Zaproszenie do składania wniosków - DG ENTR NR ENT/ERA/09/311 - Program "Erasmus" dla młodych przedsiębiorców.

Zaproszenie do składania wniosków - DG ENTR NR ENT/ERA/09/311

Program "Erasmus" dla młodych przedsiębiorców

(2009/C 83/10)

(Dz.U.UE C z dnia 7 kwietnia 2009 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu pomóc nowym europejskim przedsiębiorcom wzbogacić swoje doświadczenie oraz ułatwić naukę i wymianę doświadczeń poprzez spędzenie określonego czasu w przedsiębiorstwach kierowanych przez doświadczonych przedsiębiorców w innych państwach członkowskich. Ogólnie, to działanie przygotowawcze ma przyczynić się do wzmocnienia przedsiębiorczości, umiędzynarodowienia i konkurencyjności potencjalnych przedsiębiorców unijnych rozpoczynających działalność oraz nowo powstałych w UE mikro- i małych przedsiębiorstw. Działanie to jest skierowane do osób, które mają zamiar rozpocząć własną działalność oraz do przedsiębiorców, którzy niedawno taką działalność rozpoczęli.

Zaproszenie do składania wniosków składa się z dwóch części, dotyczących dwóch różnych rodzajów działań:

Część 1: Partnerstwa europejskie oraz władze publiczne na szczeblu krajowym i regionalnym zwiększające i ułatwiające mobilność młodych przedsiębiorców

Część 2: Wsparcie, koordynacja i wymiana doświadczeń połączona z działaniami wymienionymi w części 1.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski mogą składać wszystkie jednostki publiczne lub prywatne działające w obszarze wspierania przedsiębiorstw. Mogą to być w szczególności:

– władze publiczne na szczeblu krajowym lub regionalnym sprawujące władzę państwową, tj. rząd, ministerstwo, urząd lub agencja albo inny organ władzy publicznej działający na szczeblu krajowym lub regionalnym, który jest bezpośrednio podporządkowany rządowi lub samorządowi, ministerstwu lub urzędowi oraz sprawuje funkcje publiczne na mocy uprawnień przekazanych przez ten rząd lub samorząd, ministerstwo lub urząd; muszą one posiadać ustawową odpowiedzialność w zakresie rozwijania, promowania lub wspierania przedsiębiorczości,

– izby handlowo-przemysłowe, izby rzemieślnicze lub podobne organy,

– organizacje wspierające działalność gospodarczą i ośrodki wspierające przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność,

– stowarzyszenia przedsiębiorstw i sieci wspierające przedsiębiorstwa,

– jednostki publiczne i prywatne oferujące usługi wspierające przedsiębiorstwa,

Część 1: Władze publiczne mogą składać indywidualne wnioski. Pozostali wnioskodawcy muszą działać w ramach konsorcjum (tzn. partnerstwa europejskiego), przy czym przynajmniej jeden partner powinien pochodzić z innego kraju UE (tzn. konsorcjum musi liczyć przynajmniej dwie jednostki).

Część 2: Wnioskodawcy muszą działać indywidualnie.

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.

Jednostki z krajów EFTA/EOG(1) oraz krajów kandydujących(2) dopuszczone są do uczestnictwa w części 1 jako partnerzy projektów w ramach partnerstwa europejskiego. Nie zmienia to wymogu minimum dwóch partnerów z różnych państw członkowskich UE odnośnie do partnerstwa europejskiego. Żadne dotacje nie będą przyznawane partnerom w tych krajach w ramach obecnego działania przygotowawczego.

3. Budżet i czas trwania projektów

Budżet całkowity przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 4.300.000 EUR. Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 90 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Część 1: Wysokość żadnej z dotacji nie przekroczy 140.000 EUR. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 18 miesięcy.

Partnerstwom europejskim oraz władzom publicznym na szczeblu krajowym i regionalnym w państwach członkowskich UE, które jeszcze nie zostały objęte programem wspierania mobilności(3), zostanie przyznane maksymalnie 1.000.000 EUR.

Część 2: Maksymalna kwota dotacji wyniesie 300.000 EUR. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 22 miesiące.

Działania w ramach części 1 i 2 muszą rozpocząć się przed 1 stycznia 2010 r.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy składać do Komisji najpóźniej do dnia 29 maja 2009 r.

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/support_measures/erasmus/

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Republika Islandii, Księstwo Liechtensteinu, Królestwo Norwegii, Konfederacja Szwajcarska.

(2) Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Turcja.

(3) Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Łotwa, Niderlandy i Słowenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024