P7_TC1-COD(2008)0240 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 24 listopada 2010 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/…/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie).

P7_TC1-COD(2008)0240

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 24 listopada 2010 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/.../UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie)

(Dz.U.UE C z dnia 3 kwietnia 2012 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, dyrektywy 2011/65/UE)

ZAŁĄCZNIK 

Oświadczenia

Oświadczenie Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski ubolewa, że Rada nie była gotowa zaakceptować obowiązkową publikację tabel korelacji w kontekście przekształcenia dyrektywy 2002/95/WE. Aby przyspieszyć horyzontalne i międzyinstytucjonalne rozwiązanie tej sprawy, Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską, by w ciągu sześciu miesięcy po przyjęciu tego porozumienia na posiedzeniu plenarnym złożyła sprawozdanie w sprawie praktyki sporządzania przez państwa członkowskie tabel korelacji w dziedzinie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz ich upubliczniania, łącznie z oceną, jak obowiązujące praktyki wpływają na rolę Komisji jako "strażniczki Traktatu" przy kontrolowaniu właściwej transpozycji dyrektyw UE do ustawodawstwa krajowego w dziedzinie ochrony środowiska.

Oświadczenie Komisji w sprawie zakresu stosowania (art. 2 ust. 2)

Z interpretacji art. 2 ust. 2 przez Komisję wynika, że sprzęt elektryczny i elektroniczny (EEE), który nie był objęty zakresem dyrektywy 2002/95/WE, ale zostanie objęty zakresem nowej dyrektywy, nie musi spełniać wymogów tej dyrektywy w ciągu ośmioletniego okresu przejściowego.

Sprzęt EEE, który nie wchodził w zakres dyrektywy 2002/95/WE, lecz który wejdzie w zakres stosowania nowej dyrektywy, obejmuje między innymi sprzęt EEE objęty:

nową kategorią 11 w załączniku I,
nową definicją dotyczącą wyrażenia "uzależnione" w art. 3 pkt 2,
terminem "przewody" w art. 4 oraz związaną z nim definicją w art. 3 pkt 5,
pojazdami dwukołowymi, które nie posiadają homologacji (art. 2 ust. 4 lit. f)).

Z interpretacji art. 2 ust. 2 przez Komisję wynika, że w ciągu ośmioletniego okresu przejściowego państwa członkowskie są zobowiązane do zezwolenia na dalsze udostępnianie na swoim rynku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który nie był objęty zakresem dyrektywy 2002/95/WE, lecz który zostanie objęty zakresem nowej dyrektywy.

Oświadczenie Komisji w sprawie przeglądu (artykuł 24)

Zgodnie z art. 24 Komisja zamierza przeprowadzić, nie później niż trzy lata po wejściu w życie nowej dyrektywy, ocenę skutków (przegląd) dotyczącą art. 2, koncentrując się na zmianach zakresu tej dyrektywy w porównaniu z dyrektywą 2002/95/WE, która jak dotąd nie została objęta oceną skutków.

Przeglądowi temu, na temat którego zostanie sporządzone sprawozdanie dla Rady i Parlamentu Europejskiego, może towarzyszyć wniosek ustawodawczy, jeśli Komisja uzna to za stosowne. Komisja powinna określić zakres przeglądu i wniosku ustawodawczego w ramach swojego uprawnienia do podejmowania inicjatyw ustawodawczych, zgodnie z Traktatami.

Oświadczenie Komisji w sprawie nanomateriałów (motyw 16 i art. 6)

Komisja pragnie zauważyć, że w dalszym ciągu prowadzone są prace mające na celu określenie wspólnej definicji nanomateriałow i zamierza ona w bliskiej przyszłości przyjąć zalecenie Komisji w sprawie wspólnej definicji dla wszystkich odpowiednich dziedzin ustawodawstwa. Zdaniem Komisji przepisy dotyczące ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym obejmują rożne formy (w tym nanoformy) substancji, które są obecnie objęte zakazem, oraz substancji, które będą w przyszłości podlegać priorytetowemu przeglądowi w ramach ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji.

Oświadczenie Komisji w sprawie tabel korelacji

Komisja przypomina o swoim zobowiązaniu do zapewnienia sporządzenia przez wszystkie państwa członkowskie tabel korelacji, w których przyjmowane przez nie środki transpozycji zostaną przyporządkowane przepisom unijnej dyrektywy, oraz przedstawienia tych tabel Komisji w ramach transpozycji unijnego prawa, mając na względzie interesy obywateli, lepsze stanowienie prawa i poprawę przejrzystości prawnej oraz w celu ułatwienia analizy zgodności regulacji krajowych z przepisami unijnymi.

Komisja wyraża ubolewanie z powodu braku poparcia dla tego przepisu zawartego we wniosku Komisji z 2008 r. dotyczącego dyrektywy w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie) i mającego na celu ustanowienie obowiązku sporządzenia tabel korelacji.

W duchu kompromisu oraz w celu zapewnienia rychłego przyjęcia tego wniosku Komisja może zgodzić się na zastąpienie zawartego we wniosku przepisu o charakterze obligatoryjnym dotyczącego tabel korelacji odpowiednim motywem, w którym państwa członkowskie byłyby zachęcane do stosowania takiej praktyki.

Stanowisko zajęte przez Komisję w tym przypadku nie może jednak zostać uznane za precedens. Komisja będzie w dalszym ciągu podejmować wysiłki w celu znalezienia - wraz z Parlamentem Europejskim i Radą - odpowiedniego rozwiązania tej przekrojowej kwestii instytucjonalnej.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.99E.208

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P7_TC1-COD(2008)0240 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 24 listopada 2010 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/…/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie).
Data aktu: 24/11/2010
Data ogłoszenia: 03/04/2012