Skarga wniesiona w dniu 7 października 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Francuskiej(Sprawa C-443/08)
(2009/C 6/18)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2009 r.)
Strony
Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: A. Alcover San Pedro i J.-B. Laignelot, pełnomocnicy)
Strona pozwana: Republika Francuska
Żądania strony skarżącej
– stwierdzenie, że nie przyjmując wszystkich przepisów ustawowych i wykonawczych niezbędnych dla dokonania prawidłowej transpozycji art. 2 pkt 3, art. 2 pkt 4 i art. 4 ust. 4 dyrektywy Rady 1999/13/WE z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanej użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach(1), w odniesieniu do definicji pojęcia "małego urządzenia" i "znacznej zmiany" oraz zobowiązań mających zastosowanie do istniejących urządzeń, Republika Francuska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy tej dyrektywy;
– obciążenie Republiki Francuskiej kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Strona skarżąca podnosi, że pojęcia "małego urządzenia" i "znacznej zmiany"w rozumieniu art. 2 pkt 3 i art. 2 pkt 4 dyrektywy 1999/13/WE są niezbędne dla zapewnienia zharmonizowanego i skutecznego stosowania tej dyrektywy, ponieważ określają zobowiązania mające zastosowanie do pewnych kategorii urządzeń przemysłowych, o których mowa w dyrektywie. Tymczasem transpozycja dyrektywy do prawa krajowego jest w wielu aspektach niepełna ponieważ strona pozwana w żaden sposób nie zdefiniowała pojęcia "małego urządzenia", natomiast przyjęta przez nią definicja pojęcia "znacznej zmiany" nie uwzględnia wartości progowych wzrostu emisji lotnych związków organicznych, po przekroczeniu których zmianę urządzenia należy uznać za znaczną.
Skarżąca odnosi się również krytycznie do niedokładności i braku przejrzystości transpozycji art. 4 ust. 4 dyrektywy w zakresie zobowiązań mających zastosowanie do znacznych zmian istniejących urządzeń. Zważywszy, iż przepisy dotyczące nowych urządzeń zawierają ściślejsze wymogi od przepisów mających zastosowanie do urządzeń starych, należy stworzyć uregulowania bardziej czytelne, także w odniesieniu do sytuacji, w których istniejące urządzenie zostaje podane istotnym zmianom dla zapewnienia skuteczności (effet tiule) dyrektywy, która ma na celu zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony środowiska.
______
(1) Dz.U. L 85, s. 1