Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2011/C 108/09)

(Dz.U.UE C z dnia 7 kwietnia 2011 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"TERRE AURUNCHE"

NR WE: IT-PDO-005-0571-21.11.2006

ChOG () ChNP (X)

1. Nazwa:

"Terre Aurunche"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu:

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje, itp.)

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" musi być produkowana wyłącznie z owoców pochodzących z gajów oliwnych składających się z odmian autochtonicznych:

a) Sessana w ilości co najmniej 70 %;

b) Corniola, Itrana i Tenacella w ilości nie więcej niż 30 %.

Odmiana Sessana jest odmianą pochodzącą z obszaru produkcji (jej nazwa pochodzi od nazwy miasteczka Sessa Aurunca, które jest największą gminą na obszarze produkcji), natomiast odmiany stosowane w mniejszej ilości pochodzą z terenów sąsiadujących i stanowią równie ważną spuściznę, która z czasem zyskała cechy autochtoniczności.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" w momencie wprowadzania na rynek cechuje się następującymi właściwościami fizycznymi, chemicznymi i organoleptycznymi:

Barwa: od żółto-słomkowej po mniej lub bardziej intensywną zieleń;

Cechy organoleptyczne:

Określenia Mediana(*)
Wady 0
Aromat owocowy 3-7
Goryczka 3-7
Ostry posmak 3-7
Karczoch 2-4
Migdał 1-3
(*) CVr % mniejszy lub równy 20.

Cechy chemiczno-fizyczne produktu są następujące:

Kwasowość %: mniejsza lub równa 0,60;

Liczba nadtlenkowa mEq O2/kg: mniejsza lub równa 13;

Spektrofotometria UV K232: mniejsza lub równa 2,10;

Łączna zawartość polifenoli: większa lub równa 130 mg/kg.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Czynności związane z uprawą, produkcją i tłoczeniem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" muszą odbywać się wyłącznie na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" musi być wprowadzana na rynek w opakowaniach z terakoty szkliwionej, szkła, blachy ocynkowanej lub saszetkach zawierających pojedynczą porcję.

Dopuszczalne jest pakowanie poza określonym obszarem, pod warunkiem, że odbywa się w ciągu 20 dni od momentu ogłoszenia wyniku kontroli chemiczno-fizyczno-organoleptycznych przez odpowiedni organ kontrolny. Gwarantuje to konsumentowi końcowemu zachowanie cech oliwy "Terre Aurunche", a w szczególności charakterystycznego posmaku karczocha i migdała, nawet wówczas, gdy produkt jest transportowany.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

Na opakowaniu obowiązkowo umieszcza się na etykiecie następujące informacje: chronioną nazwę pochodzenia "Terre Aurunche" ("Denominazione di Origine Protetta »Terre Aurunche«") czcionką wyraźną, nieusuwalną, w kolorze wyraźnie kontrastującym z kolorem etykiety i wyraźnie odróżniającym się od koloru, w jakim umieszczone są pozostałe informacje na etykiecie z zachowaniem zasad określonych w obowiązujących przepisach prawa dotyczących etykietowania; logo, składające się z okręgu, w środku którego znajduje się nazwa oraz rysunek mostu obramowany rysunkiem elementów naturalnego ukształtowania krajobrazu charakterystycznych dla regionu miasta Sessa Aurunca, tj. połączenia morza, gór i słońca. Zabrania się dodawania do chronionej nazwy pochodzenia "Terre Aurunche" jakiegokolwiek dodatkowego określenia, w tym określającego: typ ("tipo"), smak ("gusto"), zastosowanie ("uso"), przymiotników takich jak "wyborowa" ("selezionato"), "wyborna" ("scelto") i podobnych; zabrania się również podawania określeń, które odnoszą się do jednostek geograficznych innych niż wyraźnie przewidziane w specyfikacji. Nazwy przedsiębiorstw, gospodarstw, zakładów, nazwy spółek, prywatne znaki towarowe nie mogą mieć charakteru reklamującego ani wprowadzać konsumenta w błąd. Na etykiecie musi widnieć: nazwisko, nazwa przedsiębiorstwa; adres zakładu produkcyjnego i/lub pakującego, oznaczenie roku produkcji. Dopuszcza się umieszczanie określeń wskazujących, że oliwa jest produkowana metodą biologiczną lub w systemie produkcji zintegrowanej.

Poniżej logo:

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Obszar produkcji oliwek i pakowania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia o chronionej nazwie pochodzenia "Terre Aurunche" obejmuje cały obszar administracyjny następujących gmin w prowincji Caserta: Caianello, Carinola, Cellole, Conca della Campania, Falciano del Massico, Francolise, Galluccio, Marzano Appio, Mignano Monte Lungo, Mondragone, Rocca D'Evandro, Roccamonfina, San Pietro Infine, Sessa Aurunca, Sparanise, Teano, Tora i Piccilli.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Obszar geograficzny produkcji oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" był w poprzednich okresach geologicznych miejscem wylewów lawy, erupcji i opadów wulkanicznych związanych z aktywnością Roccamonfina - nieczynnego już masywu wulkanicznego, należącego do najrozleglejszych w Europie. Spowodowało to powstanie niemal jednorodnych warstw gleby uprawnej; ponadto na tym obszarze odmiana Sessana występuje od zawsze i licznie.

Z powyższych powodów postanowiono ograniczyć obszar produkcji ChNP "Terre Aurunche" do terenów w przeszłości dotkniętych erupcjami wulkanu Roccamonfina, a obecnie w większości przeznaczonych pod uprawę odmiany Sessana.

Obszar produkcji charakteryzuje się klimatem umiarkowanym półsuchym, typowym dla regionu Morza Śródziemnego, przy czym opady deszczu występują głównie w okresie jesienno-zimowym. Amplituda temperatur na obszarach największych upraw gajów oliwnych jest w okresie wiosenno-letnim często duża, a wynika to z jednej strony z bliskości Morza Tyrreńskiego na zachodzie i południowym zachodzie, która powoduje, że dnie są ciepłe i suche, a z drugiej strony z obecności masywów górskich osłaniających obszar (masyw Matese na wschodzie i łańcuch gór Mainarde na północnym-wschodzie), co powoduje spadek temperatur nocą.

Układ geomorfologiczny związany jest z masywem wulkanicznym Roccamonfina, który, mimo że już jest nieczynny, w dalszym ciągu kształtuje lokalną pedogenezę, ponieważ wszystkie obszary rolne, a w szczególności te, które są położone na terenie pagórkowatym, powstały wskutek rozkładu law i materiałów piroklastycznych, których erupcje miały miejsce w epoce plejstocenu.

Odmiana Sessana jest szczególnie rozpowszechniona na całym obszarze produkcji ChNP "Terre Aurunche". Występuje ona również na obszarach sąsiadujących, ale w mniejszym stopniu. Jej specyficzny sposób rozrastania się, na ogół w górę, jeśli nie ingeruje się we wzrost korony przez przycinanie, stanowi bardzo charakterystyczną cechę lokalnego krajobrazu. Pochodzenie odmiany Sessana jest tak mocno związane z tym obszarem, że również jej nazwa pochodzi od nazwy gminy Sessa Aurunca - największej z gmin leżących na określonym obszarze produkcji.

Połączenie specyfiki terenów obszaru produkcji ChNP "Terre Aurunche" z odmianą Sessana powoduje, że produkt ten jest szczególnie charakterystyczny dla obszaru produkcji.

Ponadto ze względu na cechy morfologiczne owoców, o krótkim lub niezbyt wyraźnym ogonku, uprawa, a w szczególności zbiory oliwek, mają swoją specyfikę: zbiór mechaniczny nie jest wystarczający, aby zebrać wszystkie owoce, dlatego też zbiór ręczny stanowi ciągle jedyną skuteczną metodę, by zapewnić zebranie dużych ilości produktu. Dzięki takiej metodzie, zarówno obecnie, jak i w przeszłości, zbiera się owoce w niemal nienaruszonym stanie i w optymalnym momencie dojrzewania, aby uzyskać szczególnie wartościową oliwę.

5.2. Specyfika produktu:

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche", produkowana wyłącznie z odmian autochtonicznych, jest oliwą wyjątkowo charakterystyczną dla obszaru ze względu na przeważającą zawartość odmiany Sessana.

W oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" wyczuwalne są czyste owocowe zapachy z typowymi woniami pochodzącymi od wyraźnych nut karczocha, w smaku czuć przyjemne tony goryczki i ostrego posmaku, a wszystko to jest zrównoważone słodkawymi nutami migdałowymi.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia "Terre Aurunche" wyróżnia się również dużą zawartością polifenoli.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

Uznanie ChNP "Terre Aurunche" uzasadnione jest charakterystycznymi cechami organoleptycznymi oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, które wynikają wprost ze specyficznego składu odmian, w którym przeważa odmiana Sessana.

Cechy te, niewątpliwie wyjątkowe, wynikają z połączenia na obszarze produkcji klimatu łagodnego, w którym jednak noce są chłodne, i terenu o charakterze wulkanicznym, bogatego w makroelementy i mikroelementy o zasadniczym znaczeniu dla produkcji wysokojakościowej oliwy z oliwek.

Dzięki temu, że tutejsze gleby powstawały w procesach rozpadu law i materiału piroklastycznego z erupcji wulkanu Roccamonfina, które miały miejsce w plejstocenie, są one szczególnie bogate we wszystkie makroelementy niezbędne dla upraw rolnych. Ponadto obecność znacznego dodatku mikroelementów, w szczególności manganu (będącego katalizatorem w wielu procesach enzymatycznych i biochemicznych, a także pierwiastkiem wpływającym na tworzenie się wielu witamin i chlorofilu), magnezu (zasadniczego pierwiastka w procesie powstawania komórek i chlorofilu) i cynku (pierwiastka, który podnosi skuteczność wykorzystywania przez roślinę związków azotowych i sprzyja wydłużaniu się komórek i któremu przypisuje się na ogół wydłużony habitus roślin odmiany Sessana) powoduje, że gleby na określonym obszarze są szczególnie odpowiednie dla upraw drzew oliwnych odmiany Sessana.

Również dzięki szczególnym cechom klimatu produkty wytworzone z tej odmiany są wyjątkowo wysokiej jakości i bogate w związki polifenolowe; wiadomo, że duża zawartość polifenoli w oliwie z oliwek wynika ze skutecznej fotosyntezy i syntezy białek, z czego wynika, że mikroelementy w większości obecne na obszarach upraw odmiany Sessana powodują, że odmiana ta ma największą spośród odmian występujących na określonym obszarze i w prowincji Caserta zawartość polifenoli.

Specyficzny i bogaty skład występujących na tym obszarze gleb wulkanicznych, który wspomaga najważniejsze procesy enzymatyczne i biochemiczne rośliny, w połączeniu z łagodnością klimatu oraz amplitudą temperatur, sprzyja występowaniu w oliwie "Terre Aurunche" migdałowego posmaku i mniej lub bardziej intensywnych nut owocowych, które rozwijają się w woń karczocha.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

(Artykul 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując propozycję uznania chronionej nazwy pochodzenia "Terre Aurunche" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 262 z dnia 10 listopada 2005 r. Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.politicheagricole.it/NR/rdonlyres/effxw73rcqyj2ryznmuh4o5v73xohpkny4vbs24ahrlrme3azxlp6emsla57qsp7oulbjz6pvz4p4ipskxcvkmt53pe/20061110_Disciplinare_esameUE_Terre_Aurunche.pdf

lub

wchodząc na stronę internetową Ministerstwa (http://www.politicheagricole.it), otwierając zakładkę "Prodotti di Qualità" (po lewej stronie ekranu) a następnie zakładkę "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE [regolamento (CE) n. 510/2006]".

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.108.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 07/04/2011
Data ogłoszenia: 07/04/2011