Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego Warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich.

OPINIA NR 5/2008

Trybunału Obrachunkowego Wspólnot Europejskich w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego Warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich

(2009/C 8/01)

(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2009 r.)

TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 283,

uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, w szczególności jego art. 13,

uwzględniając wniosek Komisji z dnia 14 listopada 2008 r.(1),

uwzględniając otrzymany w dniu 19 listopada 2008 r. wniosek Rady o opinię Trybunału w sprawie tego wniosku,

a także mając na uwadze, że celem wniosku Komisji jest zmiana warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich (CEOS), umożliwiająca utworzenie nowej kategorii pracowników - "asystentów parlamentarnych", wybieranych przez posłów do Parlamentu Europejskiego i zatrudnianych na podstawie umów z Parlamentem, którzy pracowaliby w budynkach zajmowanych przez Parlament w Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu(2),

PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCĄ OPINIĘ:

1. Trybunał z zadowoleniem przyjmuje przedstawiony wniosek, który zmierza do zapewnienia przejrzystości, niedyskryminacji i pewności prawnej poprzez ustanowienie wspólnych przepisów dotyczących asystentów parlamentarnych. Przedłożony wniosek jest zgodny z opinią Trybunału nr 6/98(3) w sprawie poprzedniego wniosku dotyczącego tej samej kwestii; w opinii tej Trybunał zaproponował, by asystenci parlamentarni stanowili całkowicie nową kategorię pracowników zatrudnianych na podstawie umów ze Wspólnotami i podlegających odrębnemu regulaminowi. Zgłoszony wniosek odnosi się także do krytycznych uwag wyrażanych kilkakrotnie przez Trybunał(4), który wskazywał na niedociągnięcia w uregulowaniach prawnych, podkreślając w szczególności konieczność przyjęcia przepisów, które zapewniłyby właściwe rozliczanie i dokumentowanie świadczonych usług.

2. Trybunał odnotowuje, że wniosek Komisji przewiduje także przyjęcie na mocy wewnętrznych decyzji Parlamentu przepisów dotyczących zatrudniania asystentów parlamentarnych oraz zasad stosowania w praktyce na zasadzie analogii art. 11-26a regulaminu pracowniczego, określających prawa i obowiązki, które będą miały zastosowanie do asystentów. Przy przyjmowaniu takich wewnętrznych decyzji należy pamiętać, że przepisy wykonawcze mogą zawierać kryteria pomocne administracji przy wykonywaniu powierzonych jej uprawnień uznaniowych lub pełniejsze objaśnienia przepisów regulaminu pracowniczego, które nie są całkowicie jasne. Nie mogą one jednak ograniczać zakresu regulaminu pracowniczego poprzez doprecyzowywanie jasnych zapisów tego aktu prawnego(5).

3. Zaproponowany system, o ile zostanie przyjęty, w krótkim czasie doprowadzi do zwiększenia nakładu pracy dla służb Parlamentu. Zwiększony nakład pracy rodzi ryzyko, które może negatywnie wpłynąć na legalność i prawidłowość przeprowadzanych operacji oraz wiarygodność informacji zarządczych i finansowych. Z tego względu Trybunał zaleca, aby właściwe służby Parlamentu podjęły odpowiednie działania umożliwiające opracowanie wiarygodnych i skutecznych procedur i systemów, ich zbadanie i wdrożenie w stosownym terminie, a także pozwalające na udostępnienie zasobów niezbędnych do terminowego, solidnego i wydajnego zarządzania nowym systemem.

Niniejsza opinia została przyjęta przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 11 grudnia 2008 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel DA SILVA CALDEIRA
Prezes

______

(1) COM(2008) 786 wersja ostateczna z dnia 14 listopada 2008 r.

(2) Wniosek nie ma zastosowania do asystentów posłów do PE pracujących w ich biurach krajowych. Trybunał zauważa jednak, że Parlament dopracował uregulowania prawne dotyczące krajowych asystentów w celu naprawienia występujących wcześniej niedoskonałości i przyjął zasady, które wejdą w życie z pierwszym dniem kadencji Parlamentu Europejskiego, rozpoczynającej się w 2009 r.

(3) Opinia przyjęta przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 23 września 1998 r., nieopublikowana w Dz.U.

(4) Zob. pkt 10.12 sprawozdania rocznego za rok budżetowy 2006 oraz załącznik 11.2 do sprawozdania rocznego za rok budżetowy 2007.

(5) Sprawa T-75/89 Anita Brems przeciwko Radzie Wspólnot Europejskich [1990], ECR s. II-899, pkt 29.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.8.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego Warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich.
Data aktu: 11/12/2008
Data ogłoszenia: 13/01/2009