Program "Młodzież w działaniu"
Działanie 3.2 - "Młodzi w świecie": Współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską
(2009/C 78/02)
(Dz.U.UE C z dnia 1 kwietnia 2009 r.)
1. CELE I OPIS
Poprzez działanie 3.2 programu "Młodzież w działaniu", Komisja Europejska zamierza, za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, wspierać projekty promujące współ-pracę na rzecz młodzieży między państwami uczestniczącymi w programie i państwami partnerskimi niesąsiadującymi z Unią Europejską.
Niniejsze zaproszenie ma na celu:
– zwiększenie mobilności młodzieży i animatorów;
– wspieranie zaangażowania i aktywności młodzieży;
– sprzyjanie budowaniu potencjału młodzieżowych organizacji i struktur, aby mogły one wnieść swój wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
– wspieranie współpracy i wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie problematyki młodzieży i kształcenia nieformalnego;
– udział w kształtowaniu polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą i wolontariatu, a także w umacnianiu zdolności organizacji/struktur młodzieżowych i ich kompetencji wychowawczych;
– rozwijanie długoterminowych relacji partnerskich i sieci organizacji młodzieżowych.
Pierwszeństwo będą miały projekty, które najlepiej odzwierciedlają założenia priorytetowe programu "Młodzież w działaniu", a mianowicie:
– udział młodych ludzi;
– różnorodność kulturową;
– obywatelstwo europejskie;
– integrację mniej uprzywilejowanej młodzieży;
oraz jako szczególny priorytet na rok 2009:
– mobilizację młodych ludzi i poszerzanie ich wiedzy na temat globalnych wyzwań takich jak zrównoważony rozwój i zmiany klimatu.
Ponadto projekty muszą dotyczyć jednego z poniższych zagadnień:
1) Umacnianie społeczeństwa obywatelskiego (struktur młodzieżowych), postaw obywatelskich i demokracji.
2) Walka z rasizmem i ksenofobią.
3) Dialog międzyetniczny i międzyreligijny.
4) Rozwiązywanie problemów i odbudowa w sytuacjach pokonfliktowych.
5) Aktywna rola kobiet w społeczeństwie.
6) Prawa mniejszości.
7) Wkład młodzieży w osiągnięcie milenijnych celów rozwoju (MCR)(1).
Beneficjentami tej współpracy są osoby pracujące na rzecz młodzieży, animatorzy i inne osoby odpowiedzialne za działania w tym zakresie, młodzież, a także inne podmioty zaangażowane w działalność organizacji i struktur młodzieżowych oraz zainteresowane realizacją projektów na rzecz współpracy w tej dziedzinie.
Zasięg geograficzny
Mimo zasięgu geograficznego określonego dla niniejszego zaproszenia do składania wniosków w części 5.2 Wytycznych dla wnioskodawców, uwzględniając wspólną strategię Afryka-UE(2), a także efekty i działania następcze pierwszego europejsko-afrykańskiego szczytu młodzieży, uwaga zostanie zwrócona na projekty mające na celu wzmocnienie dialogu, wymiany i współpracy między UE a Afryką w zakresie problematyki młodzieży.
2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY
Wnioski składają organizacje non-profit. Mogą nimi być:
– organizacje pozarządowe (NGO),
albo
– organy publiczne.
To samo dotyczy partnerów.
Wnioskodawcy muszą - w momencie składania wniosku - co najmniej od dwóch lat posiadać oficjalną siedzibę w jednym z państw uczestniczących w programie. Państwa uczestniczące w programie:
– państwa członkowskie Unii Europejskiej(3): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania;
– państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG): Islandia, Liechtenstein i Norwegia;
– kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz ogólnymi warunkami i ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach wspólnotowych: Turcja.
W projektach muszą uczestniczyć partnerzy z co najmniej czterech różnych państw (w tym organizacja wnioskująca), w tym co najmniej dwóch państw uczestniczących w programie, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, oraz dwóch państw partnerskich.
3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA
Projekty muszą obejmować działania nienastawione na zysk i dotyczyć problematyki młodzieży i kształcenia nieformalnego.
Kwalifikujące się działania mogą obejmować następujące przykłady (chociaż nie ograniczają się one tylko do nich):
– rozwój partnerstw i sieci;
– seminaria i konferencje;
– szkolenie animatorów i osób zajmujących się rozpowszechnianiem projektów;
– opracowywanie materiałów szkoleniowych;
– kampanie informacyjne i kampanie mające na celu podnoszenie świadomości, organizowane na rzecz młodzieży;
– staże dla osób pracujących z młodzieżą w zagranicznych organizacjach;
– studia wykonalności i wyjazdy studyjne;
– spotkania służące ocenie;
– wymiany młodzieży.
Rozpoczęcie projektów musi nastąpić obowiązkowo w okresie od 1 listopada 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. Czas trwania projektów wynosi minimalnie 6 miesięcy i maksymalnie 12 miesięcy.
4. KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI
Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:
Kryteria jakościowe
Na kryteria jakościowe składać się będzie 75 % punktów w ramach procedury oceny (wskaźnik 3).
– Związek projektu z celami i priorytetami Programu (25 %)
W tym względzie należy rozpatrzyć następujące aspekty:
a) spełnienie przez projekt ogólnych celów nakreślonych w programie "Młodzież w działaniu";
b) spełnienie przez projekt celów i priorytetów (również geograficznych) oraz ujęcie tematów niniejszego zaproszenia do składania wniosków.
– Jakość projektu i metody pracy w nim ujęte (50 %)
W tym względzie należy rozpatrzyć następujące aspekty:
a) projekt charakteryzuje znaczący efekt mnożnikowy i wywieranie trwałego wpływu;
b) jakość partnerstwa, w szczególności jasne określenie zadań, ustalenie ról, jakie odegra każdy z partnerów w ramach współpracy, a także doświadczenie i motywacja partnerów do włączenia się do projektu/podjęcia współpracy;
c) projekt zakłada podjęcie odpowiednich środków mających na celu rozpowszechnienie i wykorzystanie wyników projektu;
d) aktywny udział młodzieży w projekcie;
e) program pracy jest jasny, spójny i na wysokim poziomie;
f) budżet jest spójny z działaniami zaplanowanymi w programie pracy.
Kryteria ilościowe
Na kryteria ilościowe składać się będzie 25 % punktów w ramach procedury oceny (wskaźnik 1).
– Profil i liczba uczestników i promotorów biorących udział w projekcie (25 %)
a) równowaga w partnerstwie - konieczne jest jej zachowanie na dwóch poziomach: projekty muszą uwzględniać podobną liczbę organizacji z państw uczestniczących w programie i z krajów partnerskich oraz zapewnić odpowiedni pod względem liczebności udział grup krajowych;
b) liczba partnerów zaangażowanych w projekt i liczba krajów objętych partnerstwem;
c) liczba młodzieży i animatorów bezpośrednio zaangażowanych w projekt.
5. BUDŻET
Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia szacuje się na 2.600.000 EUR.
Pomoc finansowa Agencji nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikujących się kosztów projektu. Maksymalna dotacja nie może przekroczyć 100.000 EUR.
Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.
6. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski należy przesyłać najpóźniej do dnia 1 czerwca 2009 r. na adres:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
'Youth in Action' Programme - EACEA/05/09
BOUR, 4/029 Avenue du Bourget, 1
BE-1140 BRUSSELS
– pocztą, decyduje data stempla pocztowego,
– przesyłką kurierską, decyduje data odebrania przesyłki przez firmę kurierską, uznawana za dowód wysłania (należy dołączyć kopię potwierdzenia nadania).
Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na właściwym formularzu, należycie wypełnione i opatrzone datą, z dołączonym zbilansowanym budżetem (przychody/wydatki) i wysłane w jednym egzemplarzu (oryginał). Wnioski muszą być podpisane przez osobę uprawnioną do podejmowania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu wnioskodawcy.
Wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.
7. INFORMACJE DODATKOWE
Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze zgłoszeniowe znajdują się pod następującym adresem:
http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2009/call_action_3_2_en.php
Wnioski muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.
______
(1) Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.undp.org/mdg/basics.shtml
(2) Więcej informacji na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/development/geographical/regionscountries/euafri-ca_en.cfm
(3) Osoby pochodzące z krajów i terytoriów zamorskich oraz, w stosownych przypadkach, instytucje publiczne lub prywatne mające tam siedzibę, kwalifikują się do udziału w programie "Młodzież w działaniu" według zasad określonych w programie i ustaleń obowiązujących państwo członkowskie, z którym są związane. Lista krajów i terytoriów zamorskich znajduje się w załączniku 1A do decyzji Rady 2001/822/WE z 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską ("Decyzja o Stowarzyszeniu Zamorskim", Dz.U. L 314 z 30.11.2001).
Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
10.04.2025Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2009.78.2 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/09 - Program "Młodzież w działaniu" - Działanie 3.2 - "Młodzi w świecie": Współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską. |
Data aktu: | 01/04/2009 |
Data ogłoszenia: | 01/04/2009 |