Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/35/12 - Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/35/12

Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką

(2012/C 375/07)

(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Czwarty etap programu Tempus obejmuje lata 2007-2013.

Główny cel programu to wspieranie modernizacji szkolnictwa wyższego w sąsiadujących z Unią Europejską krajach partnerskich. Program Tempus promuje współpracę międzyinstytucjonalną i skupia się na reformach i modernizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich. Przyczynia się do współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego między krajami Unii Europejskiej a krajami partnerskimi. Program będzie przede wszystkim wspierał działania zbieżne z rozwiązaniami UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego wynikające ze strategii Europa 2020, strategicznych ram współpracy europejskiej w dziedzinie kształcenia i szkolenia (ET 2020) oraz Procesu Bolońskiego.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu promowanie wielostronnej współpracy między instytucjami, władzami oraz organizacjami działającymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego w państwach członkowskich UE i krajach partnerskich, oraz koncentruje się na reformie i modernizacji szkolnictwa wyższego.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (zwana dalej Agencją) działająca w ramach uprawnień powierzonych przez Komisję Europejską (zwaną dalej Komisją) jest odpowiedzialna za zarządzanie niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do otrzymania dotacji kwalifikują się wnioskodawcy posiadający osobowość prawną (osoby prawne), którzy od co najmniej pięciu lat prowadzą zarejestrowaną działalność w UE lub krajach partnerskich programu Tempus.

Wnioskodawcy ubiegający się o dotacje do projektów wspólnych muszą być uznanymi przez państwo, publicznymi lub prywatnymi instytucjami szkolnictwa wyższego lub stowarzyszeniami, organizacjami lub sieciami skupiającymi takie instytucje, działającymi na rzecz promowania, udoskonalania i reformy szkolnictwa wyższego.

Wnioskodawcy ubiegający się o dotacje do działań strukturalnych muszą być osobami prawnymi, spełniającymi warunki określone powyżej dla projektów wspólnych, albo krajowymi lub międzynarodowymi organizacjami skupiającymi rektorów uczelni, wykładowców lub studentów.

Do instytucji i organizacji, które mogą uczestniczyć w programie Tempus w charakterze partnerów/współbeneficjentów, należą instytucje i organizacje szkolnictwa wyższego, a także instytucje i organizacje pozaakademickie, jak na przykład organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, organizacje przemysłowe oraz władze publiczne.

Wymienione instytucje i organizacje muszą mieć siedzibę w kwalifikujących się państwach podzielonych na następujące cztery grupy:

27 państw członkowskich Unii Europejskiej i Chorwacja(1),
4 państwa regionu Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia) i Kosowo(*),
16 krajów na obszarze sąsiadującym z Unią Europejską od południa i wschodu (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, okupowane terytorium palestyńskie, Syria, Tunezja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) i Federacja Rosyjska,
5 republik środkowoazjatyckich: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
3.
Kwalifikujące się działania

Istnieją dwa główne instrumenty współpracy objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków w ramach programu Tempus:

Projekty wspólne: projekty oparte na podejściu "oddolnym", mające na celu modernizację oraz reformę na poziomie instytucjonalnym (uniwersyteckim). Zadaniem projektów wspólnych jest przekazywanie wiedzy pomiędzy uniwersytetami, organizacjami i instytucjami z państw UE oraz krajów partnerskich, jak również odpowiednimi jednostkami w krajach partnerskich.
Działania strukturalne: projekty, które mają przyczynić się do rozwoju i reformy systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu ich jakości i znaczenia, jak również do zwiększenia dobrowolnej zbieżności z rozwiązaniami UE. Działania strukturalne będą obejmowały akcje mające na celu wsparcie reform strukturalnych w systemach szkolnictwa wyższego oraz rozwój ram strategicznych na poziomie krajowym.

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków dofinansowanie mogą otrzymać projekty krajowe i wielonarodowe.

Projekty krajowe muszą być zgodne z krajowymi priorytetami, które są ustanawiane w ścisłym porozumieniu między przedstawicielstwami Komisji Europejskiej i odpowiednimi władzami w krajach partnerskich.

Wnioski dotyczące projektów krajowych muszą być składane przez grupy instytucji obejmujące:
co najmniej trzy instytucje szkolnictwa wyższego z kraju partnerskiego (w przypadku Czarnogóry i Kosowa, ze względu na niewielki rozmiar sektora szkolnictwa wyższego, wystarczy jedna uczelnia),
co najmniej trzy instytucje szkolnictwa wyższego z UE, każda z innego państwa członkowskiego.

Projekty wielonarodowe muszą być zgodne z priorytetami regionalnymi, które zostały określone na podstawie unijnej polityki współpracy z regionami krajów partnerskich, wytyczonej w strategicznych dokumentach UE dotyczących krajów sąsiadujących(2), pomocy przedakcesyjnej(3) i Azji Środkowej(4), oraz są wspólne dla wszystkich krajów partnerskich w określonym regionie lub dotyczą priorytetu krajowego, który jest wspólny dla każdego z uczestniczących krajów partnerskich.

Wnioski dotyczące projektów wielonarodowych muszą być składane przez grupy instytucji obejmujące:
co najmniej dwie instytucje szkolnictwa wyższego z każdego z uczestniczących krajów partnerskich (co najmniej dwa kraje partnerskie) zaangażowanych we wniosek (z wyjątkiem Kosowa i Czarnogóry, w przypadku których wymagana jest jedna instytucja szkolnictwa wyższego z każdego z tych państw),
co najmniej trzy instytucje szkolnictwa wyższego z UE, każda z innego państwa członkowskiego UE.

W przypadku działań strukturalnych wymagane jest spełnienie dodatkowego warunku: Ministerstwo(-a) Szkolnictwa (Wyższego) kraju partnerskiego (krajów partnerskich) musi (muszą) być zaangażowane w projekt dotyczący działań strukturalnych w charakterze partnera(-ów).

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 miesiące lub 36 miesięcy. Przewiduje się, że okres kwalifikowalności kosztów rozpocznie się w dniu 1 grudnia 2013 r.

4.
Kryteria oceny

Kwalifikujące się wnioski dotyczące projektów wspólnych i działań strukturalnych zostaną ocenione przez zewnętrznych niezależnych ekspertów zgodnie z poniższymi kryteriami oceny:

przejrzystość celów projektu i ich znaczenie w odniesieniu do priorytetów w dziedzinie szkolnictwa wyższego i potrzeb rynku pracy w każdym kraju partnerskim, włączając współdziałanie z innymi inicjatywami oraz unikanie powielania; potrzeby i ograniczenia każdej instytucji beneficjenta; udział nowch instytucji szkolnictwa wyższego; wpływ projektu na reformy i modernizację systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich (maksymalnie 25 punktów),
jakość partnerstwa: umiejętności, potwierdzona wiedza specjalistyczna i kompetencje niezbędne do zrealizowania wszystkich aspektów programu pracy, właściwy podział zadań, efektywna komunikacja i współpraca (maksymalnie 20 punktów),
jakość merytoryczna projektu oraz zastosowana metodologia, w tym m.in. trafność wyników projektu i powiązanych działań zgodnych z głównym celem projektu i jego celami szczegółowymi, udowodniona zdolność do logicznego i odpowiedniego planowania (matryce logiczne i plan prac), oczekiwana kontrola jakości, monitorowanie projektu i zarządzanie nim (wskaźniki i poziomy odniesienia) (maksymalnie 25 punktów),
stabilność lub trwał y wpływ projektu na instytucje, grupy docelowe lub system szkolnictwa wyższego, w tym rozpowszechnianie i wykorzystywanie działań i rezultatów projektu (maksymalnie 15 punktów),
budżet i gospodarność, w tym sporządzanie planów dotyczących zatrudnienia z uwzględnieniem dziennych stawek wynagrodzeń, zakupu odpowiedniego sprzętu, wydajnego wykorzystania okresów mobilności, sprawiedliwego podziału budżetu, wykonalności działań w ramach zaplanowanego budżetu (maksymalnie 15 punktów).
5.
Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 129,8 mln EUR(5).

Wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej nie może przekroczyć 90 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu. Wymagane jest współfinansowanie w wysokości, co najmniej 10 % łącznych kosztów kwalifikowalnych.

Minimalna wartość dofinansowania zarówno dla projektów wspólnych, jak i działań strukturalnych wyniesie 500.000 EUR. Maksymalna wartość dofinansowania wyniesie 1.500.000 EUR. W przypadku Kosowa i Czarnogóry minimalna wartość dofinansowania dla projektów krajowych wynosi 300.000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nie rozdzielania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski dla projektów wspólnych i działań strukturalnych należy przesłać do Agencji Wykonawczej (EACEA) najpóźniej do dnia 26 marca 2013 r., do godz. 12:00 czasu brukselskiego.

Tylko wnioski elektronicznie w języku angielskim, francuskim lub niemieckim złożone na oryginalnym formularzu aplikacyjnym, podpisane przez prawnego reprezentanta instytucji wnioskującej i zawierające wszystkie wymagane informacje i aneksy wyszczególnione w zaproszeniu do składania wniosków będą akceptowane.

Wniosek złożony on-line uznaje się za oryginał wniosku. Dodatkowe prawne i administracyjne dokumenty (zob. wskazówki dotyczące składania wniosków) należy wysłać do Agencji do dnia 26 marca 2013 r. (decyduje data stempla pocztowego) za pośrednictwem poczty na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Tempus & Bilateral Cooperation with Industrialised Countries

Call for proposals EACEA/35/12

Office: BOUR 2/17

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Nie będą przyjmowane wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną.

7.
Dodatkowe informacje

Wskazówki dotyczące składania wniosków wraz z formularzami wniosków są dostępne pod następującym adresem internetowym:

http://eacea.ec.europa.eu/tempus

Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym we wskazówkach dotyczących składania wniosków oraz być złożone na dostępnych formularzach.

______

(1) Oczekuje się, że Chorwacja zostanie państwem członkowskim Unii Europejskiej w dniu 1 lipca 2013 r. Udział Chorwacji w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków jest uzależnione od wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu do dnia decyzji o przyznaniu dotacji.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1638/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. określające przepisy ogólne w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/oj_l310_pl.pdf

(3) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1085/2006 z dnia 17 lipca 2006 r. ustanawiające instrument pomocy przedakcesyjnej (IPA); http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:210:0082:0093:PL:PDF

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1905/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. ustanawiające instrument finansowania współpracy na rzecz rozwoju (DCI); http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:378:0041:0071:PL:PDF

(5) W budżecie może pojawić się dodatkowa kwota 11,11 mln EUR dla państwa regionu Bałkanów Zachodnich, jeśli stosowna decyzja o finansowaniu zostanie przyjęta przez Komisję Europejską. Inna kwota w wysokości 5 mln EUR przeznaczona dla Tunezji może stać się dostępna, jeśli stosowna decyzja o finansowaniu zostanie przyjęta przez Komisję Europejską. Informacja o dostępności tych kwot będzie ogłoszona na stronie internetowej programu Tempus.

(*) Użycie tej nazwy nie ma wpływu na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na temat ogłoszenia przez Kosowo niepodległości.

Zmiany w prawie

Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.375.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/35/12 - Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką.
Data aktu: 05/12/2012
Data ogłoszenia: 05/12/2012