Protokół posiedzenia z dnia 3 grudnia 2010 r. (piątek).

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA Z DNIA 3 GRUDNIA 2010 R. (PIĄTEK)

(2011/C 126/02)

(Dz.U.UE C z dnia 28 kwietnia 2011 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.05)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

Debata łączna (pkt 1, 2, 3)

1. Milenijne cele rozwoju - wyniki nowojorskiej konferencji wysokiego szczebla - prezentacja Gianfranca Rotigliana, dyrektora regionalnego UNICEF

2. Osiągnięcie milenijnych celów rozwoju: innowacyjne odpowiedzi na wyzwania społeczne i gospodarcze

Sprawozdanie przygotowane przez Odirilego Motlhalego (Botswana) i Licię Ronzulli

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

3. Śmiertelność matek

Gianfranco Rotigliano, dyrektor regionalny UNICEF ds. Afryki Środkowej i Zachodniej wygłosił wstępną prezentację w sprawie milenijnych celów rozwoju i wyników nowojorskiej konferencji wysokiego szczebla.

Licia Ronzulli i Odirile Motlhale (Botswana) przedstawili sprawozdanie w sprawie osiągnięcia "milenijnych celów rozwoju: innowacyjne odpowiedzi na wyzwania społeczne i gospodarcze".

Głos zabrali: Rosa (Komisja Europejska), Mitchell, Tirolien, Ould Guelaye (Mauretania), Sylla (Mali), Ponga, Naib (Erytrea), Baldeh (Gambia), Hamatoukour (Kamerun), Manner, William (Seszele), Klass, Sithole (Mozambik), Christensen, Rivasi, J. Ferreira, Kombo (Kenia), Nedelcheva, Bearder, Toga (Etiopia), Attyat Mustafa (Sudan), Bauer, Malloum (Czad), Zanicchi, Castex, Casini, Karerwa (Burundi), de Keyser i Laboso (Kenia)..

Współsprawozdawcy Licia Ronzulli i Odirile Motlhale (Botswana) oraz Gianfranco Rotigliano i Domenico Rosa (Komisja Europejska) zamknęli debatę.

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: David MATONGO

Współprzewodniczący

4. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych "Wzmacnianie pozycji społeczeństwa obywatelskiego - kluczowy czynnik rozwoju"

Brenda King, przewodnicząca komisji AKP ds. Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przedstawiła swoje stanowisko.

Głos zabrali: Hamatoukour (Kamerun), Sylla (Mali), Lutundula (Demokratyczna Republika Konga), Aipira (Malawi) i Bundu (Sierra Leone).

Brenda King odniosła się do kwestii poruszonych podczas debaty.

5. Sytuacja po szczycie w Kopenhadze: transfer technologii, nowe technologie i budowanie potencjału technicznego w państwach AKP

Sprawozdanie przygotowane przez Marlene Malahoo Forte (Jamajka) i Jo Leinena

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Marlene Malahoo Forte (Jamajka) i Jo Leinen przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Bandua (Ghana), J. Ferreira, Owono Nguema (Gabon), Parmessar (Surinam), Jensen, Sylla (Mali), Hamatoukour (Kamerun), William (Seszele), Lutundula (Demokratyczna Republika Konga), Toga (Etiopia), Sall (Senegal), Ramotar (Gujana) i Seramila (Madagaskar)..

Współsprawozdawcy Jo Leinen i Marlene Malahoo Forte (Jamajka) i Domenico Rosa (Komisja Europejska) zamknęli debatę.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.10 i wznowione o godz. 15.05)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: David MATONGO

Współprzewodniczący

6. Wolne i niezależne media

Sprawozdanie przygotowane przez Donalda Ramotara (Gujana) i Rainera Wielanda

Komisja Spraw Politycznych

Donald Ramotar (Gujana) i Rainer Wieland przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Rosa (Komisja Europejska), Kaczmarek, Atteyeh (Dżibuti), Martínez Martínez, J. Ferreira, Sall (Senegal), Schmidt, Durant, Toga (Etiopia), Speroni, Gahler, Naib (Erytrea), Nedelcheva, Hamatoukour (Kamerun), Baldeh (Gambia), William (Seszele), Lutundula (DRK), Linares (Kuba), Sikota (Zambia), Ramotar (Gujana) i Wieland.

Współsprawozdawcy Donald Ramotar i Rainer Wieland oraz Domenico Rosa (Komisja Europejska) zamknęli debatę.

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

7. Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga i w regionie Afryki Środkowej

Wymiana poglądów z władzami Demokratycznej Republiki Konga

Lambert Mede (minister komunikacji i mediów Demokratycznej Republiki Konga) omówił sytuację w DRK i w regionie Afryki Środkowej.

Głos zabrali: Gahler, Lutundula (DRK), Malahoo Forte (Jamajka), Zahradil, J. Ferreira, Hamatoukour (Kamerun), Kaczmarek, Assarid (Mali), Durant, Nedelcheva, Rivasi i Striffler.

Raymond Tshibanda (minister współpracy regionalnej i międzynarodowej DRK) i Lambert Mende odnieśli się do kwestii poruszonych podczas debaty.

Louis Michel (współprzewodniczący) zamknął wymianę poglądów.

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: David MATONGO Współprzewodniczący

8. Zagadnienie pilne nr 1: Bezpieczeństwo żywnościowe Domenico Rosa (Komisja Europejska) omówił zagadnienie.

Głos zabrali: Rosa (Komisja Europejska), Schnellhardt, Kombo (Kenia), Bearder, Karerwa (Burundi), J. Ferreira, Assarid (Mali), współprzewodniczący Michel, William (Seszele), Gahler, Baldeh (Gambia), Tirolien, Toga (Etiopia), Striffler, Sall (Senegal), Klass i Rosa (Komisja Europejska)..

9. Zagadnienie pilne nr 2: Kwestia bezpieczeństwa w regionie saharyjsko-sahelskim: terroryzm, przemyt narkotyków i broni oraz handel ludźmi

Bruno Gatta (Komisja Europejska) omówił zagadnienie.

Głos zabrali: Sall (Senegal), Nedelcheva, Schmidt, J. Ferreira, Guelaye (Mauretania), Bauer, Assarid (Mali), Rivasi, Kombo (Kenia), Gahler, Nkongo (DRK), Striffler, Baldeh (Gambia), Attard-Montalto, Hamatoukour (Kamerun), Ramotar (Gujana) oraz Gatta (Komisja Europejska).

10. Sprawozdania podsumowujące warsztaty

Olle Schmidt i Ould Guelaye (Mauretania), sprawozdawcy odpowiednio z warsztatów nr 2 i nr 1 omówili pokrótce:

– Warsztaty nr 2 (Wyzwania związane z odbudową państw po konflikcie: sprawa Demokratycznej Republiki Konga),

– Warsztaty nr 1 (Wyzwania i zagrożenia dla stabilności regionalnej regionu Afryki Środkowej, płynące z nielegalnej eksploatacji zasobów naturalnych i mineralnych w Demokratycznej Republice Konga).

11. Oświadczenie w sprawie ogłoszenia wyników drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 listopada 2010 r. w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Oświadczenie zostało przyjęte przez aklamację.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 19.10)

David MATONGO oraz Mohammed Ibn CHAMBAS oraz
Louis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.126.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Protokół posiedzenia z dnia 3 grudnia 2010 r. (piątek).
Data aktu: 03/12/2010
Data ogłoszenia: 28/04/2011