Pomoc państwa - Republika Czeska - Pomoc państwa C 6/10 (ex NN 1/10) - Czech Airlines a.s. - Możliwe konsekwencje w postaci istnienia pomocy państwa w przypadku pożyczki udzielonej przez Osinek a.s. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - REPUBLIKA CZESKA

Pomoc państwa C 6/10 (ex NN 1/10) - Czech Airlines a.s. - Możliwe konsekwencje w postaci istnienia pomocy państwa w przypadku pożyczki udzielonej przez Osinek a.s. Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 43/07)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lutego 2011 r.)

Pismem z dnia 24 lutego 2010 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Czeską o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom czeskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA LUB POMOCY, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO (KTÓREJ) KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Pożyczka udzielona przez spółkę Osinek: W dniu 30 kwietnia 2009 r. przedsiębiorstwa Osinek oraz ČSA - Czech Airlines zawarły umowę pożyczki, na podstawie której przedsiębiorstwu ČSA udzielono pożyczki w wysokości 2,5 mld CZK (94 mln EUR). Pożyczkę wypłacono w trzech transzach. Miała ona zostać spłacona ryczałtem w dniu 30 listopada 2010 r.

Stopa oprocentowania pożyczki jest równa 3-miesięcznej stopie PRIBOR (ang. Prague Interbank Offered Rate) plus 300 punktów bazowych jako margines ryzyka. Władze czeskie są zdania, że wspomniany margines ryzyka odzwierciedla odpowiedni margines ryzyka w danej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz poziom zabezpieczenia odpowiadający 110 % pożyczonej kwoty.

Zwolnienie zabezpieczenia ustanowionego z tytułu pożyczki udzielonej przez Osinek: W dniu 26 października 2009 r. rząd czeski postanowił uwolnić aktywa zabezpieczające pożyczkę udzieloną przez Osinek, aby umożliwić ČSA ich użycie jako zabezpieczenie pożyczek służących rozwiązaniu poważnych trudności finansowych i utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku. W związku z tym pożyczka udzielona przez Osinek nie jest już zabezpieczona aktywami.

OCENA ŚRODKA LUB POMOCY

Komisja powinna ustalić, czy udzielona przez Osinek pożyczka i późniejsze zwolnienie zabezpieczenia ustanowionego z jej tytułu zawierało elementy pomocy państwa. Biorąc pod uwagę, że Osinek należy w 100 % do skarbu państwa Republiki Czeskiej i działa pod nadzorem Ministra Finansów, Komisja nie może wykluczyć, że pożyczkę udzieloną przez Osinek można przypisać państwu. Ponadto, biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znajduje się ČSA, Komisja nie może wykluczyć, że udzielona przez Osinek pożyczka oferuje przedsiębiorstwu korzyści.

Komisja zauważa również, że pożyczka została udzielona jedynie ČSA oraz że udzielono jej przedsiębiorstwu, które konkuruje na wolnym rynku z pozostałymi liniami lotniczymi Wspólnoty. Na tej podstawie Komisja nie może wykluczyć, że udzielona przez Osinek pożyczka stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Podobnie w odniesieniu do decyzji w sprawie zwolnienia zabezpieczenia ustanowionego z tytułu pożyczki udzielonej przez Osinek zauważa się, że została ona podjęta przez rząd czeski w drodze dekretu rządowego udzielającego korzyści spółce ČSA, oraz że odnosiła się do konkretnego przedsiębiorstwa i mogła mieć wpływ na wymianę handlową. W tych okolicznościach Komisja uważa, że zwolnienie zabezpieczenia ustanowionego z tytułu pożyczki udzielonej przez Osinek stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Ponieważ Komisja doszła do wniosku, że nie można wykluczyć, że pożyczka udzielona przez Osinek stanowi pomoc państwa ani też że decyzja w sprawie zwolnienia zabezpieczenia ustanowionego z tytułu pożyczki udzielonej przez Osinek stanowi pomoc państwa, zobowiązana jest ona ustalić, czy oba środki można uznać za zgodne ze wspólnym rynkiem.

W odniesieniu do udzielonej przez Osinek pożyczki art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE stanowi, że zgoda na pomoc państwa może być wydana w przypadku, gdy jest ona przyznawana, aby ułatwić rozwój niektórych sektorów gospodarczych, o ile nie zmienia warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem.

W tym względzie wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw(1) stanowią wspólnotowe ramy mające zastosowanie w odniesieniu do podjęcia decyzji w sprawie zgodności ze wspólnym rynkiem udzielonej przez Osinek pożyczki. Aby wytyczne miały zastosowanie, przedsiębiorstwo musi znajdować się w trudnej sytuacji. Z uwagi na trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa ČSA Komisja nie może wykluczyć, że w momencie zawarcia umowy pożyczki ze spółką Osinek (tj. w dniu 30 kwietnia 2009 r.), ČSA znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów wytycznych.

W wytycznych określono pięć warunków, które muszą być łącznie spełnione, aby można było udzielić pomocy na ratowanie. Ponieważ jednak udzielona przez Osinek pożyczka została nieodwołalnie przyznana w dniu 30 kwietnia 2009 r. a władze czeskie nie zgłosiły Komisji planu restrukturyzacji do dnia 30 października 2009 r. (tego dnia upłynął termin zgłoszenia), przedsiębiorstwo nie zostało zlikwidowane, ani też nie została zwrócona pożyczka, w niniejszym przypadku ten warunek nie został spełniony. Tak więc wydaje się, że jeden z warunków udzielenia zgody na pomoc nie został dopełniony, Komisja zmuszona jest zatem przyjąć, że udzielonej przez Osinek pożyczki nie można uznać za zgodną z rynkiem wewnętrznym pomoc na ratowanie. Podobnie udzielonej przez Osinek pożyczki nie można uznać za zgodną z rynkiem wewnętrznym pomoc na restrukturyzację, ponieważ nie przedstawiono planu restrukturyzacji.

Zgodnie z art. 107 ust. 3 lit b) TFUE Komisja może uznać za zgodną ze wspólnym rynkiem pomoc mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.

W tym względzie tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa, ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego(2) (dalej zwane "tymczasowymi ramami prawnymi") stanowią wspólnotowe ramy mające zastosowanie w odniesieniu do podjęcia decyzji w sprawie zgodności środka ze wspólnym rynkiem. Uwzględniając jednak wymagania dotyczące stosowania tymczasowych ram prawnych Komisja ma wątpliwości, czy mają one zastosowanie.

Komisja musi również zbadać, czy decyzję władz czeskich w sprawie zwolnienia zabezpieczenia ustanowionego z tytułu pożyczki udzielonej przez Osinek można uznać za zgodną ze wspólnym rynkiem. W tym względzie mające zastosowanie wspólnotowe ramy dla podjęcia decyzji w sprawie zgodności przedmiotowego działania ze wspólnym rynkiem można znaleźć w wymienionych powyżej wytycznych. Komisja musi zatem zdecydować, czy plan jest zgodny z wytycznymi.

ZGODNOŚĆ POMOCY Z PODSTAWĄ PRAWNĄ, W TYM PRZEDSTAWIENIE WĄTPLIWOŚCI KOMISJI WRAZ Z DOKŁADNYMI ODNIESIENIAMI DO SZCZEGÓŁOWYCH PRZEPISÓW ODPOWIEDNICH WYTYCZNYCH/RAM

Na bieżącym etapie postępowania oraz z uwagi na fakt, że sprawa może dotyczyć pomocy państwa, Komisja ma wątpliwości odnośnie do przestrzegania przepisów wytycznych i tymczasowych ram prawnych.

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 244 z 1.10.2004, s. 2.

(2) Dz.U. C 83 z 7.4.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.43.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Republika Czeska - Pomoc państwa C 6/10 (ex NN 1/10) - Czech Airlines a.s. - Możliwe konsekwencje w postaci istnienia pomocy państwa w przypadku pożyczki udzielonej przez Osinek a.s. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 11/02/2011
Data ogłoszenia: 11/02/2011