Pomoc państwa SA.32874 (12/C) (ex SA.32874 (11/NN)) - Obniżenie stawki i zwolnienie z podatku związanego z ochroną wody pitnej
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(2012/C 114/04)
(Dz.U.UE C z dnia 19 kwietnia 2012 r.)
Pismem z dnia 21 marca 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować na następujący adres:
European Commission
Directorate-General for Agriculture and Rural Development
Directorate M2 - Competition
Rue de la Loi/Wetstraat 120, 5/94/A
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Faks +32 22967672
Otrzymane uwagi zostaną przekazane Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
STRESZCZENIE
W dniu 27 grudnia 2008 r. parlament Danii przyjął przepis ustanawiający podatek od koncesji na eksploatację wód podziemnych, z którego dochód przeznaczony jest na finansowanie identyfikowania obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaopatrzenia w wodę pitną oraz planowania zarządzania nimi.
Podatek ten, obliczany na podstawie objętości wody, jaką można uzyskiwać rocznie w ramach koncesji, wynosił 0,305 DKK (ok. 0,04 EUR) za m3 w 2009 r., 0,315 DKK w 2010 r. i 0,310 DKK w 2011 r. Obowiązek płacenia tego podatku spada w całości na właścicieli publicznych systemów zaopatrzenia w wodę. Użytkownicy, którzy dysponują koncesją na eksploatację własnej studni płacą tylko 1/3 przedmiotowego podatku, a pułap objętości wody, którą mogą pozyskiwać, wynosi 25 000 m3. Posiadacze koncesji na pozyskiwanie do 6 000 m3 wody rocznie są całkowicie zwolnieni z podatku.
Ten system zróżnicowanego podatku wprowadzono bez zgłoszenia go Komisji i bez uzyskania jej zgody, w związku z czym Komisja zarejestrowała sprawę pomocy niezgłoszonej.
W 2011 r. Dania zniosła opisany wyżej system opodatkowania, przewidziany pierwotnie do końca 2017 r.
Na tym etapie Komisja kwestionuje zgodność opisanego systemu opodatkowania ze wspólnym rynkiem z następujących powodów:
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999(6) wszelka pomoc bezprawnie przyznana beneficjentowi może podlegać zwrotowi.
TEKST PISMA
(1) Dz.U. L 337 z 21.12.2007, s. 35.
(2) Dz.U. L 379 z 28.12.2006, s. 5.
(3) Dz.U. C 82 z 1.4.2008, s. 1.
(4) Dz.U. C 319 z 27.12.2006, s. 1.
(5) Dz.U. C 16 z 22.1.2009, s. 1. Ramy te rozszerzono w 2009 r. o produkcję pierwotną produktów rolnych (Dz.U. C 261 z 31.10.2009, s. 2), a następnie przedłużono do 2011 r. w odniesieniu do wszystkich sektorów, dla których mają zastosowanie (Dz.U. C 6 z 11.1.2011, s. 5).
(6) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1.
W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.
23.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.
22.12.2025W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2012.114.4 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa SA.32874 (12/C) (ex SA.32874 (11/NN)) - Obniżenie stawki i zwolnienie z podatku związanego z ochroną wody pitnej - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. |
| Data aktu: | 19/04/2012 |
| Data ogłoszenia: | 19/04/2012 |