united kingdom
ukraine

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(2012/C 269/03)

(Dz.U.UE C z dnia 6 września 2012 r.)

Nr pomocy: SA.35130 (12/XF)

Państwo członkowskie: Republika Federalna Niemiec

Region/organ udzielający pomocy: Finanzamt Malchin (Urząd Skarbowy Malchin)

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Welsmeister Vertriebs GmbH Co KG

Podstawa prawna: Bescheid vom 3. Juli 2012 über die Gewährung einer Zulage nach dem Investitionszulagengesetz 2010 (decyzja z dnia 3 lipca 2012 r. o przyznaniu dotacji zgodnie z ustawą o dotacjach inwestycyjnych z 2010 r.)

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: Jednorazowo 0,283910 mln EUR

Maksymalna intensywność pomocy: 15,8 %

Data wejścia w życie: Wypłata przyznanej dotacji następuje po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania zestawienia zgodnie z art. 25 ust. 1 zdanie trzecie rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008 z dnia 22 lipca 2008 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa (Dz.U. L 201 z 30.7.2008, s. 16).

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej, należy określić:

w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana: nie dotyczy
w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę spłaty ostatniej raty: nie dotyczy Jest to jednorazowa dotacja.

Cel pomocy: Podatnicy, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz) lub ustawy o podatku od osób prawnych (Körperschaftsteuergesetz), którzy dokonują kwalifikowalnych inwestycji na obszarze objętym pomocą (tutaj: kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie), są uprawnieni do otrzymania dotacji inwestycyjnej, pod warunkiem spełnienia warunków dotyczących pomocy we wrażliwym sektorze rybołówstwa i akwakultury. Kwalifikowalne inwestycje obejmują zakup i produkcję nowych, zużywalnych, ruchomych aktywów trwałych, które stanowią część projektu inwestycji początkowych i przynajmniej pięć lat po ich zakończeniu należą do aktywów trwałych przedsiębiorstwabeneficjenta na obszarze objętym pomocą. Jeżeli ruchome aktywa trwałe pozostają własnością MŚP, okres ten wynosi trzy lata. Ponadto kwalifikowalne inwestycje obejmują zakup i budowę nowych budynków lub części budynków, które stanowią niezależne, nieruchome aktywa trwałe i są używane przez kwalifikowalne przedsiębiorstwo przez przynajmniej pięć lat. Za projekt inwestycji początkowych uznaje się tworzenie nowego zakładu, rozbudowę istniejącego zakładu, dywersyfikację produkcji zakładu obejmującą nowe, dodatkowe produkty, zasadniczą zmianę całego procesu produkcji istniejącego zakładu oraz przejęcie przez niezależnego inwestora zamkniętego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa zagrożonego zamknięciem. Podstawą obliczenia dotacji inwestycyjnej jest suma kosztów zakupu i produkcji kwalifkowalnej inwestycji zrealizowanej w roku obrotowym lub kalendarzowym.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

Artykuł 16

Przedmiotowa działalność: Rybołówstwo - Przetwórstwo ryb

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Finanzamt Malchin (Urząd Skarbowy Malchin)

Postfach 11010

17131 Malchin

DEUTSCHLAND

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.mv-regierung.de/LU-Downloads.htm

Uzasadnienie: Decyzją Landesförderinstitut MecklenburgVorpommern (Instytut Wsparcia Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie) z dnia 31 sierpnia 2010 r. za taki sam projekt ("Budowa zakładu przetwórstwa rybnego w Altkalen") beneficjent otrzymał płatność w wysokości 449.350 EUR. Jej podstawą był art. 35 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1198/2006 (75 % środków z Europejskiego Funduszu Rybackiego - EFR) oraz program na rzecz poprawy struktury przetwórstwa i wprowadzania do obrotu w sektorze rybołówstwa w ramach wspólnego planu ramowego "Verbesserung der Agrarstruktur und des Küstenschutzes" ("Poprawa struktury rolnej i ochrony wybrzeża") na okres 2011-2014 (25 % środków GAK). Oprócz tej płatności z EFR przyznaje się dotację inwestycyjną, aby poprawić wciąż niezadowalającą sytuację gospodarczą w nowych krajach związkowych. W kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie, a zwłaszcza na obszarze, gdzie dokonano tej inwestycji, stopa bezrobocia jest znacznie wyższa niż średnia krajowa, zaś emigracja - szczególnie w przypadku ludzi młodych - utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczyną tego jest m.in. deficyt kapitału i infrastruktury. Dzięki dotacji inwestycyjnej stworzono dodatkowy bodziec, aby inwestować właśnie w tych słabych pod względem strukturalnym regionach, co pozwoli na utrzymanie lub podniesienie potencjału gospodarczego, a w efekcie - przeciwdziałanie emigracji zarobkowej.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.269.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 06/09/2012
Data ogłoszenia: 06/09/2012