Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.

NOTA INFORMACYJNA

Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8

(2013/C 366/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2013 r.)

W art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009 1 przewiduje się, że państwa członkowskie mogą, ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka, zabronić wywozu produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia lub wymagać zezwolenia na ich wywóz. Zgodnie z art. 8 ust. 4 tego rodzaju środki są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niderlandy zawiadomiły Komisję o uchyleniu dekretu Stcrt. 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r. dotyczącego usług pośrednictwa w zakresie niektórych produktów podwójnego zastosowania i wywozu takich produktów do Syrii oraz o zastąpieniu go dekretem Stcrt. 2013 nr 25632 opublikowanym dnia 13 września 2012 r., który wprowadza następujące środki:

1)
Wymóg uzyskania ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka zezwolenia na wywóz niektórych produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I. Środek ten ma zastosowanie do wywozu, gdy krajami przeznaczenia są Syria i Egipt, poniżej wymienionych produktów, które mogą zostać użyte do represji wewnętrznych:
Nr Produkt
1. Broń palna, amunicja i powiązany osprzęt:
1.1. broń palna nieobjęta pozycjami ML 1 i ML 2 wspólnego wykazu uzbrojenia
1.2. amunicja przeznaczona specjalnie do broni palnej wymienionej w pkt 1.1 i specjalnie do niej zaprojektowane części
1.3. celowniki do broni nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
2. Bomby i granaty nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
3. Pojazdy(2):
3.1. pojazdy wyposażone w armatki wodne, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów kontroli zamieszek
3.2. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu obezwładnienia napastników za pomocą energii elektrycznej
3.3. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu usuwania barykad, również sprzęt budowlany wyposażony w środki ochrony balistycznej
3.4. pojazdy specjalnie zaprojektowane do transportu lub transferu więźniów lub aresztantów
3.5. pojazdy specjalnie zaprojektowane do rozmieszczania przenośnych zapór(3)
3.6. elementy pojazdów wyszczególnionych w pkt 3.1-3.5 specjalnie zaprojektowane do celów kontroli zamieszek
4. Substancje wybuchowe i powiązany sprzęt:
4.1. sprzęt i urządzenia specjalnie zaprojektowane do wywoływania eksplozji przez użycie środków elektrycznych i nieelektrycznych, w tym: urządzenia zapłonowe, detonatory, zapalniki, pobudzacze, lont detonujący oraz specjalnie zaprojektowane do nich części z wyjątkiem sprzętu i urządzeń zaprojektowanych do określonych celów handlowych, których działanie polega na uruchomieniu środkami wybuchowymi innego sprzętu lub urządzenia, którego funkcja nie polega na wywoływaniu eksplozji (np. układy uruchamiające poduszki powietrzne w samochodach, ochronniki przepięciowe oraz urządzenia uruchamiające lub przeciwpożarowe instalacje tryskaczowe)
4.2. ładunki wybuchowe do cięcia liniowego nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
4.3. inne materiały wybuchowe nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia i powiązane substancje:
a) amatol
b) nitroceluloza (zawierająca więcej niż 12,5 % azotu)
c) nitroglikol
d) tetraazotan pentaerytrytolu (PETN)
e) chlorek pikrylu
f) 2,4,6-trójnitrotoluen (TNT)
5. Sprzęt ochronny nieobjęty pozycją ML 13 wspólnego wykazu uzbrojenia(4):
5.1. kamizelki kuloodporne zapewniające ochronę balistyczną lub przed pchnięciem nożem
5.2. hełmy zapewniające ochronę przed pociskami lub przed odłamkami, hełmy używane do ochrony w trakcie zamieszek, tarcze i tarcze balistyczne
6. Symulatory inne niż objęte pozycją ML 14 wspólnego wykazu uzbrojenia, przeznaczone do szkoleń w posługiwaniu się bronią palną oraz specjalnie do nich zaprojektowane oprogramowanie
7. Sprzęt noktowizyjny i termowizyjny oraz wzmacniacze obrazu, inne niż objęte wspólnym wykazem uzbrojenia
8. Drut ostrzowy
9. Noże wojskowe, noże bojowe i bagnety o długości ostrza przekraczającej 10 cm
10. Urządzenia produkcyjne zaprojektowane specjalnie na potrzeby produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
11. Specjalna technologia do opracowywania, produkcji i stosowania produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
(2) Pozycja ta nie obejmuje pojazdów specjalnie zaprojektowanych do celów przeciwpożarowych.

(3) Do celów pozycji 3.5 pojęcie "pojazdy" obejmuje przyczepy.

(4) Pozycja ta nie obejmuje: (1) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów sportowych; (2) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów bezpieczeństwa pracy.

Wymóg uzyskania zezwolenia na wywóz określonego rodzaju wyposażenia laboratoryjnego, gdy krajem przeznaczenia jest Syria: sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, włącznie z częściami i akcesoriami do takiego sprzętu zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Wymóg uzyskania zezwolenia dla wyżej wymienionych produktów został wprowadzony dekretem 2013 nr 24410 z dnia 2 września 2013 r. po publikacji rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 2 , które obejmowało tylko sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, z wyjątkiem sprzętu włącznie z częściami i akcesoriami, zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Przed publikacją rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 oba wymogi uzyskania zezwolenia stanowiły część dekretu 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r.

1 Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (UE) nr 697/2013 z dnia 22 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 36/2012 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii (Dz.U. L 198 z 23.7.2013, s. 28).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.366.33

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.
Data aktu: 14/12/2013
Data ogłoszenia: 14/12/2013