Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/31/12 - MEDIA 2007 - Rozwój, dystrybucja, promocja i szkolenia - Wspieranie rozwoju projektów produkcji filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i filmów animowanych w ramach schematu "Projekty pojedyncze" oraz "Pakiety projektów" I i II etap.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/31/12

MEDIA 2007 - Rozwój, dystrybucja, promocja i szkolenia

Wspieranie rozwoju projektów produkcji filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i filmów animowanych w ramach schematu "Projekty pojedyncze" oraz "Pakiety projektów" I i II etap

(2012/C 300/08)

(Dz.U.UE C z dnia 5 października 2012 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze zawiadomienie o zaproszeniu do składania wniosków zostało wydane na podstawie decyzji nr 1718/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007).

Jednym z celów programu jest promowanie, poprzez zapewnienie wsparcia finansowego, rozwoju projektów produkcji przeznaczonych na rynek europejski i międzynarodowy, pochodzących z niezależnych wytwórni, w następujących kategoriach: film fabularny, film dokumentalny i film animowany.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do firm europejskich, których działalność przyczynia się do osią-gania wyżej wymienionych celów, a w szczególności do niezależnych wytwórni.

Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z następujących krajów:

27 krajów Unii Europejskiej,
kraje EOG, Szwajcaria i Chorwacja,
Bośnia i Hercegowina (pod warunkiem zakończenia procesu negocjacji i sformalizowania udziału tego państwa w programie MEDIA).
3.
Kwalifikujące się działania

Do dofinansowania kwalifikują się działania w zakresie przygotowywania następujących utworów audiowi-zualnych (pojedynczych lub seryjnych):

- projekty dotyczące produkcji filmów fabularnych przeznaczonych do komercyjnej eksploatacji o czasie trwania nie krótszym niż 50 minut,

- filmy dokumentalne przeznaczone do komercyjnej eksploatacji, o czasie trwania nie krótszym niż 25 minut (w przypadku seriali - o czasie trwania odcinka),

- projekty dotyczące produkcji filmów animowanych przeznaczonych do komercyjnej eksploatacji, o czasie trwania nie krótszym niż 24 minuty.

Do dofinansowania nie kwalifikują się działania w zakresie przygotowywania i produkcji utworów z nastę-pujących kategorii:

nagrania na żywo, gry telewizyjne, widowiska talk show i reality show lub programy edukacyjne, szkoleniowe i instruktażowe,
filmy dokumentalne promujące turystykę, relacje z powstania utworu, reportaże o zwierzętach, programy informacyjne i telenowele dokumentalne,
projekty promujące, bezpośrednio lub pośrednio, przekaz sprzeczny z polityką Unii Europejskiej. Na przykład, projekty, które mogą być niezgodne z interesem zdrowia publicznego (o tematyce związanej z alkoholem, paleniem papierosów, narkotykami) i przestrzeganiem praw człowieka lub zagrażają bezpieczeństwu ludzi, wolności słowa, itd.,
projekty promujące przemoc i/lub rasizm i/lub zawierające treści pornograficzne,
utwory o charakterze promocyjnym,
produkcje realizowane przez instytucje, promujące określoną organizację lub jej działalność.

Zaproszenie 31/12 przewiduje dwa terminy składania wniosków. Aby wniosek o wsparcie został uwzględ-niony w pierwszym terminie, należy przesłać go do Agencji między datą publikacji zaproszenia a dniem 23 listopada 2012 r. Aby został uwzględniony w drugim terminie, należy przesłać go do Agencji między dniem 24 listopada 2012 r. a dniem 12 kwietnia 2013 r., czyli datą zamknięcia zaproszenia do składania wniosków.

Ostateczna data zakończenia projektu to dzień 30 czerwca 2015 r. - w przypadku wniosków o wsparcie przedłożonych w pierwszym terminie - i dzień 30 listopada 2015 r. dla wniosków przesłanych w drugim terminie, lub data rozpoczęcia etapu produkcyjnego projektu, w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza.

4.
Kryteria przyznania dotacji

Łączna liczba punktów wynosi 100 i są one przydzielane według następujących wag:

Projekt pojedynczy

Kryteria dotyczące kandydującego przedsiębiorstwa (40 punktów):
jakość strategii rozwoju (10),
spójność budżetu przeznaczonego na rozwój (10),
jakość strategii finansowania (10),
jakość strategii dystrybucji (10);
Kryteria dotyczące przedłożonego projektu (60 punktów):
jakość projektu (40),
potencjał produkcyjny i możliwość realizacji projektu (10),
potencjał dystrybucyjny w skali europejskiej i międzynarodowej (10).

Pakiety projektów I i II etap

Kryteria dotyczące kandydującego przedsiębiorstwa (60 punktów):
możliwości firmy w zakresie rozwoju i produkcji na poziomie europejskim (15 punktów dla pakietu projektów I etapu - 30 punktów dla pakietu projektów II etapu),
jakość strategii rozwoju i spójność budżetu przeznaczonego na rozwój (15 punktów dla pakietu projektów I etapu - 10 punktów dla pakietu projektów II etapu),
jakość strategii finansowania (15 punktów dla pakietu projektów I etapu - 10 punktów dla pakietu projektów II etapu),
jakość strategii dystrybucji (15 punktów dla pakietu projektów I etapu - 10 punktów dla pakietu projektów II etapu);
Kryteria dotyczące przedłożonego projektu (40 punktów):
jakość projektów (10),
możliwości zespołu twórców (10),
potencjał produkcyjny i możliwość realizacji projektu (10),
potencjał dystrybucyjny w skali europejskiej i międzynarodowej (10).
5.
Budżet

Dostępny budżet wynosi ogółem 18,25 mln EUR. Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji.

Dla projektu pojedynczego może być przyznane maksymalne dofinansowanie w wysokości od 10.000 EUR do 60.000 EUR. Wyjątek stanowią długometrażowe filmy animowane, przeznaczone do wyświetlania w kinach - w tym wypadku kwota maksymalnego dofinansowania może wynieść 80.000 EUR. Przyznane dofinansowanie nie może w żadnym razie przekroczyć 50 % uznanych kosztów, określonych przez produ-centa we wniosku (60 % w przypadku projektów szczególnie promujących europejską różnorodność kultu-rową).

Dla pakietu projektów I i II etapu może być przyznane maksymalne dofinansowanie w wysokości od 70.000 EUR do 190.000 EUR. Dofinansowanie nie może w żadnym razie przekroczyć 50 % kwalifikują-cych się kosztów, określonych przez producenta we wniosku.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski należy złożyć używając formularza zgłoszeniowego on-line Agencji Wykonawczej (EACEA) oraz wysłać w wersji papierowej pocztą poleconą lub kurierską, nie później niż do dnia zamknięcia tj. 23 listo-pada 2012 r. i 12 kwietnia 2013 r. (patrz pkt 3) na poniższy adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) - MEDIA

BOUR 3/30

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Wnioski nadesłane faksem lub pocztą elektroniczną zostaną odrzucone.

7.
Szczegółowe informacje

Pełny tekst przewodnika wraz z formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie internetowej pod następującym adresem:

http://www.ec.europa.eu/media

Wnioski muszą spełniać wszelkie warunki przedstawione w przewodniku i należy je składać na odpowied-nich formularzach.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.300.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/31/12 - MEDIA 2007 - Rozwój, dystrybucja, promocja i szkolenia - Wspieranie rozwoju projektów produkcji filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i filmów animowanych w ramach schematu "Projekty pojedyncze" oraz "Pakiety projektów" I i II etap.
Data aktu: 05/10/2012
Data ogłoszenia: 05/10/2012