united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków 2013 - EAC/S07/12 - Program "Uczenie się przez całe życie" (LLP).

Zaproszenie do składania wniosków 2013 - EAC/S07/12 Program "Uczenie się przez całe życie" (LLP)

(2012/C 232/04)

(Dz.U.UE C z dnia 3 sierpnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą prawną niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja ustanawiająca program "Uczenie się przez całe życie", przyjęta przez Parlament Europejski i Radę dnia 15 listopada 2006 r. (decyzja nr 1720/2006/WE)(1). Program obejmuje okres od 2007 do 2013 r. Szczegółowe cele programu "Uczenie się przez całe życie" są wymienione w art. 1 ust. 3 wspomnianej decyzji.

2.
Kwalifikowalność

Program "Uczenie się przez całe życie" obejmuje wszystkie rodzaje i poziomy kształcenia i szkolenia oraz kształcenia i szkolenia zawodowego, a uczestniczyć w nim mogą wszystkie podmioty wymienione w art. 4 wspomnianej decyzji.

Program "Uczenie się przez całe życie" jest otwarty dla wnioskodawców z siedzibą w jednym z następujących państw(2):

27 państw członkowskich Unii Europejskiej,
państwa EOG/EFTA: Islandia, Liechtenstein, Norwegia,
kraje kandydujące: Chorwacja(3) i Turcja,
Szwajcaria,
Albania, Bośnia i Hercegowina, była jugosłowiańska republika Macedonii, Czarnogóra oraz Serbia (tylko działania objęte programem wymienione w pkt A.2 załącznika do decyzji nr 1720/2006/WE)(4).

Ponadto wnioskodawcy z byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii kwalifikują się do następujących działań(5):

wizyty przygotowawcze w ramach programów Comenius, Grundtvig, Erasmus i Leonardo da Vinci,
doskonalenie zawodowe w ramach programów Comenius i Grundtvig,
wizyty i wymiany w ramach programu Grundtvig,
mobilność studentów w ramach programu Erasmus,
mobilność pracowników uczelni w ramach programu Erasmus - działalność dydaktyczna,
wizyty studyjne w ramach pierwszego działania kluczowego programu międzysektorowego,
mobilność w ramach programu Leonardo da Vinci.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 decyzji ustanawiającej program "Uczenie się przez całe życie" z wielostronnych projektów i sieci w ramach programów Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz kluczowych działań w ramach programu międzysektorowego mogą również korzystać partnerzy z państw trzecich, którzy nie uczestniczą jeszcze w programie "Uczenie się przez całe życie" na podstawie art. 7 tej decyzji. Szczegółowe informacje na temat takich działań oraz warunki uczestnictwa znajdują się w przewodniku po programie "Uczenie się przez całe życie" na rok 2013.

3.
Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na ten program szacuje się na 1 276 mln EUR.

Poziom przyznanych dotacji oraz czas trwania projektów różnią się zależnie od czynników takich jak rodzaj projektu czy liczba zaangażowanych państw.

4.
Termin składania wniosków Główne terminy są następujące:
Indywidualna mobilność uczniów w ramach programu Comenius 3 grudnia 2012 r.
Comenius, Grundtvig: Doskonalenie zawodowe pierwszy nieprzekraczalny termin: 16 stycznia 2013 r.
kolejne terminy: 30 kwietnia 2013 r.

17 września 2013 r.

Praktyki w ramach programu Comenius 31 stycznia 2013 r.
Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig: Projekty wielostronne, sieci i środki towarzyszące 31 stycznia 2013 r.
Leonardo da Vinci: Wielostronne projekty w dziedzinie transferu innowacji 31 stycznia 2013 r.
Leonardo da Vinci: Mobilność (w tym świadectwo mobilności Leonardo Da Vinci – the Leonardo da Vinci mobility certificate); Erasmus: Intensywne kursy językowe (EILC) 1 lutego 2013 r.
Program Jean Monnet 15 lutego 2013 r.
Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig: Partnerstwa; Comenius: Partnerstwa Comenius Regio; Grundtvig: Warsztaty 21 lutego 2013 r.
Erasmus: Programy intensywne (IP), mobilność studentów chcących studiować lub odbywać praktyki za granicą w ramach programu Erasmus (w tym zaświadczenie dla konsorcjów dotyczące organizowania staży w ramach programu Erasmus – Erasmus consortium placement certificate) oraz mobilność pracowników uczelni w ramach programu Erasmus (działalność dydaktyczna i szkolenie pracowników) 8 marca 2013 r.
Grundtvig: Praktyki, projekty w ramach wolontariatu seniorów 28 marca 2013 r.
Program międzysektorowy: Działanie kluczowe 1 - wizyty studyjne pierwszy nieprzekraczalny termin 28 marca 2013 r.
drugi termin 15 października 2013 r.
Program międzysektorowy: wszystkie pozostałe działania 28 lutego 2013 r.

Dla wizyt i wymian w ramach programu Grundtvig oraz wizyt przygotowawczych w ramach wszystkich programów sektorowych wyznaczono kilka terminów w zależności od państwa. Więcej informacji na stronie internetowej agencji krajowej danego państwa.

5.
Szczegółowe informacje

Pełny tekst "Ogólnego zaproszenia do składania wniosków dot. LLP 2011-2013 - Priorytety strategiczne na 2013 rok" wraz przewodnikiem po programie "Uczenie się przez całe życie" na 2013 rok oraz informacjami o dostępności formularzy wniosków można znaleźć pod następującym adresem internetowym: http://ec.europa.eu/education/llp/official-document-son-th-ellp_en.htm

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki określone w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków i w przewodniku po programie "Uczenie się przez całe życie" oraz muszą być składane na udostępnionych właściwych formularzach.

______

(1) Decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe życie: http://eur-lex.europa.eu/lex/LexUriServ/LexUriServdo?uri=OJ:L:2006:327:0045:0068:PL:PDF oraz decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1357/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. zmieniająca decyzję nr 1720/2006/WE: http://eur-lex.europa.eu/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:350: 0056:0057:PL:PDF

(2) Z wyjątkiem programu Jean Monnet, który jest otwarty dla instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie.

(3) Oczekuje się, że Chorwacja zostanie państwem członkowskim Unii Europejskiej w dniu 1 lipca 2013 r.

(4) Uczestnictwo Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków jest uwarunkowane podpisaniem protokołu ustaleń między Komisją a właściwymi władzami każdego z tych państw. Jeżeli do pierwszego dnia miesiąca wydania decyzji o przyznaniu dotacji nie podpisano protokołu ustaleń, uczestnicy z danego państwa nie otrzymają finansowania i nie będą brani pod uwagę w odniesieniu do minimalnej wielkości konsorcjów lub partnerstw.

(5) W kontekście projektów pilotażowych finansowanych w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej UE.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.232.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2013 - EAC/S07/12 - Program "Uczenie się przez całe życie" (LLP).
Data aktu: 03/08/2012
Data ogłoszenia: 03/08/2012