Zaproszenie do składania wniosków dotyczących instrumentu LIFE+ na 2012 r.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących instrumentu LIFE+ na 2012 r.

(2012/C 74/08)

(Dz.U.UE C z dnia 13 marca 2012 r.)

Komisja zaprasza podmioty zarejestrowane w Unii Europejskiej do składania wniosków dotyczących instrumentu LIFE+ na 2012 r.

Wnioski

Wskazówki dotyczące składania wniosków, obejmujące szczegółowe wyjaśnienia kryteriów kwalifikacji i procedur, znajdują się na stronie internetowej Komisji pod adresem:

http://ec.europa.eu/environment/life/funding/lifeplus.htm

Wnioski należy tworzyć i składać wyłącznie za pomocą narzędzia internetowego "eProposal". Adres internetowy narzędzia zostanie zamieszczony we właściwym czasie na powyższej stronie internetowej.

Beneficjenci

Wnioski składają podmioty zarejestrowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej, będące publicznymi lub prywatnymi organami, podmiotami lub instytucjami.

Niniejsze zaproszenie obejmuje następujące tematy:

1)
LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna

Główny cel: ochrona, zachowanie, przywrócenie, obserwacja i ułatwianie funkcjonowania naturalnych systemów, siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej flory i fauny, w celu powstrzymania utraty różnorodności biologicznej, w tym różnorodności zasobów genetycznych w UE.

2)
LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie środowiska

Główne cele:

zmiana klimatu: ustabilizowanie stężenia gazów cieplarnianych na poziomie zapobiegającym globalnemu ociepleniu o ponad 2 °C,
woda: wkład w poprawę jakości wody przez opracowanie opłacalnych środków zmierzających do osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego w celu opracowania planów gospodarowania wodami w dorzeczu na podstawie dyrektywy 2000/60/WE (ramowa dyrektywa wodna),
powietrze: osiągnięcie poziomów jakości powietrza, które nie powodują znacznego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne czy zagrożenia dla nich,
gleba: ochrona gleby i zapewnienie zrównoważonego wykorzystania jej poprzez zachowanie funkcji gleby, zapobieganie zagrożeniom, łagodzenie ich skutków i rekultywację zdegradowanych gleb,
środowisko miejskie: wkład w poprawę efektywności środowiskowej obszarów miejskich Europy,
hałas: wkład w rozwój i realizację polityki w zakresie hałasu w środowisku,
chemikalia: poprawa ochrony środowiska i zdrowia przed zagrożeniami wynikającymi z chemikaliów do 2020 r. poprzez wdrożenie aktów prawnych w zakresie chemikaliów, w szczególności rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 (REACH) i strategii tematycznej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów,
środowisko i zdrowie: przygotowanie bazy informacji dla polityki w zakresie środowiska i zdrowia (plan działania na rzecz środowiska i zdrowia),
zasoby naturalne i odpady: opracowanie i realizacja strategii politycznych mających na celu zapewnienie zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami oraz poprawy efektywności środowiskowej produktów, zrównoważonej produkcji i wzorców konsumpcji, zapobiegania powstawaniu odpadów oraz zapewnienie odzyskiwania odpadów i recyklingu. Wkład w skuteczną realizację strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu,
lasy: utworzenie, w szczególności w ramach sieci koordynacji UE, zwięzłej lecz szczegółowej bazy informacji istotnych dla polityki dotyczącej lasów w odniesieniu do zmiany klimatu (wpływ na ekosystemy leśne, jego łagodzenie, efekty zastąpienia), różnorodności biologicznej (informacja podstawowa i chronione obszary leśne), pożarów lasów, stanu lasów i ochronnych funkcji lasów (woda, gleba i infrastruktura), a także wkład w ochronę lasów przed pożarami,
innowacja: wkład w opracowanie i demonstrację innowacyjnych kierunków polityki, technologii, metod i instrumentów wspierających wdrożenie planu działań w dziedzinie technologii środowiskowych (ETAP),
kierunki strategiczne: promowanie skutecznego wdrożenia i przestrzegania prawodawstwa Unii w zakresie ochrony środowiska i poprawa wiedzy w zakresie polityki środowiskowej, poprawa efektywności środowiskowej MŚP.
3)
LIFE+ informacja i komunikacja

Główny cel: rozpowszechnianie informacji i zwiększanie świadomości w zakresie ochrony środowiska, w tym zapobiegania pożarom lasów; wspieranie środków towarzyszących, takich jak: informowanie, działania komunikacyjne i kampanie informacyjne, konferencje i szkolenia, w tym szkolenia dotyczące zapobiegania pożarom lasów.

Stawki współfinansowania UE:

1)
Projekty w ramach komponentu LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna:
stawka wsparcia finansowego Unii wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.
w odniesieniu do wniosków dotyczących siedlisk lub gatunków priorytetowych określonych w dyrektywie ptasiej i dyrektywie siedliskowej zastosować można wyjątkowo maksymalną stawkę współfinansowania w wysokości 75 %.
2)
Projekty w ramach komponentu LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie środowiska:
stawka wsparcia finansowego Unii wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.
3)
Projekty w ramach komponentu LIFE+ informacja i komunikacja:
stawka wsparcia finansowego Unii wynosi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowalnych.

Termin

Wnioski dotyczące projektów należy zatwierdzać i składać właściwym organom krajowym za pośrednictwem narzędzia "eProposal" do dnia 26 września 2012 r., godz. 23.59 czasu obowiązującego w Brukseli. Wnioski dotyczące projektów zostaną, za pośrednictwem narzędzia "eProposal", przekazane organom krajowym w państwie członkowskim, w którym zarejestrowany jest beneficjent. Następnie organy krajowe przekażą wnioski Komisji, za pośrednictwem narzędzia "eProposal", do dnia 2 października 2012 r., godz. 23.59 czasu obowiązującego w Brukseli.

Budżet

Całkowity budżet dotacji na działania w ramach projektów LIFE+ wynosi w 2012 r. 276.710.000 EUR. Co najmniej 50 % powyższej kwoty przydziela się na działania mające na celu ochronę przyrody i różnorodności biologicznej.

Poniżej przedstawiono szacunkowe krajowe przydziały środków finansowych na rok 2012:

Państwo członkowskie Przydział na 2012 r.

(w EUR)

Państwo członkowskie Przydział na 2012 r.

(w EUR)

Państwo członkowskie Przydział na 2012 r.

(w EUR)

AT 5 353 492 DE 31 356 448 HU 7 135 251
BE 5 762 614 EE 3 639 225 IE 4 212 612
BG 9 173 428 ES 27 219 926 IT 24 324 882
CY 2 681 299 FI 7 356 827 LT 3 038 780
CZ 5 900 374 FR 27 975 307 LU 3 021 649
DK 4 782 488 GR 9 814 377 LV 2 660 198
MT 2 614 074 PT 7 391 578 SI 5 598 674
NL 8 489 636 RO 11 669 142 SK 6 365 639
PL 18 379 918 SE 9 143 758 UK 21 648 405
Suma 276 710 000

Dalsze informacje

Dalsze informacje, łącznie z formularzami oraz wskazówkami dotyczącymi składania wniosków, znajdują się na stronie internetowej LIFE:

http://ec.europa.eu/environment/life/funding/lifeplus.htm

Istnieje również możliwość kontaktu z właściwymi organami krajowymi:

http://ec.europa.eu/environment/life/contact/nationalcontact/index.htm

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.74.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków dotyczących instrumentu LIFE+ na 2012 r.
Data aktu: 13/03/2012
Data ogłoszenia: 13/03/2012