-
wyposażenie techniczne do analizy dowodów w wersji cyfrowej,
-
wyposażenie techniczne do odczytywania zaszyfrowanych wiadomości;
2.
zakup i konserwacja urządzeń służących do inspekcji kontenerów, samochodów ciężarowych, wagonów kolejowych i pojazdów na granicach zewnętrznych Unii i na jej terytorium w celu wykrycia przemycanych i podrobionych towarów przywożonych do Unii, przy czym celem lub skutkiem tego przywozu jest uchylenie się od zapłaty cła lub akcyzy. Do tych urządzeń należą:
-
zakupione przenośne i stacjonarne skanery (RTG) (w tym koszty związane z ich instalacją i konserwacją 3 ), wykorzystywane przez służby celne do sprawdzania kontenerów, samochodów ciężarowych i osobowych przekraczających granice zewnętrzne UE lub przejeżdżające przez terytorium państwa członkowskiego w ramach tranzytu, w celu przeprowadzenia kontroli dotyczących obecności nielegalnych towarów, w szczególności przemycanych lub podrobionych papierosów i tytoniu,
-
szkolenia dla funkcjonariuszy celnych w zakresie obsługi skanerów, jak również szkolenia w zakresie prawidłowego odczytywania obrazów uzyskanych ze skanerów,
-
oprogramowanie i sprzęt komputerowy umożliwiające wymianę obrazów wygenerowanych przez różne rodzaje skanerów w ramach danej służby celnej i między różnymi służbami celnymi UE;
3.
zakup, transport i szkolenia zwierząt wykorzystywanych do wykrywania przemycanych i nielegalnych towarów na podstawie ich właściwości zapachowych oraz pomieszczenia i pokarm dla tych zwierząt. Do zwierząt tych należą psy policyjne, a także ewentualnie inne zwierzęta, takie jak szczury, świnie lub pszczoły, o ile wnioskodawca jest w stanie wykazać, że ich wykorzystanie w omawianym celu zostało potwierdzone wynikami badań naukowych. Prowadzone w związku z powyższym wymogiem działania w zakresie badań naukowych i rozwoju są wyłączone z zakresu niniejszego zaproszenia;
4.
zakup, konserwacja i połączenie systemów rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów (zautomatyzowanych systemów rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych - ANPRS) lub kodów kontenerów w celach związanych z ochroną interesów finansowych Unii, o ile systemy te nie nakładają się na istniejące systemy finansowane przez UE, takie jak sieć EUCARIS 4 lub systemy ERRU i RESPER 5 . Działanie to obejmuje specjalistyczne szkolenia niezbędne do obsługiwania tych systemów;
5.
zakup usług wspierających zdolność państw członkowskich w zakresie przechowywania i niszczenia zajętych papierosów i tytoniu.
4.
Kryteria przyznania wsparcia

Każde przedstawione kwalifikowalne działanie będzie oceniane na podstawie następujących kryteriów:

-
wartość dodana wniosku dla ochrony interesów finansowych Unii,
-
zgodność z celami operacyjnymi programu,
-
jakość,
-
relacja jakości do ceny.
5.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 7.450.000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych. W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach wsparcie finansowe może zostać zwiększone do maksymalnego poziomu 90 % kosztów kwalifikowalnych. W niniejszym zaproszeniu wymieniono kryteria, które zostaną zastosowane, aby ustalić, że dany przypadek jest wyjątkowy i należycie uzasadniony.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FMB-HERCULE-TA@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

7.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w poniedziałek 1 września 2014 r.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia programu prac na 2014 r. oraz finansowania wdrażania programu Herkules III, C(2014)3391 z dnia 26 maja 2014.
3 Koszty konserwacji nieobjęte gwarancją.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.227.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. - Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE.
Data aktu: 17/07/2014
Data ogłoszenia: 17/07/2014