Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 76/06)

(Dz.U.UE C z dnia 10 marca 2011 r.)

Numer pomocy: XF 30/10

Państwo członkowskie: Irlandia

Region/organ przyznający pomoc: Ireland

Nazwa programu pomocy: Aid for development of new markets and promotional campaigns

Podstawa prawna: An Bord Bia Acts 1994 to 2004 and the Bord Bia (Transfer of Functions of An Bord Iascaigh Mhara relating to Fish Marketing) Order 2009

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: 1 mln EUR rocznie

Maksymalna intensywność pomocy: 100 %

Data wejścia w życie: Dnia 1 grudnia 2010 r.

Czas trwania programu pomocy: Do dnia 30 listopada 2014 r.

Cel pomocy: Rozwijanie nowych rynków dla produktów rybołówstwa

Należy określić, który z Artykuł 8-24 ma zastosowanie:

Artykul 20

Przedmiotowa działalność: Prowadzenie krajowych i międzynarodowych kampanii promocyjnych produktów rybołówstwa

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Bord Bia

Clanwilliam Court

Lower Mount Street

Dublin 2

IRELAND

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.bordbia.ie/industryservices/fish/Pages/PromotionalCampaigns.aspx

Uzasadnienie: Przyznane Irlandii środki z Europejskiego Funduszu Rybackiego zostały w pierwszym rzędzie przeznaczone na szereg innych działań, obejmujących m.in. wycofanie z eksploatacji statków rybackich, wdrożenie przyjaznych dla środowiska systemów dla rybołówstwa, lądowe zarządzanie połowami oraz oś 4 (rozwój społeczności stref przybrzeżnych). Rozwój i promocja rynku to jeden z priorytetów irlandzkiego krajowego programu na rzecz produktów żywnościowych pochodzących z morza (ang. Irish Seafood National Programme) na lata 2007-2013, będącego finansowanym przez państwo programem operacyjnym uzupełniającym irlandzki program operacyjny dotyczący produktów żywnościowych pochodzących z morza (ang. Irish Seafood Operational Programme) zatwierdzony w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego (rozporządzenie Rady (WE) nr 1198/2006).

Numer pomocy: XF 37/10

Państwo członkowskie: Irlandia

Region/organ przyznający pomoc: An Bord Iascaigh Mhara

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Seafood Market Quality Scheme

Podstawa prawna: Sea Fisheries Act 1952 (No 7 of 1952)

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: 500.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: Maksymalnie 40 % w przypadku kwalifikujących się projektów sektora prywatnego i maksymalnie 100 % w przypadku projektów publicznych realizowanych we wspólnym interesie przez podmioty prawa publicznego lub instytucje badawcze

Data wejścia w życie: Data rozpoczęcia obowiązywania - dnia 1 listopada 2010 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić:

– w ramach programu: pomoc będzie przyznawana do dnia 30 czerwca 2014 r.,

– w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę spłaty ostatniej raty: nie dotyczy

Cel pomocy: Program ma być wsparciem projektów leżących we wspólnym interesie, które dotyczą przetwarzania produktów żywnościowych pochodzących z morza, handlu detalicznego oraz sektora gastronomicznego i które mają na celu uzyskanie wysokiej jakości produktów żywnościowych pochodzących z morza oraz wysokiego poziomu ich dostaw, przeładunku, prezentacji oraz usług gastronomicznych związanych z oferowaniem tych produktów. Program ten finansowany jest na podstawie art. 17, 20, 21 i 23 rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008 z dnia 22 lipca 2008 r.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie: Artykuł 17, 20, 21 i 23

Przedmiotowa działalność: Przetwórstwo produktów żywnościowych pochodzących z morza oraz związane z nimi sektory handlu

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

An Bord Iascaigh Mhara

PO Box 12

Crofton Road

Dún Laoghaire

Co. Dublin

IRELAND

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.bim.ie/templates/text_content.asp?node_id=1085

Uzasadnienie: Przyznane Irlandii środki z Europejskiego Funduszu Rybackiego zostały w pierwszym rzędzie przeznaczone na inne działania, w szczególności na wycofanie z eksploatacji statków rybackich, przyjazne dla środowiska systemy dla rybołówstwa, lądowe zarządzanie połowami oraz oś 4 (rozwój społeczności stref przybrzeżnych).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.76.12

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 10/03/2011
Data ogłoszenia: 10/03/2011